29.10.2024. godine, prostorije Privredne/Gospodarske komore FBiH (sala u prizemlju), Branislava Đurđeva 10, Sarajevo
Zaključci
Konferencija je rezultirala sledećim zaključcima:
- Edukacija i svijest o vodi – Potrebna je dodatna edukacija stanovništva o važnosti vode kao resursa, te jačanje svijesti o njenoj zaštiti i održivom korištenju.
- Zakonska rješenja – neophodno je zakonski riješiti pitanje planiranja, održavanja i upravljanja javnim česmama na teritoriji Kantona Sarajevo.
- Lobiranje za budžetsku podršku – Neophodno je lobirati za uvođenje posebnih budžetskih stavki koje bi omogućile izdvajanje sredstava za obnovu i očuvanje javnih česmi.
- Razvoj i zaštita novih izvora – Treba raditi na uspostavljanju i zaštiti novih česmi, kao i na korištenju otpadne vode s izvora za navodnjavanje i druge održive namjene.
- Primjer lokalne zaštite vode – Pored primjera Slovenije koja je kao država zaštitla vodu kroz Ustav, Grad Beč je postavio važan primjer obrnute hijerarhije zaštite prirodnih resursa, ustavno štiteći vodu na lokalnom nivou, bez potrebe za federalnom regulacijom. Ovaj primjer može poslužiti kao primjer dobre prakse i za Sarajevo.
- Integracija tema o vodi u obrazovanje – Teme vezane za zaštitu i održivo upravljanje vodnim resursima trebale bi biti uključene u nastavne planove osnovnih i srednjih škola, te fakulteta.
- Uvažavanje vodozaštitnih zona – Prilikom realizacije projekata, posebnu pažnju treba posvetiti vodozaštitnim zonama kako bi se osigurala dugoročna zaštita vodnih izvora.
- Institucionalna podrška i zakonska regulativa – Institucije trebaju preuzeti vodeću ulogu u regulaciji i implementaciji inicijativa za očuvanje vode, osiguravajući da sve aktivnosti budu u skladu sa zakonskom regulativom.
- Kompletan životni ciklus vode – Kao nastavak ovog projekta, preporučuje se obrađivanje životnog ciklusa vode, uključujući tretman otpadnih voda, kako bi se osiguralo cjelovito razumijevanje upravljanja vodnim resursima.
- Uključivanje planinskih izvora u buduće projekte – Česme u ruralnim dijelovima Kantona Sarajevo kao i planinske izvore vode treba uključiti u daljnje projekte i mapiranja, čime bi se proširila baza resursa i osigurala njihova dugoročna zaštita.