Centar za građansku suradnju iz Livna proveo je istraživanje koje se odnosi na iznose isplaćene za plaće profesionaliziranih zastupnika/ca u periodu od jedne godine. Cilj je bio utvrditi i razinu aktivnosti zastupnika/ca u Skupštinama Hercegbosanske i Zapadnohercegovačke Županije i koliko građane košta njihov (ne)rad.
Podaci su prikupljeni od Stručne službe Skupštine ŽZH i Ministarstva financija HBŽ.
Skupština ŽZH je u periodu od konstituiranja, studeni 2022. do prosinca 2023. godine održala 13 sjednica, profesionalizirano je 13 zastupnika/ica od ukupno 23. Prema prikupljenim podatcima za navedeni period, samo za plaće profesionaliziranih zastupnika svaka sjednica je građana/ke koštala 28.150,96 KM.
Za 13 profesionaliziranih zastupnika/ica isplaćene su neto plaće 191.283,03 KM za 2022. godinu, a za 2023. godinu istim je isplaćeno 277.731,26 KM naknada za rad.
Stručna služba Skupštine ŽZH je ispoštovala zakonski rok za dostavljanja informacija prema Zakonu o slobodi pristupa informacijama te su uredno dostavili podatke.
U istom periodu tj. od studenog 2022. do prosinca 2023. godine Skupština HBŽ održala je 11 sjednica, profesionalizirano je 20 zastupnika/ica od ukupno 25. Prema dobivenim podatcima za plaće profesionaliziranih zastupnika svaka sjednica je građana/ke koštala 61.937,87 KM.
Za 20 profesionaliziranih zastupnika/ica isplaćene su neto plaće 434.393,06 KM za 2022. godinu, a za 2023. godinu istim je isplaćeno 556.612,88 KM naknada za rad.
Podaci su na isti način kao i u ŽZH, zatraženi od Stručne službe Skupštine HBŽ koja je nadležnost prebacila na Ministarstvo financija. Ministarstvo financija HBŽ dostavilo je tražene informacije sa kašnjenjem većim od mjesec dana.
Korupcija je temeljni problem današnjeg društva s kojim se suočava velik broj građana/ki, a posebno treba naglasiti da je korupcija najprisutnija u javnom sektoru.
Kroz aktivnosti koje provodi Centar za građansku suradnju, ističemo da tematika prevencije i borbe protiv korupcije nije u fokusu niti je prioritet županijskih/kantonalnih politika.
Jedna od temeljnih obveza zastupnika/ca tijekom mandata jeste da budu glas naroda, da slušaju, delegiraju i rješavaju probleme koje građanki/ke stave pred njih. Moraju ozbiljno pristupati svim temama koje su važne za građane/ke a ne selektivno kakva je trenutno praksa. Stranački kao i osobni interesi ne smiju biti stavljeni ispred interesa građana i društva.
U periodu od prethodne četiri godine do trenutka pisanja ovoga teksta, navedene dvije Skupštine nisu imale na dnevnim redovima niti jednu točku koja se tiče prevencije i borbe protiv korupcije, niti su organizirale ijednu redovnu ili izvanrednu tematsku sjednicu.
Poražavajuće je da se ovako veliki iznosi novca građana izdvajaju za rad Skupština, i Županija općenito, a zauzvrat zastupnici/ce koji predstavljaju glas i interese građana ne raspravljaju o važnim društvenim temama koje imaju veliki utjecaj na život građana poput korupcije, nepotizma i stranačkog zapošljavanja u javnom sektoru.
Antikorupcijske aktivnosti koje promoviraju iste standarde za sve, jednakost pri zapošljavanju i transparentnost procesa bi trebale biti općeprihvaćene vrijednosti koje dijele svi građani/ke Bosne i Hercegovine, ali nažalost to još uvijek nije slučaj.
Priopćenje je rađeno u okviru projekta „Podrška uključivanju građana Kantona 8 i 10 u borbi protiv korupcije pri zapošljavanju u javnom sektoru“ koji je dio šireg programa “Podrška građanima u borbi protiv korupcije” implementiranog od strane CCI uz financijsku podršku USAID”. Sadržaj priopćenja je isključiva odgovornost Centra za građansku suradnju iz Livna i ne mora nužno održavati stavove USAID-a ili Vlade Sjedinjenih Američkih Država.
snagalokalnog.ba