Kako bi potaknuo veću vidljivost, prepoznatljivost i ravnopravnost žena u bečkom društvu, Grad Beč od 2002. godine dodjeljuje nagradu ženama čiji se izniman trud i rad ističe u neprekidnoj borbi za ženska prava.
Moto ove posebne nagrade jest „učiniti žene vidljivima“, a glavni je cilj ohrabriti ih, omogućiti im više prostora u javnosti te ih potaknuti da slijede svoj put i nastave širiti pozitivan utjecaj na društvo.
Dobitnice ovogodišnje nagrade izabrane su u tri kategorije: posthumno Eva Kreisky u kategoriji „Znanost i istraživanje“, zatim Marlies Ettl u kategoriji „Junakinja svakodnevice,“ te Petra Unger u kategoriji „Prenošenje znanja“.
Eva Kreisky život je posvetila istraživanju političkih struktura i procesa, posebice feminističkim teorijama i rodnim studijama. Bila je velika zagovornica socijalne pravde i jednakosti. Pružala je iznimnu podršku mladim znanstvenicama i znanstvenicima te je poznata po predanom i poticajnom profesorskom radu na Sveučilištu u Beču. Ova velika žena nedavno je preminula, no njezin značajan trag u akademskoj zajednici, ali i društvu u cjelini neizbrisiv je.
Marlies Ettl bila je ravnateljica Škola za gospodarstvo i turizam koje nose ime po Herthi Finberg – prvoj socijaldemokratskoj ministrici Austrije. Ravnateljsko vrijeme Marlies Ettl obilježile su brojne inovacije i inicijative koje su u mnogočemu unaprijedile kako učenice i učenike, tako i škole. Promicala je jednake mogućnosti i osnaživanje djevojaka u njihovu osobnu i profesionalnu razvoju. Ulaskom u mirovinu posvetila se drugim feminističkim područjima te je sada zamjenica predsjednice austrijske neprofitne organizacije za prava djevojčica i žena Terre des Femmes Österreich u čijem su fokusu borba protiv prostitucije, trgovanja ženama i djevojčicama, kao i borba protiv obiteljskog i seksualnog nasilja, genitalnog sakaćenja djevojčica i žena, borba protiv dječjih brakova, prisilnih brakova, dogovorenih brakova, nasilja u ime časti te zalaganje za zabranu nošenja marama do 14. godine.
Petra Unger feministkinja je koja u Beču organizira ženske šetnje. Nevjerojatnim poznavanjem povijesti i kulture grada, ona rasvjetljava nerijetko zanemarenu ulogu žena u povijesti Beča, darujući glas brojnim davno zaboravljenim ili nevidljivim ženama. Njezine šetnje vode do mjesta povezanih s poviješću žena i feminističkih pokreta u Beču. Unger je usto aktivistica koja se zalaže za jednakost, prava i prepoznatljivost žena u Beču.
Nagradu za žene Grad Beč dodjeljuje od 2002. godine. Uz novčani iznos od 3.000 eura, pobjednice za svoj rad i trud dobivaju i statuu koju potpisuje austrijska umjetnica Vivien Schneider-Siemssen.
Izvor: voxfeminae