Izgradnja mira je veoma značajan pojam u kreiranju prosperitetnijeg i uspješnijeg demokratskog i građanskog društva. Mnogi su načini na koje se može propagirati mir i zajedništvo, a jedan od njih je i kroz neformalno obrazovanje mladih.
Amir Barleci
Amra Ćatić je Magistrica ekonomskih nauka i trenerica na radionicama za izgradnju mira mladih. U protekle četiri godine učestvovala je u raznim projektima i inicijativama za mlade, kako na lokalnom tako i na međunarodnom nivou. Neki od tih projekata uključuju: provođenje istraživačkog projekta pod vodstvom mladih o uticaju drzštvenog marketinga na mlade, omogućavanje online radionica i dijaloga za mlade iz različitih sredina, zalaganje za uključivanje i prepoznavanje glasova i potreba mladih u humanitarnom životu kroz saradnju sa donosiocima odluka, kao i provedba programa vršnjačke edukacije mladih o miru i sukobu transformacija i dopiranju do mladih u zajednici.
Razgovarajući o značaju za izgradnju mira unutar jednog društva, naša sagovornica smatra da je to od iznimne važnosti, te da ono treba biti dijelom cjelokupnog obrazovnog sistema. „Inicijative mirovnog obrazovanja trebale bi biti usmjerene ne samo na djecu, već i na učitelje, jer oni mogu promicati vrijednosti mira među svojim učenicima. Pored mirovnog odgoja i obrazovanja, važno je da nastavnici u osnovnim i srednjim školama prođu posebnu obuku, ali prevashodan značaj u cijelom procesu pomirenja ima i neformalno obrazovanje. Danas sve više možemo naći razne seminare, radionice i festivale koji tretiraju temu mira. Mirovni odgoj i obrazovanje spriječava nastanak sukoba i stvara uslove za mir u svijetu“, navodi Ćatić.
Kada su u pitanju prethodna iskustva vođenja radionica i drugih tipova neformalnog obrazovanja naša sagovornica ističe da su ona pretežno pozitivna, te da se na mnoge načine primjeti napredak i želja za izgradnjom mira kod mladih. „Učesnici su mi rekli da sada vide da, iako nije lako mogu izabrati mir. U prihvaćanju složenosti sukoba i mira, oni vide rješenja na načine koji ih ne opterećuju. Na primjer, mogli bi razumjeti ulogu koju nedostatak resursa ili nejednakost imaju u izazivanju određenog sukoba, a kroz svoje akcijske planove mogli bi povezati izgradnju mira s izgradnjom ekonomije u svojim lokalnim zajednicama, te na taj način pomoći da resursi budu dostupni većem broju ljudi“, mišljenja je Ćatić.
Naša sagovornica potcrtava da su mladi iznenađujuće u velikom broju zainteresovani biti dijelom ovakvih projekata i aktivnosti, te za kraj intervjua upućuje motivirajuću poruku svim mladima. „Ne dopustite da vam iko uništi duševni mir. Na pravom ste putu da ostvarite svoje snove. Morate biti spremni raditi sve što vas zanima. Ti si heroj/ina svoje porodice, društva, zajednice i države“, zaključuje Ćatić.
Lamija Brčić studentica master studija Specijalne pedagogije i jedna od učesnica radionica za izgradnju mira, smatra da su joj učešća na ovakvim i sličnim vidovima neformalnog obrazovanja veoma korisna i da su se njene kompetencije po ovom pitanju dodatno usavršile. „Za mene je bilo informativno i primjenjujuće, naročito zbog specifičnosti moje profesije. Na radionicama sam proširila spoznaje o tome kako izgradnju mira povezati sa nastavnim procesom i svim što je vezano za rad s mladima, te poručuje mladima da je mirna budućnost ona bez pretjeranih tragova prošlosti, sa puno ambicija i rada za izgradnju mirnog i ravnopravnog okruženja u našoj zemlji“, stava je Brčić.
Emir Dedić, elektrotehničar telekomunikacija i učesnik radionica o izgradnji mira kazao je da je u komunikaciji s ostalim učesnicima radionice uspio razmjeniti mišljenja i ideje, te sagledati ih iz različitih perspektiva. „Imao sam priliku susresti se s mladim ljudima koji su imali drugačije perspektive i stavove od mojih. Naši otvoreni razgovor o temama vezanim za mir bili su inspirirajući i omogućili su nam dublje razumijevanje i integraciju konstruktivnih ideja“, zaključuje Dedić.