Evropska svemirska agencija (ESA) je kreirala svoju verziju Lego kockica koje su 3D printane od prašine meteora, kao dio istraživanja kako graditi objekte u svemiru.
“Svemirske kockice”, kako ih nazivaju Lego i ESA, izrađene su od prašine meteora starog 4,5 milijardi godina, pronađenog 2000. godine u sjeverozapadnoj Africi. Prašina meteora služi kao zamjena za lunarni regolit – rastresiti materijal koji prekriva površinu Mjeseca, a koji je uglavnom rezultat udara meteorita.
Zbog ograničenih količina regolitnog materijala na Zemlji – uzorci su donijeti tokom misija Apollo – naučnici su se odlučili za najbliži mogući zamjenski materijal. Razvoj svemirskih kockica dio je ESA-inog doprinosa međunarodnom programu Artemis, koji ima za cilj ne samo vratiti astronaute na Mjesec, već i uspostaviti lunarnu bazu.
Budući da je donošenje materijala sa Zemlje preskupo i vremenski neisplativo, nada je da se lunarni regolit može koristiti za izgradnju struktura kao što su lansirne rampe i stambeni objekti.
U oblasti svemirskih istraživanja, ovo je poznato kao In-Situ Resource Utilisation (ISRU), što je fokus ESA-inog tima Spaceship EAC sa sjedištem u Kelnu, Njemačka.
Aidan Cowley, znanstveni službenik ESA-e koji vodi laboratorij, izjavio je da njegov tim voli “kreativnu izgradnju” i došao je na ideju da istraži može li se svemirska prašina oblikovati u male blokove slične Lego kockicama kako bi mogli testirati različite tehnike gradnje.
“Naši timovi rade na budućnosti svemirskih putovanja i inspiraciju crpe ne samo iz onoga što je iznad nas, već i iz onoga što možemo naći na Zemlji,” rekao je Cowley. “Niko nikada nije izgradio strukturu na Mjesecu, tako da moramo osmisliti ne samo kako ćemo ih graditi, već i od čega ćemo ih graditi, jer ne možemo nositi materijale sa sobom.”
Za dobivanje materijala pogodnog za 3D printanje, tim je usitnio dijelove meteora u prašinu i pomiješao ih s malom količinom polilaktične kiseline – vrste biorazgradive bioplastike – kao i s “simulantom regolita”, mješavinom zemaljskih minerala koja imitira sastav površine Mjeseca.
Njihov dizajn približava se obliku i veličini Lego kockica, iako je preciznost teško postići u ovoj skali sa 3D printanjem, što je zahtijevalo puno fino podešavanje, prema ESA-i.
Kockice također rade na istom principu kao i Lego, s cijevima na donjoj strani koje se spajaju s pipcima na gornjoj strani kockica ispod. Ovaj sistem povezivanja stvara “spojnu snagu” koja čini Lego kockice tako čvrsto povezanim.
“Rezultat je nevjerovatan i, iako kockice izgledaju malo grublje nego inače, spojna snaga i dalje funkcioniše, omogućavajući nam da igramo i testiramo naše dizajne,” rekao je Cowley. “Bilo je zabavno i korisno u znanstvenom razumijevanju granica ovih tehnika.”
Lego je sada izložio 15 ESA-inih svemirskih kockica u svojim trgovinama širom svijeta, jer kompanija želi inspirisati djecu da grade vlastita svemirska skloništa.
Izvor. Oslobođenje