Cover photo Sarajevo – Olimpijske skakaonice na Igmanu
Šta je preostalo od Olimpijskog sna?
Mnogi se još sjećaju sarajevske Olimpijade. Sve je tada bilo veličanstveno. Ipak bih skakaonice na Igmanu izdvojio kao nešto najspektakularnije. Natjecanja u skijaškim skokovima je tih dana pratilo preko pedeset hiljada ljudi. Nezaboravne slike i veliki trijumf sporta.
Ova „zlatna dolina“ na Igmanu nije poznata samo zbog Olimpijade. Postoji i jedna zaboravljena legenda sa zanimljivom pričom, ovako ide:
To je bio dan kada su i pingvini dozivali: „UPOMOĆ“. Prije 56 miliona godina na ovo mjesto (vidi sliku) je pao Asteroid. Da, Asteroid. Skoro, iste veličine kao onaj u Meksičkom zaljevu, samo se mi time ne hvalimo kao Amerikanci.
Kako to mi znamo?
Asteroid koji je prije 66 miliona godina pogodio Zemlju u Meksičkom zaljevu također je misterija. Tako davno, prije 66 miliona godina. Kako to oni znaju? Mi to nismo ni protumačili kao pad Asteroida nego „DAN GNJEVA GOSPODNJEG“. Pogledajte malo pažljivije ovu sliku olimpijskog Igmana ili posjetite ovaj biser prirode i sami se uvjerite.
Ma kakvi, ajte molim vas. Kakav sad Asteroid? Nas je lupalo svašta po glavi ali to da nas je tresnuo Asteroid, gluho bilo.
Znate, ne bi mi bili ovakvi kakvi smo da nas nešto golemo nije lupilo po glavi.
I veličanstvenaTroja bi bila naša da smo htjeli u to povjerovati. Meksikanac Robert Salinas Prajs (Price) nas je podrugljivo nazvao „Homerovom slijepom publikom“ jer smo rezultate njegovih istraživanja osporili i oborili. O svojim istraživanjima je napisao više knjiga a jedna od njih je prevedena na naš jezik i objavljena je upravo pod imenom „Homerova slijepa publika“. Kome je smetala Troja? Ni Teba nije daleko, ako je Troja tu. U Neumu postoji jedna ulica koja nosi ime „Stepenište Teba“. Sad ćete možda pomisliti: Ah, dragi Bože, pa ima tu nešto. Naravno da ima. Robert Salinas Prajs je nakon dugogodišnjih istraživanja ustanovio da se drevna Teba nalazila na području današnjeg Neuma.
To je bilo vrijeme kada je Zeus stvorio naraštaj „božasnkih heroja“, koje su negdašnji ljudi zvali i polubogovima. Era „božanskih heroja“ nije dugo trajala jer je na kraju i njih uništio rat i razdor. Jedne pred sedmorim vratima Tebe, a ostale na bojištu pod Trojom kamo su u golemom broju doplovili radi lijepe Helene. Po jednima ona je kći Nemeside, boginje Odmazde ili Kazne. Zevs je Nemesidu koja je živjela u obliku guske obljubio prerušen u labuda. Eto, to su bila vremena kada su guske zavodile Bogove. Nemesida je položila plavo i srebrno jaje, koje su nekako došle u Ledin posjed. Helena se rodila iz srebrnog jajeta, a Leda ju je odgojila kao sopstvenu kćerku. Kao što rekosmo i ova slavna epoha je završila na „smetljištu povijesti“, zbog međusobnih ratova i razdora.
Bog Zevs im je dao nakon smrti boravište na kraju svijeta, u okeanu, na otoku blaženih.
Zašto bi tako „slavna Povijest“ nekome smetala? Ovaj Svijet je satkan na mitovima i legendama.
Kada je britanski premijer Boris Johnson (tada gradonačelnik Londona) prije nekoliko godina krstario deltom Neretve, izgledao nam je kao trojanski kralj Prijam. Ova njegova „plovidba“ kroz daleku povijest se očigledno dopala bogu Zevsu, pa me i ne čudi da je Boris Johnson ubrzo nakon ovog ljetovanja na hrvatskom primorju, postao britanski Premijer.
Želim kazati da je drevna Troja naša (uvijek je bila naša) i da je to fenomenalna promocija našeg turizma.
Bosanske Piramide su postale stvarnost, jer nas je Semir Osmanagić uvjerio u njihovo postojanje. Dobro je da imamo svoje Piramide. Kao nekrunisani faraon Bosne, Semir Osmanagić ima veliku popularnost u regiji. Bilo bi mudro kada bi mu dali šansu da bude Kandidat za Predsjedništvo BiH.
Obrazloženje: Ostavlja utisak poete kao Vergilije, obrazovan je kao Sokrat, mudar kao Nestor. Narod ga voli a Olimp ga ima.
Ovi hvalospjevi su svojevremeno izrečeni za jednog drugog faraona, faraona iz svijeta literature (Šekspir), a mogli bi se mirne duše pripisati i poslednjem faraonu Bosne Semiru Osmanagiću.
Dr. SEMIR OSMANAGIĆ – MOJ KANDIDAT ZA PREDSJEDNIŠTVO BiH
Sjajni tim Fondacije ‘Arheološki park: Bosanska piramida Sunca’ samoinicijativno je, uz vođstvo dr. Semira i Sabine Osmanagić, očistio zapušteno pravoslavno groblje ‘Kromolj’ u Sarajevu u aprilu i maju 2020
.
Ubrzo je stigla i zahvalnica Mitropolita dobrobosanskog Hrizostoma:
“Gospodine Osmanagiću, puno vam hvala za ovaj vaš, izvan svega, humani gest. Poštovanje grobalja, jednako je sa poštovanjem ljudi, koji su tu ukopani. Nažalost, u vremenu materijalizma, vrednote kao što sto je čovek, zanemaruju se. Valjda nas zbog toga i Bog opominje. Kao da ponovo čujemo Dostojevskog “O, gordi čoveče, ponizi se.” Ono što su oni danas zapuštenom groblju, bićemo mi sutra.” Još jednom, hvala vam i bila bi nam velika čast da vas lično upoznamo. Pozivamo vas u posetu palati mitropolije u Sarajevu u vreme kad vam bude najpogodnije”, napisao je u svojoj zahvalnici Mitropolit dabrobosanski Hrizostom .
Tekst i foto: Marko Raguž
(Ne fotografiji je moj auto. „Žućko“ je Oldtajmer, koji skoro da pamti vremena Olimpijade.)