„Tko snosi posljedice neodgovornosti i nezakonitog poslovanja institucija?“, pitaju Centri civilnih inicijativa, u saopštenju za javnost koje vam, u nastavku, prenosimo u cjelosti.
Rudnik mrkog uglja Zenica d.o.o. Zenica, Rudnik mrkog uglja Kreka d.o.o Tuzla, Rudnici boksita d.o.o. Posušje, Rudnici boksita d.o.o. Široki Brijeg, JP Bosansko-podrinjske šume d.o.o. Goražde, JU Služba za zapošljavanje Kantona Sarajevo, JU Opća bolnica Bugojno, JU Opća bolnica Jajce, Zavod zdravstvenog osiguranja Kantona 10, Zavod zdravstvenog osiguranja Bosansko-podrinjskog kantona, Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta Unsko-sanskog kantona, Zapadnohercegovački kanton, Općina Pale (FBiH), Općina Bosansko Grahovo, Grad Široki Brijeg te Šumarstvo Prenj d.d. Konjic – ovo su institucije koje su prekršile Zakon o reviziji institucija u FBiH.
Naime, po zaprimanju revizorskog izvještaja, revidirane institucije su bile zakonski obavezne u roku od 60 dana dostaviti svoje odgovore Uredu za reviziju institucija u FBiH o preduzimanju radnji na otklanjanju identifikovanih neregularnosti i propusta u njihovom radu, ali navedenih 16 institucija je ignorisalo ovu zakonsku odredbu.
Imajući u vidu da je prošlo više od četiri mjeseca od objave posljednjeg revizorskog izvještaja te da su u pitanju institucije koje imaju veliki utjecaj na kvalitetu života građana, kršenje zakonskih propisa je nedopustivo i pokazuje neodgovornost ovih institucija prema sistemu, javnosti i građanima. Za Općinu Pale (FBiH), RMU Kreka Tuzla i Rudnike boksita d.o.o Široki Brijeg ovo je nastavak loše prakse budući da su istu obavezu prekšili i ranije kada je provedena finansijska revizija navedenih institucija.
U revizorskim izvještajima za navedenih 16 institucija utvrđene su značajne nepravilnosti u radu i trošenju javnog novca zbog čega niti jedna od njih nije dobila čisto pozitivno mišljenje. Dvije institucije, RMU Zenica d.o.o. Zenica i RMU Kreka d.o.o. Tuzla, od Ureda za reviziju su dobile negativna mišljenja i za finansijski izvještaj i za usklađenost poslovanja sa zakonskim propisima. Za svih 16 institucija je dano ukupno 380 revizorskih preporuka, od čega je čak 165 preporuka ponovljeno iz prethodnih revizorskih izvještaja. Institucije koje imaju više od polovine ponovljenih preporuka iz prethodnog razdoblja su Zapadnohercegovački kanton, JU Služba za zapošljavanje Kantona Sarajevo, Zavod zdravstvenog osiguranja Kantona 10, Zavod zdravstvenog osiguranja Bosansko-podrinjskog kantona te Grad Široki Brijeg.
Neispunjavanje zakonskih obaveza te nemaran odnos prema javnim sredstvima pokazatelj su neodgovornosti osoba na rukovodećim pozicijama prema rješavanju i prevazilaženju nagomilanih problema. Zbog toga je izuzetno važno da nadležne institucije u skladu sa svojim ovlaštenjima reaguju na kršenje Zakona te preispitaju odgovornost rukovodilaca institucija kao i da se uključe u proces otklanjanja uočenih nepravilnosti i slabosti u radu.
Vlasti bi, kao predstavnici građana, trebali u skladu sa svojim nadležnostima poduzeti adekvatne korake kako bi se rad institucija vratio u okvire zakonitog i efikasnog upravljanja javnim sredstvima.
(CCI, 10.02.2025.)