Polaganjem cvijeća i odavanjem počasti na spomen obilježju u Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari, tim Mreže za izgradnju mira obilježio je 9. maj – Dan pobjede nad fašizmom i Dan Evrope.
Mreža za izgradnju mira, a i njene članice se svake godine trude obilježiti Deveti maj, podsjetiti na njegov značaj i motivisati druge da svojim djelima očuvaju našu antifašističku borbu i historiju. Ove godine smo, zajedno sa našim članicama, ovaj datum obilježili u Memorijalnom centru Potočari – Srebrenica, čiji uposlenici_ce su često na meti uvreda i prijetnji na obilježavanju ovog bitnog datuma te smo na ovaj način, pored odavanja počasti svim žrtvama genocida u Srebrenici, bolje se upoznali sa radom ove institucije, razgovarali o daljoj budućoj saradnji, ali i iskazali svoju podršku u borbi protiv svih oblika fašizma.
Sa ovog mjesta poručujemo još jednom – održivi mir možemo graditi samo zajedno. Boriti se protiv fašizma je naša obaveza, kao što je bila i prije 79 godina.
Srebrenica je 1993. godine proglašena zaštićenom zonom Ujedinjenih nacija, čime je trebala biti zaštićena od oružanih napada, tokom šest dana, uprkos tome u periodu od 11. do 16. jula 1995. godine izvršen je genocid nad Bošnjacima, najstrašniji zločin na tlu Evrope od Drugog svjetskog rata. U genocidu u Srebrenici ubijeno je 8372 žrtava bošnjačke nacionalnosti, a negiranje genocida je krivično djelo.
Direktor Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari, Emir Suljagić predstavio je rad Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari ali i izazove i prijetnje s kojima se susreću.
„Mi radimo sa cijelim nizom organizacija civilnog društva. S nekima od njih radimo na konkretnim istraživačkim projektima, a s nekim drugim radimo na stvarima bližim aktivizmu. I to je ono što bih volio da bude rezultat današnje posjete, da razvijemo neka nova partnerstva, započnemo neke nove razgovore i vidimo šta možemo uraditi jedni za druge. Volio bih da se fokusiramo na obrazovanje i vjerujem da ćemo naći zajedničke interese i raditi zajedno“, kazao je Suljagić.
Na današnji dan 1945. godine, završio je Drugi svjetski rat na tlu Evrope, pa se ovaj dan obilježava kao Dan pobjede nad fašizmom ali i kao Dan Evrope, kao početak stvaranja Evropske unije 1950. godine.
U Drugom svjetskom ratu živote je izgubilo više od 50 miliona ljudi. Završetak rata trebao je značiti nikad više strašnim stradanjima i kršenju ljudskih prava, oduzimanju sloboda i neprihvatanju. Svjedoci smo da u Bosni i Hercegovini još uvijek žive podjele nastale ratnim razaranjima, skrnavljenje vjerskih i sakralnih objekata, grafiti sa fašističkim porukama i murali sa likovima ratnih zločinaca, fizičkim razdvajanjem djece od najranije dobi u dvije škole pod jednim krovom, čime ne doprinosimo pomirenju i zacjeljivanju našeg društva.
Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju je 2004. donio prvu pravosnažnu presudu za genocid u Evropi, u slučaju generala Vojske Republike Srpske, Radislava Krstića. Radovan Karadžić pravomoćno je osuđen u Hagu na doživotnu kaznu zbog genocida u Srebrenici, kao i zbog zločina protiv čovječnosti i kršenja zakona i običaja ratovanja u drugim dijelovima BiH. Zbog genocida, na doživotnu kaznu na istom sudu je osuđen i glavni komandant VRS-a, Ratko Mladić. Osuđeni su i Ljubiša Beara, bivši načelnik za sigurnost Glavnog štaba VRS, Zdravko Tolimir, bivši pomoćnik komandanta za obavještajno-sigurnosne poslove GŠ VRS-a, te Vujadin Popović, načelnik bezbjednosti Drinskog korpusa VRS-a.
Sloboda, jednakost, tolerancija, nediskriminacija, poštivanje i vrednovanje različitosti kao i ravnopravnost su zadaci za koje se nikada ne smijemo prestati boriti. Svakodnevno se moramo vraćati na važnost očuvanja naše antifašističke prošlosti i motivisati druge da učine isto.
Zahvaljujemo se Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari na pozivu, kao i realizaciji posjete, obilasku izložbi koje govore o stradanju stanovništa u genocidu kao i sudskim procesima u dokazivanju počinjenog genocida, a koje na taj način prenose snažnu poruku i podučavaju buduće generacije.