Mreža za izgradnju mira pokrenuta je 10. februara 2010. godine zahvaljujući ideji i želji nekolicine mirovnih aktivista, aktivistkinja i organizacija koji su shvatili da održivi mir možemo graditi samo zajedno. Do 2018. godine djelovali smo kao neformalna grupa organizacija civilnog društva i škola, a od novembra 2018. godine i formalno smo registrovani kao pravno lice naziva Udruženje Mreža za izgradnju mira. Neformalnu Mrežu za izgradnju mira i danas vodimo i jačamo našim volonterskim radom kao njen sekretarijat. Mreža za izgradnju mira danas broji 242 članice u Bosni i Hercegovini i regiji. Naše članice su obrazovne institucije, eko organizacije, fondacije, međunarodne organizacije, međureligijske organizacije, medijske organizacije, organizacije koje baštine kulturu i umjetnost, promoviraju mir, bave se političkim pitanjima, ljudskim pravima, zaštitom prava žena, Roma i Romkinja, LGBTIQ+ osoba, djece, osoba sa invaliditetom, zaštitom prava žrtava rata, organizacije volontera.
Mreža je nastala u cilju dugoročnog povećanja sposobnosti bh. društva da se na konstruktivan i nenasilan način nosi s naslijeđem naše nedavne historije, s različitostima, latentnim ili otvorenim sukobima. Čineći ove napore Mreža teži napretku kvaliteta društvenog i ekonomskog života u BiH. Međunarodna zajednica je prepoznala i podržala rad i uticaj Mreže, kao jedine održive i najuticajnije mreže u BiH.
Jedna od naših najprepoznatljivijih aktinvosti jeste dodjela Mirovne nagrade „Goran Bubalo“. Mreža za izgradnju mira Mirovnu nagradu “Goran Bubalo” dodjeljuje svake godine u dvije kategorije – za pojedince_ke i za obrazovne ustanove, a ovom nagradom prepoznaje i podržava izuzetne napore pojedinaca_ki i obrazovnih ustanova koji_e teže obnovi mira, očuvanju i promociji pravde i ljudskih prava u Bosni i Hercegovini.Mirovna nagrada Mreže za izgradnju mira ustanovljena je 2013. godine, a od 2020. godine nosi ime Gorana Bubala u znak sjećanja na pokojnog osnivača i predsjednika Mreže za izgradnju mira.
Sa svojom članicom Hlesinški parlament građana Banja Luka Mreža za izgradnju mira dio je i dodjele Novinarske nagrade „Srđan Aleksić“, koja je od 2022. godine poprimila regionalni karakter. Ova nagrada dodjeljuje se medijima, novinatima i novnarkama koji su se iskazali u izvještavanju o temama koje se tiču izgradnje mira i ljudskih prava.
Mreža za izgradnju mira je dobitnica nagrade “Sloboda” Međunarodnog centra za mir, te je bila druga na takmičenju World Vision International za 2014. za Peacebuilding Prize. Također je 2016. godine proglašena organizacijom godine u BiH u izboru BH Magazina.2021. godine od strane frankofonskih ambasadora i šefova misije u Bosni i Hercegovini, Mreži za izgradnju mira dodijeljena je frankofonska nagrada “Most budućnosti”, koja se dodijeljuje svake godine.
Naš cilj u radu je uticaj i konkretne inicijative vezane uz sljedeća područja javnih politika koje su prepoznate kao ključne za dugoročnu izgradnju mira u BiH:
- Obrazovanje
- Sigurnost
- Regionalni razvoj
- Zaštita i promocija ljudskih i manjinskih prava
- Suočavanje s prošlošću i tranziciona pravda
- Rodna ravnopravnost
- Kultura javnog dijaloga i demokracije
- Jačanje kapaciteta civilnog društva za izgradnju istinskog mira
- Vraćanje povjerenja među BiH narodima
- Konstruktivnije djelovanje na vladajuće političke strukture u BiH
- Unapređenje zajedničkog života u BiH
MISIJA: Mreža za izgradnju mira radi na osnaživanju civilnog društva kroz umrežavanje, razvoj i podsticaj društvene komunikacije, solidarnosti i dijaloga sa svim društvenim akterima.
VIZIJA: Mirno, sigurno, pravedno i prosperitetno bh. društvo zasnovano na humanim, građanskim i demokratskim vrijednostima