Svjetski dan socijalne pravde obilježava se 20. februara, posvećen borbi protiv siromaštva i stvaranju jednakih šansi za sve.
Pitanje je: Da li zaista živimo socijalnu pravdu?
Socijalna pravda u Bosni i Hercegovini i dalje ostaje više ideal nego stvarnost. Nezaposlenost, diskriminacija i sistemska nepravda nastavljaju oblikovati svakodnevni život građana. No, povremeni izlivi nezadovoljstva pokazuju da želja za promjenama ipak postoji.
Doduše, prva stavka iz ovih gore nabrojanih, je, barem po podacima Agencije za rad i zapošljavanje BiH, za decembar 2024, ukazivala na smanjenje nezaposlenosti. Za 0.38%. I to je u odnosu na prethodni mjesec. Treba biti realan, građani napuštaju državu svaki dan, a rad „na crno“ nikad nije iskorijenjen.
Građani nisu samo pasivni posmatrači
Prije desetak dana krenula je nova borba građana za bolje sutra. U Zenici je neformalna grupa „Zenica ustaje“ organizovala mirne proteste na koje je, u nedjelju, u podne došlo nekoliko hiljada građana, čime su ovo bili najveći protesti u posljednjih 10-ak godina u ovom gradu. Lijepo vrijeme, a problemi nagomilani i više ništa nije bilo potrebno za ovakav odziv.
Dan poslije, u Sarajevu, neformalna grupa HTP (Hoćel’ ta promjena), organizuje protest iz istih, mnogobrojnih razloga, tražeći odgovornost vlasti za stradale u Jablanici, netransparentan utrošak budžetskog novca…
Uslijedili su protesti zbog počinjenog femicida u Kalesiji, u Sarajevu u nedjelju, prije toga u Kalesiji. Isti dan, hladno vrijeme nije spriječilo hiljade građana Zenice da ponovo izađu na ulice. Ukazali su ponovo na femicid, korupciju, nekažnjavanje odgovornih, potrebu za novim fiskalnim reformama, promjenama u ovom gradu…
Građani su svjesni socijalne (ne)pravde, nju im niko ne mora definisati jer je u ovoj državi većina živi. Protesti će se nastaviti i ovaj vikend, u Zenici i Sarajevu su već najavljeni za nedjelju u podne. A ako je vjerovati građanima, socijalna pravda je za nas još uvijek samo san.
Međutim, dok vlasti sporo reagiraju ili ostaju nijeme, građani preuzimaju inicijativu. Njihov glas i njihova borba pokazat će da je promjena moguća – ali samo ako se nastavi insistirati na pravdi, odgovornosti i jednakoj šansi za sve.
Rezolucijom Generalne skupštine Ujedinjenih nacija iz novembra 2007. godine, 20. februar je proglašen Svjetskim danom socijalne pravde. Generalna skupština je pozvala države članice da obilježavanjem ovog dana na nacionalnom nivou senzibiliziraju javnost o važnosti promoviranja socijalne pravde, uklanjanja siromaštva, isključenosti i nezaposlenosti, te osiguravanja jednakih mogućnosti za sve. Na nama je da stvorimo društvo koje zaista živi sve ove (idealne) principe.
H.B.