Ove godine 17. novembar označava osamdeset i treću godinu obilježavanja Međunarodnog dana studenata. Studenti univerziteta u Pragu su na godišnjicu nezavisnosti Čehoslovačke, 1939. godine, organizovali demonstracije protiv okupacijskih sila koje su Nacisti brzo ugušili, ubivši jednog studenta – Jana Opletala.
Prema blogu University Living, 15. novembra studenti su posljedni put ispratili poginulog kolegu u pogrebnoj povorci koja je ujedno bila i protest protiv Nacističke okupacije. Dva dana kasnije, 17. novembra, nacisti su bez suđenja pogubili jednog profesora i osam studenata. Ovaj tragični događaj, koji se desio tokom Drugog svjetskog rata, predstavlja korijene Međunarodnog dana studenata. Obilježava se od 1941. godine, te simbolizira studentsku ujedinjenost u borbi protiv fašizma i okupacije.
CNN-ov članak nas podsjeća na historiju studentskih protesta u SAD-u, kada su 1943. Afro-Američki studenti pravnog fakulteta u Washington DC-u počeli praktikovati „sit-in“ akcije, zauzimajući mjesta gdje im je zbog njihove rase bio zabranjen pristup, te odbijajući da odu.
Afro-Američki studenti uzalud čekaj u uslugu u trgovini, Sjeverna Karolina, 20. april 1960. ( Foto : CNN )
Dvije decenije kasnije, stotine strudenata iz New Yorka ujedinili su se zahtjevajući kraj Vijetnamskog rata u ime mnogobrojnih stradalih.
1973. studenti iz Atene, kako navodi Euro News, štrajkali su protiv državnog udara, zaposjeli zgradu Univerziteta i radio stanicu preko koje su zahtjevali prekid desničarske diktature.
Međutim, osam decenija nakon prvog Međunarodnog dana studenata, studenti širom svijeta se još uvijek okupljaju u zajedničkoj borbi protiv nepravde i fašizma, drže mirne proteste, demonstracije i marševe.
2024. stotinu studenata Univerziteta Kolumbija uhapšeno je tokom masovnog protesta protiv rata u Gazi, piše Epstein.
Studenti Univerziteta Kolumbija zaposjeli dio kampusa Hamilton Hall preimenjujući ga u Hind's Hall (Hindina dvorana), odavajući počast žrtvi rata u Gazi Hind Rajab, te pozivajući Univerzitet da prekine podršku institucijama koje podržavaju Israel. ( Foto: thehill.com )
U vremenu gdje rat postaje svakodnevnica i jedno neprekidno stanje u kojem se dijelovi svijeta nalaze, gdje obrazovanje nije poštovano kao osnovno ljudsko pravo za sve ljude bez obzira na spol i rod, te su ljudska prava narušavana na svim nivoima, ne smijemo zaboraviti na važnost studentskog otpora. Zato se ove nedjelje podsjećamo na hrabrost i odvažnost studenata u borbi protiv nepravde i rata, dok u pravom vremenu svjedočimo brojnim fašističkim napadima na ljudska prava, te se podsjećamo na historijsku važnost studentskih pokreta kao i značaja studentskih glasova u zagovaranju i borbi za mir, pravdu i jednakost.
– Ajša Kočan, Hocu.ba