Svake godine, 21. marta obilježava se Međunarodni dan borbe protiv rasne diskriminacije.
Ovaj dan ustanovio je UN 1966. godine u znak sjećanja na 69 ljudi koji su 21. marta 1960. godine ubijeni tijekom mirnog protestaa protiv rasističke politike aparthejda u Južnoj Africi. Ta je tragedija označila važan korak u borbi protiv rasizma te usmjerila međunarodnu pozornost na potrebu da se borba protiv rasne diskriminacije nastavi.
Opća skupština Ujedinjenih naroda donijela je 21. decembra 1965. godine međunarodnu konvenciju o uklanjanju svih oblika rasne diskriminacije koja je stupila na snagu 4. januara 1969. godine. Provođenje ove Konvencije Ujedinjenih naroda prati posebni Odbor za uklanjanje rasne diskriminacije (CERD).
Neophodno je naglasiti da je princip „zabrane diskriminacije“ ugrađen kako u Ustav BiH tako i u ustave entiteta i nižih nivoa organizacije vlasti, i čime je Bosna i Hercegovina opredijeljena za princip poštovanja ljudskih prava i osnovnih sloboda kroz jačanje demokratije, multikulturalnog dijaloga i poštivanja nacionalnih, kulturnih i vjerskih različitosti, a suzbijanja svakog oblika diskriminacije i netolerancije iskazane prema pripadnicima bilo kog dijela društva.