Projekat izbornog integriteta u Bosni i Hercegovini je 24-mjesečni projekat čiji je cilj jačanje uloge i kapaciteta pravosuđa (tužilaštva) i agencija za provođenje zakona (policije) u zaštiti volje birača, kao i angažovanju OCD i građana da podrže i zaštite izborni integritet tokom procesa izborne reforme. Koalicija za slobodne i poštene izbore Pod Lupom i National Democratic Institute (NDI) zajedno su radili na poticanju pro-reformski osjećaja u zemlji, fokusirajući se na povećanje izborno g integriteta i razvoju otpornosti građana na zastrašivanje i prinudu birača.
Centri civilnih inicijativa (CCI) u ime Koalicije Pod lupom angažuju konsultanta ili tim konsultanata da izvrše završnu evaluaciju projekta izbornog integriteta u Bosni i Hercegovini. Evaluacija će se realizovati u periodu između novembra 2024. – januara 2025. godine.
Projekat ima dva cilja, koji se dalje razlažu u očekivane ishode:
Cilj 1: Poboljšan odgovor pravosuđa i agencija za provođenje zakona (policije) na prijavu izbornih prekršaja na osnovu dokaza.
Ishod 1.1: Civilno društvo se zalaže za energičnu, dosljednu i pravovremenu provedbu izbornih zakona.
Ishod 1.2: Prikupljaju se podaci o izbornim nepravilnostima i kršenju zakona koji se dostavljaju istražnim i pravosudnim organima.
Cilj 2: Organizacije civilnog društva i građani aktivno se bore protiv pritisaka na birače uzrokovane korupcijom u vezi sa izborima.
Ishod 2.1: Građani su sve otporniji na različite oblike pritisaka i zastrašivanja.
Ishod 2.2: Povećana snaga i održivost monitoringa mreže organizacija civilnog društva (Koalicija “Pod lupom”) za podršku i zaštitu izbornog integriteta
Evaluacija će slijediti kriterije OECD DAC-a za sveobuhvatnu procjenu projekta. Prilikom evaluacije eksterni evaluator trebao bi uzeti u obzir sljedeće kriterije:
– Relevantnost
– Učinkovitost
– Efikasnost
– Uticaj
– Koherencija
Takođe, od eksternog evaluatora se očekuje da identifikuje glavne nalaze i preporuke, kao i najbolje prakse koje se mogu koristiti u budućem radu. Eksterni evaluator će dostaviti zahtijevane proizvode u skladu sa planom definisanim u prilogu, a svi izvještaji će biti sačinjeni na engleskom jeziku te dostavljeni elektronskim putem.
Svi kandidati zainteresovani za poziciju eksternog evaluatora moraju posjedovati sljedeće kvalifikacije:
• Univerzitetsku diplomu iz društvenih nauka ili srodnih oblasti.
• Najmanje 10 godina profesionalnog radnog iskustva, uključujući iskustvo u provođenju evaluacija.
• Iskustvo u sektoru ili tehničkim oblastima koje su relevantne za evaluaciju ili posjeduju sveobuhvatno razumijevanje predmeta koji se evaluira. Ovo uključuje poznavanje međunarodne podrške u procesima demokratizacije/izbora i/ili podršku razvoju OCD u zemlji.
• Posjeduje osnovne kompetencije u evaluaciji, uključujući sposobnost analize i interpretacije složenih interakcija i društvenih trendova.
• Odlične vještine komunikacije i pisanja na BHS i engleskom jeziku.
Svi zainteresovani aplikanti moraju dostaviti sljedeću dokumentaciju na engleskom za prijavu:
Ø Pismo namjere i dostupnost;
Ø Kopija diplome;
Ø CV;
Ø Najmanje 2 reference za slične angažmane sa kompletnim kontakt podacima;
Ø Kratki opis metodologije;
Ø Finansijska ponuda u formi koja se nalazi u pozivu
Prijave će se vrednovati uzimajući u obzir opšte i specifične kriterijume iskustva (max 15%), prethodne reference (max 25%), predloženu metodologiju (max 40%) i iznos predložen u finansijskoj ponudi (max 20%). Posvećenost brzom nastavku procesa evaluacije smatrat će se prednošću. Selekcija kandidata biće obavljena do 22. novembra 2024.
Prijave se zaprimaju najkasnije do 20. novembra 2024. godine do 16:00 sati sa naznakom „Prijava za eksternu evaluaciju“ putem pošte na adresu: Centri civilnih inicijativa, Ludviga Kube 7, 75.000 Tuzla.
Detaljnije informacije na linku: