Nakon zabrane mirne komemorativne šetnje povodom 79. godišnjice Dana oslobođenja Mostara od fašizma, kao i komentara gradonačelnika grada Mostara, Maria Kordića koji je u reakciji na zabranu šetnje antifašističkih udruženja u Mostaru rekao kako da je riječ o “veličanju zločinačih ideologija.” , ovakve izjave i postupanja najoštrije osuđujemo i podsjećamo da je antifašizam jedna od osnovnih vrijednosti koju njeguje Mreža za izgradnju mira, zajedno sa više od 250 članica koje okuplja.
Veliki broj okupljenih građana obilježio je u Mostaru 79. godišnjicu oslobođenja Mostara od fašizma, a umjesto defilea, na Partizansko spomen-groblje su došli autobusima pod jakom policijskom pratnjom, među kojima su i pripadnici Jedinice za operativnu podršku MUP-a HNK.
Sead Đulić, Predsjednik SABNOR-a BiH i UABNOR-a Mostara kazao je za medije da je bitno sjetiti se antifašističkih tekovina koje su oslobodile ove prostore i suprotstavile se fašizmu. Podsjetio je i na napad na Partizansko groblje, a koji je nacionalni spomenik BiH, u vezi s čim još uvijek traje istraga.
Osuđujemo i tekst koji je Kordić napisao na svom zvaničnom Facebook profile, u kojem je Kordić nazvao antifašiste nosilacima simbola jednog od najgnjusnijih totalitarnih režima.
“S druge strane, iz godine u godinu skupina ljudi koji se prestavljaju antifašistima noseći u rukama simbole jednog od najgnjusnijih totalitarnih režima.”, napisao je Kordić, a ovakve izjave, posebno od prvog čovjeka jednog od najvećih gradova u Bosni i Hercegovini, najoštrije osuđujemo.
Predsjednik SABNOR-a i UABNOR-a Mostara Sead Đulić dobitnik je Mirovne nagrade “Goran Bubalo” koju dodjeljuje Mreža za izgradnju mira za dugogodišnji doprinos borbi za ljudska prava.
Podsjećamo građane i građanke BiH na važnost očuvanja antifašističkog nasiljeđa, ali i antifašističku borbu, koja još uvijek traje.
Bh. društvo još uvijek karakteriše svakodnevnica u kojoj su zastupljene etno-nacionalne politike, fašistička obilježja i murali ratnim zločincima koji su istaknuti na ulicama, govor mržnje i zločini iz mržnje prema ranjivim grupama. U BiH je korištenje ratnohuškačke retorike normalizirano, a isto građane i građanke BiH drži u konstantnom strahu, mržnja prema “drugom i drugačijem” je podržavana od strane sistema, a svi koji se ne uklapaju u nametnute društvene norme izloženi su stereotipima, predrasudama, diskriminaciji i nasilju o kojem se mnogi boje govoriti.
Samo uz stalnu i dosljednju borbu za humane, građanske i demokratske vrijednosti možemo omogućiti mir, pravdu, sigurnost i prosperitet za sve građane i građanke Bosne i Hercegovine.