Vodič i materijali namijenjeni su svima koji žele pripremati kulturno-umjetničke projekte koji ravnopravno uključuju osobe s migrantskim iskustvom: radnicima i radnicama u kulturi, zaposlenima i volonterima u organizacijama civilnog društva, organizacijama i institucijama koje se bave neformalnim obrazovanjem, osobama koje rade u institucijama za prihvat stranaca.
Javne politike prihvata i integracije još uvijek se fokusiraju se u prvom redu na smještaj, hranu, skrb i pristup zapošljavanju. Manje pozornosti posvećuje se kreativnoj dimenziji koja je neodvojiv dio naše ljudskosti. Umjetnički i kulturni projekti, kao i projekti neformalnog i informalnog učenja često dolaze iz organizacija u kulturi i organizacija civilnog društva, inicijativa pojedinih umjetnika, socijalnih radnica i/ili volontera. Upravo su njima namjenjeni ovi materijali uz pomoć kojih je moguće olakšati razvoj projekata i aktivnosti, kao i njihovu kvalitetu u konketsku ravnopravnosti i uključivosti. Uz ovaj vodič i materijale za edukaciju želimo i ponuditi pristup u kojem se poštuju kulturna prava, njeguje interkulturni dijalog, a sudionici osnažuju i emancipiraju od nametnutih uloga i identiteta.
U Vodiču možete pronaći:
- sažeti tekst o europskim politikama za integraciju migranata
- definicije i informacije o kulturnim pravima
- primjere dobrih praksi uključivanja kroz aktivnosti u kulturi
- preporuke za planiranje kulturnih i umjetničkih aktivnosti koje uključuju osobe s migrantskim iskustvom
- smjernice za samoevaluaciju i praćenje projekata
- dodatnu literaturu
U materijalima i pripremama za edukaciju donosimo 5 razvijenih jednodnevnih i dvodnevnih edukacija na sljedeće teme:
- Dobrodošlica: poštivanje kulturnih prava ososba s migrantskim iskustvom
- Kultura i umjetnost u nastavi jezika
- Razumijevanje interkulturalnosti u višekulturnoj grupi : Kulturne različitosti za pravedno društvo
- Neformalno i informalno učenje kao vektori osnaživanja.
- Planiranje inkluzivnog i emancipatornog kulturno-umjetničkog projekta
Vodič je rezultat kolektivnog procesa, nastao je u sklopu projekta MigrArts: uključivanje migranata kroz umjetnost i kulturu, u partnerstvu s la Ligue de l’enseignement (Francuska), Arci (Italija), Centra za mirovne studije, (Hrvatska) i Institutom za razvoj zajednice (Sjeverna Makedonija). Financijski je podržan od strane EU kroz program Erasmus +
Pripreme_i_materijali_za_edukacije_uz_Vodic_za_inkluziju_i_emancipaciju_kroz_umjetnost_i_kulturu.pdf (1.26 MB)
cms.hr