Mreža za uzgradnju mira (www.mreza-mira.net i www.facebook.com/
Danas je više no ikada bitno osvrnuti se na rastući fašizam, kako u BiH i regionu, tako i u Evropi i širom svijeta. Naša je dužnost, osnovna građanska i ljudska zadaća da se borimo protiv svih pojavnosti fašizma, svaki dan, svaki čas, na svakom mjestu naše planete. Sloboda, jednakost i ravnopravnost su zadaci za koje se nikada ne smijemo prestati boriti.
I zato Vas pozivamo da nam se pridružite u ponedeljak, 9. maja/svibnja u 13.00, u kinu Meeting Point, na panel diskusiju Dajem svoj glas za ljudska prava i mir:
Nj. E. Ivan Del Vechio, veleposlanik Republike Hrvatske u BiH
Nidžara Ahmetašević, novinarka i aktivistkinja
Slobodan Šoja, istoričar i diplomata
Moderatoricaje Ljuljjeta Goranci-Brkić, Nansen dijalog centar Sarajevo
Na samom početku će biti perfomans “Ne rugaj se” na znakovnom jeziku. Muzičko-scenski performans Ne rugaj se nastao je kao rezultat projekta “Upoznaj me kroz moj jezik – znakovni jezik” koji su realizirali učenice i učenici Desete osnovne škole Ilidža u saradnji sa Dječijim klubom Udruženja lektora i komunikologa Bosne i Hercegovine, Centrom za slušnu i govornu rehabilitaciju i Televizijom Sarajevo. Učenice/i su naučili/e osnove znakovnog jezika te UNICEF-ovu pjesmu “Ne rugaj” se preveli na znakovni jezik kako bi pokazali solidarnost sa svojim drugaricama i drugovima iz Centra za slušnu i govornu rehabilitaciju.
Nakon performansa će biti upriličeno proglašenje pobjednika/ca u okviru takmičenja za literarne radove na temu “Moj glas za ljudska prava i mir”. Književnica Ferida Duraković će kao predsjednica žirija proglasiti pobjednike/ce u okviru takmičenja na koje su pristigla 174 rada učenika i učenica osnovnih i srednjih škola.
9. maja/svibnja 1945. godine Njemačka je potpisala bezuslovnu kapitulaciju u Drugom svjetskom ratu, u kojem je živote izgubilo više od 50 miliona ljudi. Iako je rat zvanično završen tek nekoliko mjeseci kasnije, kapitulacijom carskog Japana, u svim zemljama Evrope 9. maj/svibanj se obilježava kao Dan pobjede nad fašizmom. Dan pobjede je jedan od najznačajnijih praznika u evropskom kalendaru, a s obzirom da označava prelomni trenutak u kojem je i definisan budući izgled Evrope, ovaj dan se ujedno obilježava i kao Dan Evrope.
Nakon razaranja u Drugom svjetskom ratu svijet je krenuo u obnavljanje i stvaranje zajedničkih institucija, pa tako i Evropa. Upravo je stoga u drugoj polovini 40-ih i u prvoj polovini 50-ih godina došlo do stvaranja cijelog niza organizacija na internacionalnom nivou. Deveti maja/svibnja 1950. godine francuski ministar vanjskih poslova Robert Schuman predstavio je ideju o stvaranju Evropske zajednice za ugalj i čelik. S francuskog gledišta ponuđena je sasvim konkretna polazna tačka koja je odgovarala i nacionalnim interesima pojedinačnih država, i to u industriji ugljena, željeza i metala. Osim što je pridonosila razvoju njemačke teške industrije, ta suradnja omogućavala je i unapređenje procesa pomirenja između Njemačke i Francuske. Godinu dana nakon predlaganja Schumanovog plana Francuska, Savezna Republika Njemačka, Italija, Belgija, Luksemburg i Holandija u Parizu su potpisale Ugovor o osnivanju Europske zajednice za ugalj i metall; nije bilo riječi o slobodnoj trgovinskoj zoni, nego o stvaranju zajedničkog tržišta, u veoma važnom području. Ovo će biti početak velikog projekta Evropske Unije, koja je nastala najprije kao ekonomski, a zatim i politički, a onda i kulturni projekat.
Link na Facebook event: https://www.facebook.com/events/625634340926474/