Organizacija radionica s ciljem jačanja kapaciteta uposlenika JU Kantonalnog centra za socijalni rad Sarajevo i KJU Odgojnog centra Sarajevo započela je 27.10. 2022. godine u Sarajevu. Ove aktivnosti se održavaju u okviru projekta koji realizuje Asocijacija socijalnih radnika Kantona Sarajevo uz podršku Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke – Jačanje kapaciteta i pružanje podrške stručnim radnicima u ustanovama socijalne zaštite u Kantonu Sarajevo koji rade sa djecom koja su žrtve zlostavljanja, pedofilije, prosjačenja „Dodatno usavršavanje – pravo i obaveza stručnih radnika“.
Tokom četiri tematske/stručne radionice stručni radnici će imati priliku prisustvovati radionicama na sljedeće teme:
- Supervizija kao profesionalna podrška i prevencija profesionalnog stresa, mr.sci. Fatima Bećirović
- Rad sa djecom i mladima izloženim traumatskim iskustvima, mr.sci. Đana Lončarica
- Razvijanje emocionalne inteligencije kod djece – grupni rad, mr.sci. Nermina Vehabović Rudež
- Uloga sistema socijalne i dječije zaštite u smanjenju kriminaliteta maloljetnika i zaštiti dječijih prava, prof.dr. Elmedin Muratbegović.
Koliko je ozbiljan problem zlostavljanja, pedofilije i prosjačenja najbolje govore podaci sa terena. Primjera radi, u 2021. godini u JU Kantonalni centar za socijalni rad evidentirano je 334 djece koja su izložena nekom obliku nasilja. Također, u istom periodu je evidentirano i 148 djece koja su izložena prosjačenju. Ovi podaci najbolje govore u prilog tome kolikom izazovu u radu su izloženi socijalni radnici i kolika je potreba za njihovom edukacijom kako bi što bolje odgovorili na potrebe djece i njihovih porodica.
Ustanove čija je djelatnost pružanje podrške i pomoći djeci izloženoj zlostavljanju jesu Centri za socijalni rad i KJU „Odgojni centar Sarajevo“.
Programski zadaci Centra za socijalni rad realizuju se kroz tri stručne cjeline: opći socijalni rad, zaštita braka, porodice i djece i zaštita, tretman djece i omladine sa poremaćajem u ponašanju i članova njihove porodice i hraniteljstvo. Dužnosti Centra su, uz pomoć Ministarstva unutrašnjih poslova, identifikacija djece i roditelja, pružanje podrške djeci i roditeljima u skladu sa Zakonom i prevazilaženje uzroka koji su doveli do toga da djeca budu izložena zlostavljanju, pedofiliji i prosjačenju na ulici. Obaveza Centra za socijalni rad je, također, i izricanje mjera prema roditeljima koji ne vode adekvatnu brigu o djeci: Upozorenje na propuste i pružanje pomoći i izricanje mjere Nadzora nad ostvarivanjem roditeljskog staranja, kao i iniciranje postupaka zaštite djece pred sudom: Oduzimanje roditelju prava da živi sa djetetom i Oduzimanje roditeljskog staranja (Porodični zakon F BiH).
KJU „Odgojni centar Sarajevo“ svoju djelatnost obavlja kroz pet službi, od kojih Služba za zbrinjavanje djece u stanju potrebe realizuje cjelodnevni i poludnevni boravak, te doprinosi obezbjeđivanju brige i zaštite djeci i maloljetnicima koji se nalaze u stanju socijalne potrebe, i djeci koja su izložena rizicima koji onemogućavaju njihov noramalan rast i razvoj uzrasta do 18 godina.
Ovim projektom Asocijacija socijalnih radnika Kantona Sarajevo želi doprinijeti profesionalnom razvoju stručnih radnika, podučiti stručne radnike novim tehnikama i metodama koje mogu koristiti u individualnom i grupnom radu s djecom koje su žrtve zlostavljanja, pedofilije i prosjačenja, kao i osnažiti stručne radnike u prevenciji profesionalnog sagorijevanja.