Svjedočimo kršenju Zakona, nepravdi i diskriminaciji u redovima oružanih snaga Bosne i Hercegovine. Svjedočimo žestokom kršenju ljudskih prava i Ustava BiH.
Borba Emele Mujanović Kapidžija je dugotrajna i teška. Motivirana je bila činjenicom da je Zakon na njenoj strani i da ne mogu nikakava interna pravila i procedure, biti iznad Zakona.
Ona, kako sama kaže, ne traži ništa osim onoga što joj Ustav BiH već garantuje. A zbog insistiranja na ostvarivanju svojih vjerskih sloboda suočila se sa nizom disciplinskih postupaka, suspenzijom, premiještanjem u drugu kasarnu, … Na kraju Sud BiH presuđuje u korist tužene Strane i Emela Mujanović Kapidžija biva suspendovana iz Službe. Sud BiH prihvata stav tužene strane da bi Emelin hidžab “mogao dovesti do narušavanja odnosa i predstavlja ugrožavanje funkcioniranja Oružanih snaga”.
“Predlagali smo da se Emeli omogući nošenje marame koja bi bila od istog materijala i boje kao uniforma, tako da se uopće ne bi isticala. Na kraju krajeva, to ne bi bilo ništa neobično, muslimanke koje to zatraže, mogu nositi hidžab u oružanim snagama Sjedinjenih Američkih Država, Velike Britanije, Holandije i Norveške. To su samo neke od zemalja, država članica NATO-a koje dozvoljavaju nošenje hidžaba. Ovdje se radi o individualnom pravu jedne žene i treba joj to omogućiti. U suprotnom, šalje se negativna poruka prema svim pokrivenim ženama koje imaju želju da budu pripadnice Oružanih snaga, u startu su eliminisane. To je diskriminirajuće, jednoj populaciji u startu ne dajete iste šanse kao drugima”, kaže Emir Kovačević, Emelin pravni zastupnik.
Ali u Bosni i Hecegovini nije tako, niti se primjenjuje isti aršin za sve.
“Mi smo multireligijsko društvo, to treba poštovati”, kaže Kovačević.
Kovačević pojašnjava da OS BiH ima i Pravilnik o službi, koji dozvoljava vjersko izražavanje na radnom mjestu, kao i Zakon o Oružanim snagama.
“Na kraju krajeva, imate Vojno muftijstvo, Pravoslavno dušebrižništvo, Katoličko dušebrižništvo… Nekome se dozvoljava, nekome ne. Oni su naveli teško prihvatljive navode da hidžab, odnosno marama može ugroziti međuljudske odnose. Kako, ako tamo već imate vjerske službenike, vjerske obrede, jedan bataljon koji zvanično obilježava krsnu slavu (Vidovdan – krsna slava Vojske Republike Srpske i 3. pješadijskog (Republika Srpska) puka, op.a.)”, pita se Kovačević. (izvor)
Navodi da će se, ako bude potrebno, obratiti se i Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu. Nada se da do toga ipak neće doći i da će Ustavni sud donijeti presudu pozitivnu po Emelu Mujanović-Kapidžija.