Kontinuiranim radom u bh. društvu i suradnjom sa građanima i građankama Bosne i Hercegovine, Mreža za izgradnju mira i ove godine je među nominiranim školama i osobama, uz pomoć Komisije, odabrala dobitnike i dobitnice ovogodišnjih Mirovnih nagrada.
Komisija u sastavu od 15 članica i članova, koji/e su članovi/e organizacija civilnog društva, profesorice škola i novinari, uspjela je među 20 nominiranih škola sa područja cijele Bosne i Hercegovine, i 20 nominiranih osoba; odabrati one koji/e su ovogodišnji/e dobitnici/e Mirovne nagrade.
Bitno je spomenuti i zahvaliti se svim članicama i članovima komisije:
– Dženana Alađuz, Infohouse Sarajevo
– Dženana Kalaš, profesorica, Sarajevo
– Elizabeta Lukačević, Biro za ljudska prava, Tuzla
– Jelena Kuzmanović, aktivistkinja, Rudo
– Kristina Ćorić, OKC Abrašević, Mostar
– Gordana Čičak, Independent, Zenica
– Mirela Gruenther-Đečević, Inicijativa mladih za ljudska prava, Sarajevo
– Nataša Maksimović, Mennonite Central Committee Sarajevo
– Nerminka Pirkić, profesorica, Mješovita srednja škola Maglaj
– Ranka Katalinski, profesorica, Sarajevo
– Svetlana Vuković, COD Luna, Rudo
– Željana Pjevalica, Priroda, Bratunac
– Damir Šaćiragić, Riječi mira, Sarajevo
– Dejan Filipović, Krila nade, Sarajevo
– Dino Šiljak, BH Magazin, Bihać
Ovo je škola koja se ponosi svojom multietničnosti i multikulturalnosti, gdje okuplja ne samo konstitutivne narode, no i brojne manjine, gdje se se svi u školi osjećaju ravnopravno, zaštićeno i sigurno. U ovoj školi djeca širi svoje vidike, upoznaju se sa drugim običajima i kulturama, za vjerske praznike djeca donose u školu svoje tradicionalne poslastice i međusobno se časte, razgovaraju o tome kako se u njihovim domovima obilježavaju vjerski praznici, ali slave i druge bitne datume kao što su Međunarodni dan tolerancije i Dan kulturološke raznolikosti, dijaloga i razvoja. Kako je rekao jedan roditelj, ovo je škola drugarstva, mira i tolerancije.
Brojnim aktivnostima i manifestacijama uposlenici i uposlenice su u velikoj mjeri, zajedno sa učenicima/icama, suzbili neutemeljena mišljenja, i škola sve više dobija na popularnosti. Iz dana u dan pokazuju i dokazuju javnosti da je odrastanje u multinacionalnom i multikulturalnom okruženju veoma korisno za sve aspekte dječijeg razvoja, i da takva sredina uveliko obogaćuje i oplemenjuje. Uz razne projekte, zajedničke aktivnosti ova škola doprinosi boljem suživotu, toleranciji i miru u okruženju u kome se nalazi. Ponosno možemo pričati o njihovim dosadašnjim postignućima, radionicama, osvojenim nagradama u raznim oblastima, a ono što ističu za naredni period jeste implementacija projekta, omladinskog kampa, sa još tri škole, koja im predstoji u 2019. godini.
Sa ponosom i zahvalnošću, Mreža za izgradnju mira ove godine Mirovnu nagradu dodjeljuje Osnovnoj školi „Dositej Obradović“ iz Doboja. Sa velikom nadom u ove mlade mirotvorce i mirotvorkinje, nadamo se da će im ova nagrada biti dodatni motiv za daljnji rad i trud u stvaranju bh. društva u kom vlada pozitivni mir.
O ovogodišnjoj dobitnici Mirovne nagrade bilo bi malo i knjigu napisati obzirom na aktivistički rad i zalaganje za bolje sutra u civilnom društvu. Danas je umirovljenica, no i dalje uvijek spremna braniti svoju viziju i uložiti i zadnji napor za kreiranje društvene kohezije i postizanje mira među građanima i građankama, posebno među mladim naraštajima sa kojima je radila dugi niz godina. 41 godinu svog života radila je u srednjoškolskom obrazovanju, no bez obzira na to nikad nije stala sa nadograđivanjem svog znanja, pa je prošla kroz mnoge treninge, seminare i edukacije o rješavanju konflikta i izgradnji mira. Uz pomoć stranih organizacija, u razrušenoj i podijeljenoj sredini, osnovala je Omladinski centar. Dugi niz godina je radila sa mladima, mladim ženama na njihovom osnaživanju, na lokalnom, državnom i regionalnom nivou moderirala je brojne konferencije. Također je godinama radila sa porodicama nestalih osoba. Svoje iskustvo života u podijeljenoj zajednici, rada u školi koja radi po principu „Dvije škole pod jednim krovom“, rada na miru i aktivizmu rado je djelila sa ljudima u zajednici, studentima/icama iz različitih dijelova svijeta koji se bave mirom i aktivizmom. Često je bila jedina sagovornica novinarima koja je govorila o podijeljenoj zajednici i segregaciji u obrazovanju. Svoja iskustva je podijelila i sa ženama Ukrajine i Sirije.
Zbog svojih javnih istupa i rada u zajednici na procesu izgradnje mira nekoliko puta je verbalno napadana i prijećeno joj je. Stoga smo sa ponosom i sigurno zasluženo, Mirovnu nagradu Mreže za izgradnju mira ove godine odlučili dodijeliti Jasminki Drino Kirlić iz Gornjeg Vakufa – Uskoplja, vječnoj aktivistkinji.
Ove godine, Mreža za izgradnju mira, također će dodijeliti i dvije specijalne nagrade za mir; jednu instituciji i jednu osobi.
Specijalnu Mirovnu nagradu dodijelili smo Kući dobrih tonova iz Srebrenice. Muzička škola “Kuća dobrih tonova” omogućava djeci i tinejdžerima zaštićenu sredinu u kojoj imaju priliku za pristup umjetnosti i kulturi i samim tim ih ohrabruje na interkulturalni dijalog, razumijevanje i zajedničku saradnju koja će ojačati njihovo učešće i šanse u društvu. U Srebrenici, muzika je korištena kao sredstvo kreiranja pomirenja i boljeg suživota, približavajući ljude iz različitih etničkih grupa zajedno i time mijenjajući cijelu zajednicu. U prijateljskoj i ohrabrujućoj atmosferi, djeca se slobodno razvijaju, unapređujući svoje ključne životne vještine kao što su: samopouzdanje, poštovanje za druge, disciplina, osjećaj zajedništva i osjećaj odgovornosti.
Specijalnu Mirovnu nagradu kad je u pitanju osoba, dodijelili smo Čedomiru Glavašu, aktivisti iz Bratunca.
Svima poznat kao Čedo, svojim postignućima i dugogodišnjim aktivističkim radom i zalaganjem, zasigurno je zaslužio ovu Specijalnu nagradu. Osnivač je Omladinske organizacije Odisej iz Bratunca, gdje se doselio kao izbjeglica iz Hadžića nadomak Sarajeva gdje je rođen i odrastao. Zbog organizovanja ulične akcije 2004., sedam aktivista OO „Odisej“ je zatvoreno, premlaćivano i zastrašivano, što je Čedomira dodatno učvrstilo u namjeri da bude aktivista i istinski borac za ljudska prava, suočavanje sa prošlošću i kreiranje pozitivnog mira u svom radu sa mladima. Čedomir je danas jedan od priznatijih trenera za izgradnju mira i omladinsku politiku, jedan je od osnivača Mreže mira, član je mnogih pokreta, timova, značajnih akcija i osnivač je prvih putujućih škola na čijim osnovama i danas rade druge sa istom misijom i aktivnostima. Čedomir je zasluženo odabran za osobu kojoj Mreža mira dodjeljuje Specijalnu mirovnu nagradu.