Ekonomija evrozone porasla je brže nego što se očekivalo u proteklom kvartalu, ali prijetnje od visokih carina koje bi mogle uvedene u slučaju pobjede Donalda Trampa na predsjedničkim izborima, kao i eskalirajuće trgovinske tenzije s Kinom, utiču na neizvjesnu prognozu.
Bruto domaći proizvod (BDP) u 20 zemalja koje koriste evro porastao je za 0,4% u trećem kvartalu u poređenju sa prethodnim kvartalom, nadmašivši očekivanja od 0,2%. Ipak, industrija je bila u recesiji, a rast potrošnje domaćinstava je bio minimalan, pokazali su podaci Eurostata u srijedu, prenosi Reuters.
U poređenju s istim kvartalom prethodne godine, godišnji rast evrozone iznosio je 0,9%, što je ubrzanje u odnosu na 0,6% tri mjeseca ranije. Evrozona je na putu da ostvari godišnji rast od jedan odsto ili nešto manje, što je ispod “potencijalne” stope rasta koju ekonomisti smatraju prirodnom za evrozonu bez šokova ili podsticaja.
Najveće iznenađenje dolazi iz Njemačke, najveće ekonomije evrozone, koja je porasla za 0,2%, uprkos prognozama recesije zbog problema u njenom velikom industrijskom sektoru. Iako su i Francuska i Španija pokazale neočekivanu otpornost, brojke potvrđuju da evrozona i dalje zaostaje za Sjedinjenim Američkim Državama, gdje je godišnji rast za treći kvartal iznosio stabilnih 3%.
Donald Tramp je obećao uvođenje carina od 10% na uvoz iz svih zemalja i 60% na uvoz iz Kine, upozorivši da će Evropa “platiti veliku cijenu” ako on pobijedi. Svaki novi carinski porez mogao bi pokrenuti odmazdu, povećati troškove i smanjiti globalnu trgovinu, što bi posebno pogodilo otvorenu ekonomiju poput evropske.
Evrozona je bilježila rast blizu nule većinu posljednje dvije godine zbog problema u industriji. Visoki energetski troškovi umanjili su marže, dok su promjene u potrošnji automobila i slabost kineske ekonomije dodatno oslabili potražnju. Ovo je posebno pogodilo Njemačku, a mnogi zvaničnici smatraju da oporavak nije na vidiku ni u 2025. godini.
Šira ekonomija Evropske unije, koja uključuje zemlje izvan evrozone u istočnom dijelu bloka, porasla je za 0,3% nakon prethodnog rasta od 0,2%, dok je godišnji rast ubrzan sa 0,8 na 0,9%.