U ovoj godini ubijeno je najmanje sedam žena, podaci su iz Fondacije “Cure”.Takođe, sjetimo se monstruoznih ubistava žena koja su se desila prošle godine. Mnogobrojnim uličnim akcijama aktivistice Fondacije Cure isticale su da se o ubistvima žena mora svakodnevno govoriti a da se femicid mora propisati kao krivično djelo u zakonima.
“Koja je cijena života” pitale su danas aktivistice na mirnim protestima ispred Vrhovnog suda Federacije Bosne i Hercegovine, povodom izricanja presude Eldinu Hodžiću, ubici Alme Kadić, kojem je presuda po odluci suda sa 35 godina smanjena na 20 godina. O smanjenju ove kazne za 15 godini zatvora oglasio se juče i Vrhovni sud Federacije koji je istakao da kazna u trajanju od 35 godina zatvora nije propisana krivičnim zakonom.
Podsjećamo, radi se o jednom od najtežih slučajeva femicida, koji se desio 4. Jula 2021. godine u Sarajevu.
Protest je počeo obraćanjem Alminog brata, Almedina Kadića.
“Hvala vam što ste došli da podržite moju borbu, odnosno moje porodice u ovoj lakrdiji od našeg sudstva koja se dešava evo tri i po godine. Dvije poništene presude na Kantonalnom sudu Sarajeva i sada zvanična presuda Vrhovnog suda Federacije BiH koja je toliko sramna da jednog takvog monstruoznog ubicu osudi na samo 20 godina zatvora”, poručio je brat ubijene.
Takođe na mirnim protestima bila je i majka ubijene Alme Kadić, Sevda Kadić.
“Osjećam se isto kao onaj dan kada je dijete palo ispred mene”, poručila je Sevda nakon što je poništena presuda od 35 godina zatvora za ubicu njene ćerke. Podsjećamo, Hodžić je, nakon godina prijetnji i nasilja, ispalio smrtonosni hitac pred očima Almine majke, dok je Alma tražila utočište u roditeljskoj kući.
Nažalost, odaziv građana na proteste je bio slab, tek nekoliko desetina građana je došlo da podrži borbu za pravdu. Jedan od njih je i Neven Akšamija koji je istakao da je tu kao zabrinuti građanin, ali i pravni stručnjak i zagovaratelj svjetskih prava.
“Ja se ne slažem sa odlukom kolega sa Vrhovnog suda Federacije BiH. Ja imam utisak pošto se pravom bavim dugi niz godina, da je sud zauzeo stav da je potrebno smanjiti kaznu koja je vjerovatno u njihovom razmišljanju prevelika i onda su tražili način da smanje kaznu. Našli su način u tome da tvrde da je izrečena kazna zatvora, a ne kazna dugotrajnog zatvora. Kantonalni sud je dva puta izrekao kaznu od 35 godina tako i da mladi ljudi na drugoj godini pravnog fakulteta koji polažu Krivično pravo znaju da je kazna od 35 godina kazna dugotrajnog zatvora”, ističe Akšamija.
Okupljene aktivistice su istakle da je veoma bitno naglasiti da je ovim drastičnim smanjenjem kazne sa 35 godine na 20 godina zatvora načinjena jedna velika nepravda.
Aktivistica Besima Borić je istakla da je upućena zastrašujuća poruka prema svima onima koji se boje ponekad da prijave nasilje, a i da se suoče s njim kroz pravosudni sistem.
„Na ovaj način je narušena i borba protiv nasilja i poslana jedna strašna poruka ubicama – ‘Ajde vidite možete i bez ikakvih olakšavajućih okolnosti dobro proći i kazna vam može biti smanjena’. To je jedna poruka koja zastrašuje i mi želimo da se borimo protiv ovakvih odluka u pravosudnom sistemu”, istakla je Borić.
Protesti su završeni 15-minutnim šutnjom u čast svih žrtava nasilja, nakon čega je predsjednica Vrhovnog suda FBiH pozvala Almedina Kadića, brata ubijene, na razgovor.
Maja Popović