Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK) podsjeća javnost na trideset i prvu godišnjicu zločina na Kazanima, počinjenim nad većinom nebošnjacima Sarajeva tokom 1992. i 1993. godine.
Tri decenije poslije, zločini Mušana Topalovića Cace i pripadnika Desete brdske brigade Armije RBiH i dalje predstavljaju kamen spoticanja unutar bosanske prijestolnice. Od 2014. kada smo prvi put uličnom akcijom obilježili Kazane, zalažemo se za ideju da bez iskrenog suočavanja sa zločinima nema ni pomirenja u Bosni i Hercegovini. Tekst koji se nalazi na spomeniku podignutom novembra 2021. ne prikazuje stvarni kontekst događaja. Ukazuje da vlasti glavnog grada nisu spremne na istinsko suočavanje s prošlošću koje će pokazati jednak tretman prema svim građanima.
Od aprila 2022. tražimo postavljanje spomen-ploče na sarajevskom groblju Sveti Josip. Na mjestu nekadašnje grobnice ubijenih žrtava lokacija Kazani, Gaj i Grm Maline. Posmrtni ostaci ubijenih su se na tom lokalitetu nalazili od 1993. do 1998. Mjesto je potrebno obilježiti zbog žitelja Sarajeva, ali i budućih generacija koje o Kazanima, upravo zbog pomenute politike, neće znati dovoljno.
Vijećnik gradskog vijeća Grada Sarajeva Adi Škaljić, uputio je 8. oktobra 2024. urgenciju za razmatranje inicijative dostavljene na septembarskoj sjednici 2023. Povodom podizanje spomen-ploče na groblju Sveti Josip. U prvobitnom glasanju 9. oktobra 2024. inicijativa, nastala u konsultacijama sa UDIK-om, je dobila podršku 14 vijećnika. Neophodno je bilo 16. Nakon Škaljićevog prigovora, uslijedilo je pojedinačno izjašnjavanje vijećnika prilikom kojeg je utvrđeno 13 glasova ZA. Inicijativa nije dobila potrebnu podršku skupštine. Također, godinu dana ranije, Škaljić je za istu inicijativu dobio podršku 16 poslanika. No, inicijativa nije prošla javnu raspravu.
I ove godine, na 26. oktobar u dnevnom listu Oslobođenje objavljujemo osmrtnicu u znak sjećanja na ubijene na lokalitetima Kazani, Gaj i Grm Maline. Tekst koji se nalazi na osmrtnici primjer je kako je trebao izgledati sadržaj spomen-ploče na Trebeviću. Nadamo se da će predstavnici Grada Sarajeva naposljetku ispraviti napravljenu grešku. Vratiti ugled gradu poznatom po multikulturalnošću i antifašizmu.
U povodu godišnjice u sarajevskom hotelu Holiday, danas od 18:00 do 20:00 sati sa partnerima organizujemo okrugli sto i promociju trećeg prerađenog izdanja publikacije „Sarajevska najpoznatija javna tajna: Suočavanje sa Cacom, Kazanima i zločinima počinjenim nad Srbima u opkoljenom Sarajevu, od rata do 2023.“ francusko-njemačkog historičara Nicolasa Molla.Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK) pomaže post-jugoslovenskim društvima da uspostave vladavinu prava i prihvate nasljeđe masovnog kršenja ljudskih prava, kako bi se utvrdila krivična odgovornost za počinioce, zadovoljila pravda i onemogućilo ponavljanje zločina. To je afirmacija vrijednosti otvorenog građanskog društva, sa jasno definiranim prioritetima u pogledu promoviranja, zaštite ljudskih prava, i uključivanja mladih u društveno-političke procese kroz mirovni aktivizam.