Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK) podsjeća javnost da su prošle tri godine od ruske sveobuhvatne invazije na Ukrajinu.
Predsjednik Ruske Federacije Vladimir Putin je u februaru 2022. objavio „posebnu vojnu operaciju”. Ubrzo nakon toga začule su se eksplozije u blizini ukrajinskih gradova. Grad Harkov, na istočnoj ukrajinskoj granici, napadnut je među prvima i to prije zore. Tri godine poslije, Ukrajina broji na hiljade mrtvih. Prema podacima Misije Ujedinjenih nacija za praćenje ljudskih prava u Ukrajini, život je izgubilo najmanje 12.654 ukrajinskih civila dok je 29.392 ranjeno. Ubijeno je blizu 673, a ranjeno oko 1.865 ukrajinske djece.
Od početka ruske invazije na Ukrajinu došlo je do porasta djelovanja brojnih desničarskih i proruskih organizacija u Bosni i Hercegovini. Organizuju se skupovi i iskazuje podrška ruskoj agresiji. Naročito je to vidljivo tokom proslave neustavnog Dana Republike Srpske kada se veličaju ratni zločinci, povratnicima se prijeti i utjeruje strah, drže se ratnohuškački govori. Širi se mržnja i netrpeljivost.
Građani Bosne i Hercegovine su iskusili rat i genocid te znaju kako je izgubiti najmilije. No, i dalje biraju one koji u političkim agendama insistiraju na podjelama, netoleranciji i ratnohuškačkoj retorici. Međunarodna politika je u krizi, što se uveliko odražava i na Bosnu i Hercegovinu.
Kao civilno društvo protivimo se politikama koje zagovaraju podjele, te ratnohuškačkim narativima skreću pažnju sa važnih društvenih tema. Apelujemo na političke opcije naše zemlje, posebno na međunarodnu zajednicu, da više rade na suzbijanju ovakvih politika i ideja. Apelujemo na građane i građanke da se aktivnije uključe u proces donošenja odluka jer od toga zavisi budućnost njih i njihove djece. Samo zajedno možemo raditi na jačanju solidarnog društva temeljenog na demokratiji i evropskim vrijednostima.
U povodu treće godišnjice ruske invazije na Ukrajinu izražavamo solidarnost sa svim žrtvama ruskog režima, a posebno sa ukrajinskim narodom.
Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK) pomaže post-jugoslovenskim društvima da uspostave vladavinu prava i prihvate nasljeđe masovnog kršenja ljudskih prava, kako bi se utvrdila krivična odgovornost za počinioce, zadovoljila pravda i onemogućilo ponavljanje zločina. To je afirmacija vrijednosti otvorenog građanskog društva, sa jasno definiranim prioritetima u pogledu promoviranja, zaštite ljudskih prava, i uključivanja mladih u društveno-političke procese kroz mirovni aktivizam.