U organizaciji Civitasa održan je CivicEd Forum 2024 na kojem je raspravljano o građanskom obrazovanju, dosadašnjoj provedbi i njegovom unapređenju. Predstavnici tri nivoa sistemskog obrazovanja u BiH, nevladinog sektora, međunarodnih organizacija, ali i učenika koji su pohađali predmete iz ove oblasti, su razmijenili iskustva.
Jedna od tribina koja je organizovana na ovom forumu se ticala razvoja građanskih kompetencija kroz neformalno obrazovanje na kojem su govorili predstavnici civilnog sektora.
Radenko Udovičić iz Mreže za izgradnju mira je istakao da nevladin sektor nudi mogućnosti koje sistem obrazovanja regulisan kroz javne norme i propise ne može uvijek ponuditi.
„Kao edukatori, mi smo brži, lakše se prilagođavmo kontekstima i nudimo niz praktičnih znanja smještenih u stvarne probleme i dileme koje postoje u ovoj državi i na ovim prostorima“, rekao je Udovičić.
Srđan Ostojić iz Perpetum mobile smatra da civilni sektor treba da nudi novo i konkretno, ali da je preduslov smanjenje predrasuda vlasti i institucija prema ovakvim aktivnostima.
„Javni sektor često smatra da je svaka naša aktivnost protiv njih. Nije! Mi i kada kritikujemo, nije protiv vlasti nego loših stvari u društvu“, istakao je Ostojić.
Dragana Vučković iz YEA WeBalkans je rekla da je još od djetinstva je u sistemu građanskog obrazovanje koje je uklučeno u škole, ali da se ono treba razvijati.
„Jedan od motiva što sam u civilnom sektoru je upravo da ponudimo brojne kompetencije kroz neformalno obrazovanje u kojem razne ciljne grupe imaju mogućnost izbora, kako u vezi teme, tako i edukatora“, rekla je Vučković.
Građansko obrazovanje je veoma široka oblast koja nudi znanja vezana za vrijednosti liberalnih demokratija i participaciju građana u svim sferama društvenih odnosa.