Osim uvoda u feminizam, polaznici Feminističke škole Žarana Papić će se baviti temom zdravlja kao feminističkim pitanjem.
Sarajevski otvoreni centar (SOC) objavio je poziv za upis osme generacije polaznika Feminističke škole Žarana Papić koja nudi akademsko-aktivistički obrazovni program. Cilj škole je pružiti feminističko obrazovanje o praksama, teorijama i konceptima potrebnim za stručno i kritičko javno djelovanje na polju ljudskih prava žena i marginaliziranih grupa, i rodne ravnopravnosti.
Škola također nudi prostor za razmjenu znanja o feminizmu i nastoji popuniti nedostatke formalnog obrazovanja u Bosni i Hercegovini (BiH) kada su u pitanju feministička teorija, historija, kritika svakodnevice, rodne i queer studije.
Ovogodišnja škola se sastoji od tri teorijsko-praktična modula koje će polaznici slušati od septembra do decembra ove godine. Kroz prvi modul će biti obuhvaćen uvod u feminizam, drugi modul će se baviti pristupom na zdravlje i rodnom ravnopravnošću, dok će treći modul zahtijevati praktični rad.
Kroz temu zdravlje kao feminističko pitanje, učesnici će proučavati aspekte rodne ravnopravnosti i pristup pravu na zdravlje kao što su: položaj osjetljivih grupa u društvu, položaj osoba s invaliditetom, planiranje porodice, alternativne opcije rađanja u sistemima javnog zdravlja, sveobuhvatno seksualno obrazovanje, dostupnost abortusa, kontracepcije, menstrualna pravda, LGBTIQ+ afirmirajuća zdravstvena zaštita itd.
Za učešće u programu se, kako piše u pozivu, mogu prijaviti sve punoljetne osobe koje žive u BiH i one koje su zainteresovane za sticanje novih znanja i razvijanje kritičkog promišljanja koje će im pomoći da potiču društvene promjene, kroz zagovaračke aktivnosti, aktivističke akcije ili različite vrste naučnih i umjetničkih radova. Podjednako su dobrodošli studenti humanističkih, društvenih, tehničkih, prirodnih nauka ili umjetničkih fakulteta, kao i one osobe koje ne studiraju. Dobrodošle su i osobe koje razvijaju poslovne karijere u svojoj struci, rade u privatnom ili javnom sektoru, u organizacijama civilnog društva, ili ne rade nigdje.
Sarajevski otvoreni centar je od 2015. godine, kroz Feminističku školu, nastavio ženskostudijski program Žarana Papić, koji je 1998. godine pokrenulo i vodilo Udruženje Žene ženama, kao prvi studij o ženama u BiH.
Po završetku pohađanja Škole, sve osobe koje zadovolje kriterije, dobit će potvrdu o učešću, a najzainteresovanije osobe će biti pozvane da rade sa Sarajevskim otvorenim centrom i drugim organizacijama na zagovaranju za teme koje se tiču prava žena, manjinskih i marginaliziranih grupa u BiH.
Rok za prijavu je 26. juli 2024. godine, a dodatne informacije o Školi, modulima, kao i detalje o prijavi, možete pročitati na stranici Sarajevskog otvorenog centra.
Izvor diskriminacija.ba