Pozivamo vas na promociju Programa V internacionalnog Art Festivala GRAD 2021. u Čitaonici NUBBiH/ulica Zmaja od Bosne 8B-Kampus UNSA/ u 10,45.Nakon Pres konferencije Direktor Ibrahim Spahić objavljuje Art Program i dizajn Festivala pod motom “Vitezovi umjetnosti”,kao i ceremoniju otvaranja koja će tradicionalno biti u znaku obilježavanja godišnjice Povelje bosanskog bana Kulina/1189./ 29.9.2021.na Trgu BiH i Promenadom kroz Vitezova kraljevskog grada Jajca kroz Sarajevo,glavni grad BiH.Trasa:Historijski muzej BiH,Zemaljski muzrj BiH,Trg BiH,Marijin dvor,Titova,Olimpijski muzej,Trg fra Grge Martića,Ferhadija,Bašćaršija,Trg kod Sebilja,Vijećnica i Bijela tabija.
Voditelj Anđelko Barić
Nakon Pres konferencije održava se Javna tribina Festivala sa učesnicima ćije vam biografije i slike šaljemo.Dobrodošli.
Pres centar Festivala 062031594
Program
V INTERNACIONALNI FESTIVALA GRAD 2021.
“VITEZOVI UMJETNOSTI”
NUBBiH -KAMPUS UNSA, ul. maja od Bosne 8B,Četvrtak,26.8.2021.u 11,00
Tribina “SREDNJOVJEKOVNA BOSNA IZBLIZA I IZDALEKA”
uz predstavljanje novog izdanja Instituta za historiju “Bosna o njeni susjedi u srednjem vijeku .pristupi i perspektive”
Učestvuju:dr. Dženan Dautović,dr.Nedim Rabić, i dr.Elmedina Duranović
dr. Nedim Rabić
Rođen je 16. juna 1986. godine u Gradačcu. Doktorsku disertaciju „Stjepan II Kotromanić i njegovo doba” odbranio je na Filozofskom fakultetu u Sarajevu. Autor je i prevodilac više radova iz oblasti srednjovjekovne bosanske historije i jedan od urednika zbornika „Bosna i njeni susjedi u srednjem vijeku: pristupi i perspektive“ u izdanju Instituta za historiju. Kritičke prikaze, kao i radove, iz oblasti bosanskog i evropskog srednjeg vijeka objavio je u Bosni i Hercegovini i inostranstvu na bosanskom, njemačkom i engleskom jeziku. Učestvovao je na brojnim domaćim i međunarodnim naučnim skupovima (Njemačka, Francuska, Poljska, Češka, Bugarska i dr.). Radi u Institutu za historiju kao naučni saradnik za stariju historiju – srednji vijek, a ima nastavno-naučno zvanje docenta za užu naučnu oblast „srednji vijek“ na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Tuzli.
dr. Dženan Dautović.
Rođen: 02. oktobra 1980. godine u Travniku, gdje je završio osnovno i srednje obrazovanje. Sva tri ciklusa studija historije završio je na Filozofskom fakultetu u Sarajevu, gdje je u novembru 2017. godine i doktorirao na temu Bosna i Rimska kurija u srednjem vijeku. Uposlenik je Zavičajnog muzeja u Travniku, a na Filozofskom fakultetu u Tuzli je izabran u zvanje docenta i gostujućeg predavača. Vršio je istraživanja u arhivima u Travniku, Sarajevu, Dubrovniku i Vatikanu, te u bibliotekama u Budimpešti, Bochumu i Rimu. Dobitnik je stipendije Lemmerman fondacije za istraživanje u Rimu 2016. godine. Urednik je zbornika Medieval Bosnia and Southeastern Europe (Arc Humanities Press 2019.), jedan od autora izdanja Codex Diplomaticus Regni Bosnae (Mladinska knjiga 2018.), koautor monografije Travnička šahovska hronika (Preporod 2013.), te autor 12 naučnih i preglednih članaka objavljenih kod domaćih i stranih izdavača. Učestvovao je na 19 naučnih konferencija u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Bugarskoj, Mađarskoj, Turskoj i Njemačkoj. Glavna polja israživanja: vjerski život srednjovjekovne Bosne, srednjovjekovno papinstvo, politički ustroj Bosanske kraljevine, historiografija o srednjovjekovnoj Bosni, historija Travnika, historija šahovske igre.
dr. Elmedina Duranović.
Rođena je 19. januara 1983. godine u Sarajevu. Na Odsjeku za historiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu odbranila je doktorsku disertaciju pod naslovom „Drumsko razbojništvo u srednjovjekovnoj Bosni prema dubrovačkim izvorima“. Radila je kao nastavnik historije u osnovnim i srednjim školama u Sarajevu, a od maja 2008. uposlenik je Instituta za historiju u Sarajevu gdje danas djeluje u zvanju naučnog saradnika za stariju historiju – srednjovjekovni period. Težište njenog dosadašnjeg užeg naučnog interesovanja bilo je usmjereno na izučavanje razbojništva i drugih vrsta krivičnih djela počinjenih na području srednjovjekovne Bosne, trgovinu robljem, kreditnu trgovinu, te izučavanje općenito političke, društvene i privredne historije Bosne od XIII do sredine XV stoljeća. Ostvarila je niz istraživačkih boravaka u Državnom arhivu u Dubrovniku, gdje je prikupljala građu za obrađivane tematske okvire. Učestvovala je u više projektnih ostvarenja medievalne tematike u okviru svoje institucije – Instituta za historiju, ili u saradnji sa Odsjekom za historiju Filozofskog fakulteta, profilirajući svoj istraživački rad u pravcu teže dostupne neobjavljene arhivske građe. Učestvovala je u radu više naučnih skupova, okruglih stolova, predavanja i prezentacija. Objavljivala je izvorne naučne radove, pregledne i stručne radova, te prikaze i osvrte o temama iz prošlosti srednjovjekovne Bosne u relevantnim uskostručnim časopisima. Jedan je od urednika zbornika Bosna i njeni susjedi u srednjem vijeku – Pristupi i perspektive. Bila je član redakcija više časopisa u Bosni i Hercegovini i inostranstvu. Svoj doprinos dala je realizaciji emisija Obrazovnog programa Radija FBiH o temama Žene u srednjovjekovnoj Bosni, te Srednjovjekovna Bosna i njeni vladari. Udata je i majka troje djece.