Sarajevo, 28.03.2024. godine – Radionica pod nazivom “Zarobljeni u tranziciji: Mir od teorije do prakse”, u organizaciji Mreže za izgradnju mira i Istraživačko-dokumentacionog centra, održana je u hotelu Novotel Bristol u Sarajevu. Konferencija je na jednom mjestu okupila značajan broj gostiju iz vladinog i nevladinog sektora, predstavnike ambasada, međunarodnih organizacija i lokalnih zajednica.
Na konferenciji govornik je bio direktor Istraživačko dokumentacionog centara (IDC) Mirsad Tokača, koji je istakao da priču o izgradnji mira uvijek i nanovo trebamo ponavljati, da je naša obaveza da je propitujemo i vidimo gdje su greške.
“Osnovna ideja koju mi razvijamo u posljednja dva mjeseca u saradnji sa Mrežom za izgradnju mira jeste da se povežemo, da ujedinimo kapacitete, naša znanja, iskustva, sve ono što imamo i jedni i drugi i da radimo na kreiranju jednog mirovnog pokreta koji će objediniti Bosnu i Hercegovinu makar na tom planu. To je zapravo politika mira i mislim da postoje ljudi u ovoj zemlji koji su spremni da se pridruže tom projektu. Nadam se da ćemo dobiti podršku i od onih koji finansiraju takve projekte mada nije sve ni u finansiranju.. Prvo treba imati volju, posvećenost, želju, a onda kada date ideju i prezentirate vrijednosti na kojima nešto želite da radite, tek onda dolaze pitanja kako to finansirati, na koji način, u kom obimu itd”.
Na pitanje gdje smo zapeli na putu od teorije do prakse, kako i sama konferencija nosi naziv, direktor Tokača je podvukao da je odgovor u neiskrenosti.
“Mislim da će iskren dijalog uvijek polučiti neki rezultat, ali ako ćemo se obmanjivati i lagati ako nećemo ono o čemu govorimo zasnivati na nekim činjenicama i na čvrstim dokazima, ako nećemo jedni druge pogledati u oči, priznavati šta se dogodilo, mi ne možemo napraviti korak dalje. Mir je komplikovana stvar. Rat je vrlo jednostavna. Bacite bombu i srušite kuću, a mir, izgradnja kuće, izgradnja domovine, izgradnja države je mukotrpan posao. Traži znanje, posvećenost, novac, jer svi pričaju o investiranju u rat, a ne priča se o investiranju u mir”.
Mirsad Tokača mišljenja je da pozitivna priča izgradnje mira može krenuti iz naše zemlje u svijet, jer, sve ono što sada prolaze zemlje koje su u ratu, mi smo doživjeli prije 30 godina. Ali prvo moramo srediti stvari “u svojoj kući”.
“Kada uredite stvari u svojoj kući i kada drugi vide da ste to uradili uspješno, onda to može ići dalje – prema regionu i svijetu. Mnogi u Evropi zaista mogu dosta toga od nas naučiti, o našoj multikulturalnoj sredini i tradiciji zajedničkog života. To je ono što Evropa treba da bude”.
PR koordinator Mreže za izgradnju mira Haris Badžić ističe da Mreža postoji već 14 godina i trenutno broji 260 članica/organizacija u BiH koje se bave različitim temama od kojih je jedna i mirovni aktivizam. Kroz ovakvu mrežu imaju sreću i mogućnost da rade na mirovnom putu u BiH na izgradnji jednog boljeg bh. društva u svakom smislu, a koji će unaprijediti živote građana i građanki. Kroz saradnju sa IDC-om koja je potpisana u februaru ove godine, Mreža mira planira nastaviti raditi na izgradnjini upravo tog pozitivnog mira i kroz nove inicijative koje će za cilj imati da objasne ljudima šta je to održivi pozitivni mir.
“Nedostatak sukoba nije jedino mjerilo mira. Upravo je pozitivni mir nešto čemu svi težimo i kroz ovu saradnji sa IDC-om ćemo imati priliku da radimo na daljnjem razvoju takvih inicijativa koje će potpomoći za buduću izgradnju mira i pomoći svim građanima i građankama na tom putu. Kroz ovakve događaje mi imamo priliku da upoznamo ljude sa onim čime se mi bavimo i sa faktima da potkrijepimo sve ono o čemu mi govorimo. Pozitivni mir, izgradnja mira, bolje sutra za sve nas to je ono što je najbitnije. Kroz ovakve događaje imamo priliku prezentirati naše buduće korake koji će, vjerujem, biti interesantni svim aktivistima i aktivisticama u BiH ali i građanima i građankama ove države”.
Politički savjetnik i koordinator tima Delegacije Evropske unije u BiH Fermin Cordoba naglasio je da su ovakve konferencije itekako potrebne našem društvu.
“Ova radionica je zaista neophodna, jer se dotiče pitanja kao što su socijalna kohezija, mir ii međuetnički dijalog. Organizacije civilnog društva imaju ključnu ulogu u procesi izgradnje mira”.
Na kraju konferencije je zaključeno da će Mreža za izgradnju mira nastaviti svoj vitalni rad u oblastima izgradnje mira, pravosuđa, očuvanja i promocije ljudskih prava i da je njen fokus na implementaciji konkretnih inicijativa koje se bave ključnim oblastima javne politike za dugoročnu izgradnju mira u Bosni i Hercegovini, uključujući regionalni razvoj, kulturu javnog dijaloga i demokratije, rodnu ravnopravnost, rješavanje naslijeđa prošlosti i tranzicijsku pravdu, sigurnost i jedinstvo među narodima BiH.
Sa druge strane, IDC će unaprijediti svoju podršku daljim razvojem Mirovne akademije, provođenjem istraživačkih projekata, dijeljenjem pozitivnih priča, sprečavanjem sukoba i kontinuiranim jačanjem mirovnih kapaciteta.
Iako su istaknute samo djelimične aktivnosti ovih organizacija, njihova težnja je da zacrtaju nove puteve u saradnji. Tim povodom najavili su i organizovanje niza zajedničkih aktivnosti kako bi dalje osnažili postojeće resurse i zagovarali mir kao najvažniju vrijednost, posebno među mladima.
Saopštenje je pripremila Lajla Česko