Skupi namještaj, ugaone garniture, moderni stolovi sa malo ili više detalja odlika je današnjih domova u 21. vijeku. Međutim ajde da se malo vratimo u prošlost, u vrijeme kada su ručni radovi bili nezaobilazan dio svakog doma. Pretpostavljam da se svi sjećamo da je kod bake bilo obavezno heklanje na skoro svakom predmetu u kući.
A i ovdje, u Bosanskoj sobi u naselju Makljenovac nadomak Doboja, i dalje živi tradicija koja nas vraća u neko drugo vrijeme. A ovu tradiciju su sačuvale upravo žene iz Udruženja žena “Plane” iz Makljenovca koje trenutno broji 30 aktivnih članova.
2010. godine su došle na ideju da počnu uređivati prostoriju koja će predstavljati Bosanku sobu. Cilj je bio da se sačuvaju starine i da se ne zaboravi kako je nekada bilo. Mahira Makarević, osnivačica I predsjednica Udruženja ističe da je sa ponosom pokazuju.
“Bosanska soba je nastala kao spoj istočne i zapadne kulture, te kao takva predstavlja posebni značaj u srednjovjekovnoj evropskoj arhitekturi”, priča nam Mahira.
Sećija je za Mahiru od posebnog značaja. Slamnasti jastuci, jastuci od spužve, vezovi na jastucima, minderi na sećiji, ćilimi, dječija kolijevka, razne lampe, ibrici, fildžani, mlin za kafu samo su neki od predmeta koji oslikavaju nekadašnju bosansku sobu.
“Većinu ručnih radova smo nabavili zajedničkim trudom kako bi sredili Bosansku sobu. Jastučiće su pravile naše žene i ponjave smo mi tkale za Bosansku sobu, što i danas radimo. I dalje uređujemo sobu i dobrodošao nam je svaki starinski predmet”, rekla nam je Mahira.
Ustupljene fotografije, Friedrich Ebert Stiftung 2023.
Udruženje žena “Plane” postoji od 2008. godine i najstarija članica ima 78 godina, dok u posljednje vrijeme sve više je zainteresovanih članica mlađe generacije. Članice ovog udruženja uživaju prije svega u druženju i bijegu od svakodnevnih problema i svakako uživaju i u radu. Prave odličnu domaću tjesteninu, vezu, šiju i nastoje u budućnosti uključiti se u još novih aktivnosti.
M.P.