Sutra se navršava tačno godinu dana od ubistva Amre Kahrimanović koju je u Brčanskoj malti, u jednom kafiću, ubio policajac Elvis Ćustendil. On je u Amru ispalio 16 hitaca iz službenog pištolja dok se nalazio na godišnjem odmoru, iako u tom trenutku nije smio da ima pištolj kod sebe. Povodom godišnjice smrti Amre Kahrimanović, porodica poziva sve prijatelje, poznanike i sugrađane na mirno okupljanje. Sutra u 12:20 časova je planirano održavanje 12 minuta šutnje u znak sjećanja na 12 žrtava femicida u BiH u prošloj godini – navodi se u pozivu porodice Kahrimanović.
Ovu brojku ozbiljno su shvatili i političari koji su u utorak konačno donijeli i konkretan korak.
Predstavnički dom Parlamenta Federacije BiH je usvojio Prijedlog zakona o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja prema ženama, koji je potrebno donijeti kako bi se Konvencija Vijeća Evrope o prevenciji i borbi protiv nasilja prema ženama i nasilja u porodici inkorporirala u zakonodavstvo Federacije BiH. Federalni ministar pravde Vedran Škobić istakao je bitnost ovog zakona:
“Novim odredbama daju se veća ovlaštenja policijskim organima. Naime, član 32. precizira da je policijska uprava dužna za svaki prijavljeni slučaj nasilja izaći na lice mjesta odmah po primljenoj prijavi. Policija može osobu, za koju postoje osnovi sumnje da je učinila nasilje privremeno lišiti slobode i zadržati je ako su ispunjeni uvjeti iz člana 153. Zakona o krivičnom postupku FBiH“ , naglasio je ministar Škobić.
Ono što je najbitnije je što policija može i mora odmah reagovati jer su pretežno počinioci ovakvih dijela muškarci koji su već prijavljivani policiji, što potvrđuje i slučaj ubijene Nizame Hećimović. Ubicu Nermina Sulejmanovića, Nizama je nekoliko puta prije ubistva prijavljivala policiji ali adekvatne reakcije nije bilo.
Vildana Džekman, predsjednica Udruženja žena „Napravi razliku“ analizirala je prednosti novog zakona. Izdvaja dva pozitivna iskoraka u smislu zaštite žena koje su preživjele nasilje, kao i prevencije nasilja.
„To je prvo kroz uvođenje SOS broja pomoću kojeg se može prijaviti nasilje na području čitave Federacije BiH. To je jako važno kada se usvoji ovaj zakon. I u Domu naroda da napravimo jednu veliku kampanju o dostupnosti besplatnog SOS telefona. Ali po mom mišljenju najveća prednost, ako prođe ova zakonska regulativa, jeste zaštita žrtava, zbog toga što se počiniocu nasilja dodjeljuje i elektronska narukvica koja će signalizirati i omogućiti žrtvi nasilja da se skloni i da policija reaguje ukoliko prekrši izrečenu mjeru zabrane prilaska preživjeloj žrtvi nasilja“, ističe Džekman.
Džekman ističe da se nada da će u Krivični zakon Federacije BiH biti uvrštena i odredba femicida, što je sada izostalo, kako bi kompletirali ovo područje po pitanju zakonske regulacije rodno zasnovanog nasilja i prevencije nasilja u porodici na području Federacije BiH.
Mira Vilušić psihologinja i aktivistica iz Tuzle ističe da se društvo konačno probudilo. Zakon će, kako kaže, pojasniti neke stvari i konačno će se postaviti normalan slijed događaja.
“Iako smo i do sada imali dobar zakon što se tiče nasilja, on nije bio jasan. Nažalost, morale su da stradaju tolike žene da bi mediji digli to na jedan nivo, da bi ministri koji se i bave tom problematikom pročitali taj zakon i vidjeli. Ja smatram da bez obzira što nije uveden Zakon o femicidu, to je jedan duži proces. Ovaj dio koji su usvojili je jako, jako dobar. Nažalost, poslije smrti tih žena mi smo svi postali senzibilniji za taj problem i društvo je konačno počelo da primjenjuje nešto što do sada nije. Policija se probudila, jer je spavala dok su žene ubijene. Tako je i sudstvo isto tako postalo senzibilnije. Ja mislim da će to sada napraviti korak naprijed, ali proći će još dosta vremena dok to ne bude na onom nivou na kojem bi trebalo da bude, a to je nivo koji zaslužuju sve žene svijeta, a ne samo iz Bosne i Hercegovine”, ističe Vilušić.
Sociolog Vladimir Vasić ističe da je prije svega potrebno i da se društvo promijeni.
“Nama je potrebna adekvatna primjena postojećih zakona. Ali, nasušno je potrebno mijenjati svijest svih nas prema nasilju u porodici tj. da na nasilje ne gledamo kao na privatni problem koji ne treba da se tiče šire socijalne sredine”, objašnjava Vasić.
Nažalost mnoge žene su ubijene da bi se sistem pokrenuo i počeo ozbiljno shvatati ovaj problem. Jer prije godinu i po, avgusta 2023, Nizama nije imala podršku nadležnih. Danima se krila i bježala sa djetetom, sve dok je nije našao ubica Nermin Sulejmanović i njeno ubistvo prenosio uživo na društvenoj mreži.
Maja Popović