Analiza stanja i preporuke
Organizacija Glas žene Bihać u vremenskom periodu decembar – april 2024 godine provodila projekt „Politike prema mladima u USK – analiza i preporuke“ koji je sufinansiran od strane Ministarstva obrazovanja, nauke, kulture i sporta Unskosanskog kantona .
Cilj projekta „Politike prema mladima u USK – analize i preporuke“ je da putem istraživanja, analize i konsultativnih sastanaka sa predstavnicima lokalnih omladinskih udruženje /vijeća mladih dobi od 15 do 25 godina i predstavnika lokane i kantonale vlasti u gradovima i općinama USK aktualizira pitanje omladinski politika, utvrdi prisutnost politika, provedbu postojeći, rezultate provedbe te da preporuke za buduće izrade politika prema mladima USK -a .
Projekt zapravo ima za cilj da ukaže na težak i loš položaj mladih u lokalnim sredinama Unskosanskog kantona koji je uvjetovan nepostojanjem adevkatnih lokalnih /kantonalnih javnih politika ili ne provođenje postojić loklanih javnih politika koje dovede da je život mladih u ključnim oblastima loš zbog čega mladi iskazuju svoje nezadovoljstvo prije svega odlaskom mladih iz ovog dijela BiH.
U okviru projekta održana su dva konsultativna radna sastanka u Bosanskom Petrovcu i Bužimu, ciljano su izabrane ove lokalne sredine jer položaj mladih najteži upravo u ovim lokalnim sredinama .
Radno konsultativni sastanak sa Vijećem mladih Bosanski Petrovac, 02.02.2024., sala OV Bos. Petrovac
Radno konsultativni sastanak sa Vijećem mladih Bosanski Petrovac, 02.02.2024., sala OV Bos. Petrovac
Cilj radno konsultativni sastanak jeste mapiranje potreba i problema mladih u ključnim oblastima kao što : obrazovanje i nauka, rad i zapošljavanje, zdravstvena i socijalna zaštita, javni i politički život mladih, sport, kultura, omladinski aktivizam i društveni život, problemi mladih u lokalnim sredinama ( kriminalitet, psi lutalice i slično. Tokom sastanka mladi su ukazali na slijedeće probleme i potrebe u svojoj lokalnoj sredini:
Loša infrastruktura nepostojanje – saobraćajnica, kina, banke, bazena, kvalitenih sportskih igrališta i slično.
– loši uvijeti za potražnu posla za mlade posebno u struci
– obrazovanje je limitirano samo određenim smjerovima,
– loš kvalitet primarne zdravstvene zaštite usljed neopremljenost Doma zdravlja je
– povremena nacionalistička retorika i podizanje tenzije među različitim nacijama i vjerama
– nepostojanje knjižare – za kupovinu školski knjiga moraju doći u Bihać
– nepostojanje koprinice -za pritanje maturskih radova dolaze u Bihać
– nerješeno pitanja pasa lutalica
– sigurnost u saobraćaju i izraženo vršnjačko nasilje u školama .
Mladi u Bosanskom Petrovcu zaista se nalaze u teškom položaju i ovim putem apeliramo na sve od predstavnika različitih nivoa vlasti do nevladinih organizacija da usmjere sredstava i aktivnosti na ovaj dio Bosne i Hercegovine i mlade ljude u toj sredini trebaju podršku i pomoć u zadovoljavanju osnovnih ljudskih potreba.
Vrlo slična situacija je i Bužimu gdje mladi se susreću sa vrlo sličnim problemima ali istič pozitivnu politiku ove Općine u smislu osiguravanje troškova prevoza učenika i stipendiranje srednjoškolaca.
Na osnovo istraživanja koje je proveo istraživački tim Organizacije Glas žene Bihać, Enisa Raković i Elma Demirović, mag.demokratije i ljudskih prava izrađen je dokument POLITIKE PREMA MLADIMA U UNSKOSANSKOM KANTONU Analiza stanja i preporuke (klikni ovdje za preuzimanje) sa ciljem da se ukaže predstavnicima lokalnih vlasti ali i kantonalnih na potrebu uvođenja kvalitetnih javnih politka prema mladima baziranih na prethodno mapiranih potebama mladih u konkretnoj lokalnoj sredini.
Ovaj dokument je snažane zagovarački alat omaldinskim organizacijama i drugim nevladinim organizacijama u procesima zagovaranja za donošenje Strategija za mlade u lokalnim sredinama .
Tim Glas žene Bihać