Iza nas je generalno teška godina. Dakako, nekima je donijela sreću jer su pojedinci našli ljubavi svog života, dobili djecu, poslove, imali priliku da zarade, da ozdrave… Međutim, društveno politički, i globalno i nacionalno, niz izuzetno loših događaja je omeđio kako one „sretne“, tako i „nesretne“.
Ratovi u Ukrajini, pa i Rusiji, te Palestini su doživjeli kulminaciju, uz ogromne žrtve. Prvi sukob prije svega vojne, a drugi civilne žrtve. Ekonomija u svijetu je u većini zemalja u padu, ili u stagnaciji. Politička netolerantnost u nekim krajevima zapadnog svijeta je u opadanju jačanjem desničarskih politika.
U samoj Bosni i Hercegovini situacija je bila po mnogim osnovama mnogo složenija i teža nego proteklih godina. Iako su plate blago narasle, poskupljenja su bila višestruka tako da parcijalno sagledavanje, na čemu insistiraju političari, ne daje pravu sliku.
Monstruozno potenciranje političkih narativa, od separatističkih do unitarističkih stavova, i stavljanje nacionalnih interesa iznad kriminala i korupcije, kroz duboko podijeljenu medijsku scenu, i dalje potiču ljude, i to ne samo mlade, da se trajno, ili privremeno, iseljavaju iz zemlje. A natalitet mali. Ko će živjeti ovdje za 50 godina? Arapi, Kinezi… kao i drugi koji vide ljepotu i potencijal ovih predjela.
„Mreža“ se bori
Upravo zbog ove tmurne slike angažman civilnog društva, posebno njegovog najobimnijeg dijela – nevladinog sektora, je izuzetno važan. Korektiv, dopuna i alternativa nastojanjima da bude bolje. U tom smislu Mreža za izgradnju mira je imala uspješnu godinu. Zahvaljujući donatorima, posebno USAID-u, ali i velikom entuzijazmu i volonterizmu, organizacija je sa novim mladim snagama, uz nešto i onih starih 😊, uradila velike stvari.
Ako je u ovom trenutku izuzetno teško izdejstvovati promjene za koje je potrebna podrška najviših nivoa vlasti, pogotovo onih gdje trebaju politički kompromisi, na lokalnom nivou potrebe građana i saradnja se lakše ostvaruje. Za dio životnih stvari nije potrebna „kapa“. Političari, privrednici, institucije, građani i, naravno, NVO zajednica raspravljaju, dogovaraju se, pokreću nove inicijative koje, nekada kratkoročno, a nekada dugoročno, daju rezultate. Mreža za izgradnju mira je kroz projekat „Snaga lokalnog“ bila inicijator, medijator, ali nekada i implementator saradnje u više opština i gradova u BiH. Razgovarali smo sa svima. I sa onima sa kojima se ne slažemo oko dijela stvari, ali nismo dopustili da naše djelovanje bude djelovanje samo istomišljenika. Rad na terenu, razgovori po različitim sredinama BiH uz uvažavanje različitosti svake vrste je bila naša praksa. Kao dodatni, veoma važan poticaj, tokom 2024. godine u sklopu grant šeme projekta Podrška lokalnim resursnim organizacijama podržano je preko 120 nevladinih organizacija i neformalnih grupa širom BiH u cilju lokalnog razvoja i jačanja demokratskih vrijednosti.
Tokom godine održano je 10 radionica i konferencija koje su imale edukativnu osnovu, što je važan segment Mreže za izgradnju mira, gdje su ciljne grupe bile predstavnici civilnog društva, javnih organa, školstva i studenti. Međutim, značajan digitalni edukativni poduhvat je bilo pokretanje stranice koja donosi 12 multimedijalnih, interaktivnih modula koji instruktivno tretiraju ključne ekonomske i upravljačke teme vezane za uspješan rad organizacija civilnog društva. Poseban fokus je stavljen na različite načine namicanja donatorskih sredstava i druge načine generisanja prihoda.
Također, 2025. godine izuzetno široko, uz niz kulturnih i obrazovnih događaja, obilježen je u Mostaru Međunarodni dan mira. Uz saradnju partnera, upriličene su javne tribine, konferencije, pozorišne predstave, radionice i rock koncerti kojima su prisustvovali učenici i studenti, profesori, razni aktivisti, ali i svi drugi građani koji su imali priliku da se druže i dobiju nova znanja.
Mreža za izgradnju mira je pokrenula i stvaranje Pop-Rock Mreže, koja spaja ljubitelje muzike i mira u jednu moćnu zajednicu. Cilj je da se okupe entuzijasti, udruženja i pojedinci koji dijele strast prema muzici i istinskoj želji za izgradnju boljeg društva kroz rock angažman. Do sada je pristupilo desetak rock škola i bendova te su održana četiri zajednička koncerta u raznim dijelovima BiH.
Medijski doseg naše organizacije je godinama veoma snažan. Zadnje tri godine web stranica Mreže ima milionske posjete, čime se sajt nametnuo kao ubjedljivo najposjećenija NVO platforma, i informativna, i servisna. Od oktobra 2024. godine u vlasništvu Mreže je i portal UDAR, koji je značajno fokusiran na manjinska pitanja u BiH i regionu. Ojačana je i naša vlastita produkcija na sva tri portala (treći je Snaga lokalnog), tako da i sa informativne i promotivne strane, samim tim i društvenim angažovanjem, smo izuzetno značajni u medijskom prostoru.
A šta dalje
Godina pred nama je izuzetno značajna. Petogodišnji projekat „Snaga lokalnog“ se završava. Izazovi produženja projekta, novih ideja i potencijalnih donatora su pred nama. Neke od važnih aktivnosti su organizacija Festivala članica Mreže za izgradnju mira koji će se održati u aprilu u Banja Luci, uz učešće preko 100 organizacija kao i partnerskih organizacija iz regiona gdje će moći razmijeniti iskustva i napraviti dodatni networking. Isto tako, na proljeće, biće napravljena update-irana verzija Direktorija donatora koja će civilnom sektoru pružiti informacija o različitim vrstama donatora i mogućnostima za apliciranje na projekte.
U prošloj godini Mreža za izgradnju mira je preuzela projektnu ideju i arhivu Istraživačko dokumentacionog centra (IDC) te izvodi i niz aktivnosti koje se temelje na aktivnostima pomirenja i istraživanja. U 2025. godini planiramo pokrenuti istraživanje o ubijenoj djeci u BiH, kako bi se empirijski dokazali zločini i završila manipulacijama žrtvama, što je prisutno u dijelu zajednica u BiH. Snimiće se i dokumentarni film, koji će da i činjenično i umjetnički skrene pažnju na ove probleme.
Izuzetno značajna aktivnost, koju je Mreža počela intenzivno razvijati još početkom 2024. godine je jačanje volonterizma u cilju stvaranja obostrane koristi kako za poslodavce (svih sektora) tako i mlade ljudi da se obuče, ponude svoju energiju i znanja i nametnu kao budući prosperitetni radnici. Krajem godine dobili smo i akreditaciju Vlade FBiH za dugoročno volontiranje. Mreža za izgradnju mira već angažuje nekoliko volontera, a u 2025. godini namjerava da razvije Mrežu volontera i digitalni sistem za umrežavanje, gdje potencijalni, ili već angažovani volonteri i volonterke, mogu da budu dostupni kompanijama privatnog i javnog sektora i naravno civilnog društva.
Nije sve tako sivo, dok…
Završimo ovu informativnu čestitku/komentar lijepim stvarima. Prije svega svim našim čitaocima, ciljnim grupama, partnerima… OD SRCA ČESTITAMO NOVU 2025. GODINU. Uvijek može od goreg gore, ali je sigurno da, pogotovo nakon niza nedaća i crnih događaja, nije teško da bude i bolje. Kako god, garant sreće može biti postupanje po stihovima rock velikana.
Massima:
Imam mali krug velikih ljudi
S kojima sanjam, za koje se trudim
Uz koje znam tko sam zapravo ja
Imam čarobnu oazu usred pustinje
U kojoj vrelo nikad ne presušuje
Al’ broj sunčanih dana premašuje prosjek
Ili „Hladnog piva“:
Nije sve, nije sve tako sivo
Kad imaš s nekim otić’ na pivo
Iako su stihovi psiho-socijalne ideje vodilje koje sugerišu zatvaranje u male grupe, upravo takve, odabrane, grupe nas čine dovoljno snažnim (normalnim) da možemo da ih širimo. Da se družimo i tražimo rješenja. Svi na slavlje Nove godine! Živjeli!
Radenko Udovičić