U Janji je 26. oktobra 2024. godine, u okviru lokalne mirovne akcije Udruženja žena “Žena” i Fondacije “Lara”, organizovan Multietnički bazar zimnice i rukotvorina, koji je okupio preko 30 izlagača iz velikog broja lokalnih zajednica Bosne i Hercegovine.
Posjetioci Bazara su imali priliku da vide široku i bogatu galeriju rukotvorina, proizvoda od voća i povrća, zimnice, rakije, kolača, cvijeća i drugih proizvoda kojima su promovisani jedinstvo, razmjena iskustava, žensko udruživanje, preduzetništvo te očuvanje kulturne i folklorne tradicije.
Pored izlagačkog dijela, za učesnice je upriličen i takmičarski dio i dodijeljene su diplome i pehari u tri kategorije: najljpeše uređen štand, najbolje pripremljeno jelo i sportsko-rekreativno takmičenje.
Tatjana Pantić, Menadžerica Grada Bijeljina zvanično je otvorila Bazar, a događaj je podržala i Turistička organizacija Grada Bijeljina.
Isti dan je održana i panel diskusija pod nazivom “Janja – Nekad i sad” čiji su učesnici bili učenici osnovnih i srednjih škola iz Janje i okolnih mjesta.
Mirsada Rešidović, jedna od panelistkinja, održala je kratak istorijski čas o Janji, osvrćući se na sportski, kulturni, obrazovni i privredni razvoj ove varošice, ali i na manje lijep dio istorije koji se odnosi na ratni period između ‘92. i ‘95. godine, raseljavanje domicilnog Bošnjačkog stanovništva i poslijeratni period njihovog povratka i formiranja novog naselja za raseljene i izbegle Srbe pod imenom Nova Janja.
Radislav Borovčanin i Mujo Bogaljević, predstavnici Savjeta mjesne zajednice govorili su o prednostima i izazovima života u multietničkoj sredini i šta bi trebalo da bude unaprijeđeno, sa posebnim fokusom na mogućnosti koje se pružaju mladima.
Ono što je bio zajednički zaključak je da Janji nedostaje više proizvodnih pogona koji će omogućiti nova radna mjesta, ali i prostor za unaprijeđenje sportskog, kulturnog i društvenog života mladih koji još uvijek žive tu.
Janja kao sredina koja je vijekovima bila multietnička može poslužiti kao dobar primjer drugim lokalnim zajednicama, jer su istinski simbol suživota, pomirenja i otvorenog dijaloga.
Multietnički bazar i panel diskusija su dio projekta „Ženski karavan za pravdu i pomirenje“ koji Fondacija „Lara“ realizuje uz pomoć projekta Podrška EU izgradnji povjerenja na Zapadnom Balkanu, koji finansira Evropska unija a sprovodi Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP).