16.03.2023., Banjaluka
U Banjaluci su se okupili predstavnici vodećih organizacija koje direktno rade sa volonterima i/ili kreiraju volonterske programe i zagovaraju za promjene u javnim politikama kako bi ova vrsta društveno dobrotvornog rada bila adekvatno strukturirana i prepoznata. Volontiranje predstavlja bitan oblik filantropskog djelovanja i posebno je razvijen u organizacijama koje rade sa mladima i ženama. Veliki broj građana_ki uključuje se najviše u humanitarne akcije za pomoć socijalno ugroženim osobama ili tokom prirodnih ili drugih nesreća. Time najveći broj volonterskih aktivnosti su povremene prirode, i većina organizacija ne kreira strukturirane volonterske programe.
Ipak, nekoliko organizacija razvile su istaknute programe u ovoj oblasti koje značajno doprinose razvoju volontiranja. Volonterski servis Republike Srpske značajno doprinosi razvoju, promociji i prepoznatosti volontiranja u ovom entitetu ali i u lokalnim zajednicama. Naime, Volonterski servis Republike Srpske okuplja niz udruženja građana koji djeluju kao lokalni volonterski servisi u svojim zajednicama. U Banjaluci u okviru Volonterskog servisa djeluje Udruženje građana “Zdravo da ste” Banja Luka, koje kroz dječji i omladinski program kreira niz volonterskih aktivnosti. Institut za razvoj mladih KULT provodi niz volonterskih programa kao redovan aspekt svog rada, te pored uključivanja mladih u svoj rad, kako iz zemlje tako iz inostranstva, aktivno radi na promociji korporativnog volontiranja, te u čiju svrhu je pokrenuta i online platforma www.Volontiraj.ba .Fondacija tuzlanske zajednice razvila je veliki broj volonterskih programa i aktivnosti, ali prije svega nastoji da volontiranje je utkano u sve aspekte djelovanje ove organizacije: od djelovanja članova Upravnog odbora do odabira građanskih akcija koje organizacija podržava. Humanitarna organizacija “Genesis Project” iz Banjaluke, Lokalna agencija demokratije iz Prijedora, i organizacija Tolerancijom protiv različitosti (ToPeeR) iz Doboja također već dugi niz godina uključuju volontere u svoje programske aktivnosti.
Provedba zakonske regulative u oblasti volontarizma, usvojena na nivou entiteta i Brčko distrikta BiH, se implementira različitim stepenom. Naime, dok su u Republici Srpskoj razvijeni mehanizmi provedbe zakona, u Federaciji BiH provedba zakona je nedostatna. Zakonska rješenja u Federaciji BiH dovela su i do korištenja volonterskog rada za sticanje radnog staža i pripravničkog statusa, što ne bi trebala biti krajnja svrha volontiranja.
Međutim, najveću potrebu u oblasti volontiranja predstavlja javno prepoznavanje volontiranja kao društvenog oblika rada i u tom pogledu konstatirano je da je neophodno raditi ubuduće na promociji u tradicionalnim i online medijima pozitivnih priča o volonterskim akcijama i njihovim rezultatima i vrijednosti koje stvaraju.
Okupljanje organizacija koje su aktivne u oblasti volunterizma inicirala je Mreža za izgradnju mira u okviru višegodišnjeg programa Snaga lokalnog koji ima za cilj revitalizaciju lokalnih zajednica i razvoj multisektorske saradnje između svih društvenih aktera. Snaga Lokalnog je petogodišnji program Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID).