Pravnica Aida napokon osjeća da je na pravom mjestu. Prije dvije i po godine odustala je od privatnog biznisa da bi pomagala ženama koje su izložene nasilju – i nikad to nije zažalila.
Aida Ćosić (35) je deset godina vodila advokatsku firmu prije nego što se pridružila partnerskoj organizaciji fondacije Kvinna till Kvinna, Centru ženskih prava. Foto: Imrana Kapetanović
Otprilike sat vremena vožnje sjeverozapadno od glavnog grada Sarajeva nalazi se Zenica. Sa nešto više od 100.000 stanovnika na tom području, jedan je od većih gradova u Bosni i Hercegovini. A u samom centru, nedaleko od rijeke koja teče kroz grad, nalazi se ured Centra ženskih prava – jedne od dugogodišnjih partnerskih organizacija fondacije Kvinna till Kvinna u Bosni i Hercegovini.
Centar ženskih prava osnovan je 1996. godine kako bi pomagao ženama u ostvarivanju osnovnih ljudskih prava u poslijeratnom periodu. I danas su predane pružanju direktne podrške ženama kojima je potrebna pravna pomoć i imaju 1000 korisnica godišnje. Podizanje svijesti o nasilju u porodici i zagovaranje promjena također je važan dio njihovog rada u službi zajednice.
Prekretnica
Uredski prostor Centra ženskih prava je mali i skučen, ali pun topline. U njemu radi predani tim koji je navikao mnogo raditi i suočavati se sa teškim problemima.
Pravnica Aida Ćosić u Centru radi gotovo dvije i po godine. Odlučila je u potpunosti promijeniti fokus nakon što je deset godina radila kao advokatica i vodila vlastitu advokatsku firmu.
“Ja sam doživjela prekretnicu kada sam branila čovjeka koji je bio u vezi s maloljetnicom,” kaže Aida.
“Mi, odbrana, tvrdili smo da on nije kriv za krivično djelo, jer je maloljetnica pristala na vezu.”
Objašnjava kako je advokatski tim u kojem je učestvovala, da bi pripremio predmet, koristio manipulativne konstrukcije koje uopće nisu uzimale u obzir mladu ženu o kojoj se tu radilo.
“Netko je čak iznio tvrdnju da mu je pokušala smjestiti umetanjem tragova njegove DNK u sebe.”
Pomaganje osobama bez novca
Ovaj predmet je u Aidi izazvao nelagodu. Osjećala je da nikako nije u skladu sa njenim vrijednostima i natjerao ju je da dobro i temeljito promisli o tome čemu želi posvetiti svoj život.
“Bilo je toliko žena koje su mi se obraćale tražeći pravnu pomoć, a kojima nisam mogla pomoći jer nisu imale novca. Na kraju sam shvatila da privatna firma nije ono čime treba da se bavim.”
Za Centar ženskih prava i činjenicu da on nudi besplatnu pravnu pomoć ženama saznala je od kolegica koje su ranije tamo radile. Ali tek kada je počela raditi u Centru shvatila je koliki je obim njihovog posla.
“Nikada se ni na trenutak nisam pokajala što sam donijela tu odluku. Ovaj posao mi je promijenio pogled na situaciju žena i vrstu pomoći koja im je potrebna. Hvala Bogu da ovaj Centar postoji. Kada vidim promjenu koju postižemo, to je ono što me stvarno pokreće,” kaže Aida.
Aida Ćosić (u sredini) zajedno sa kolegicama Selmom Badžić (lijevo) i Sabinom Mahić (desno). Foto: Imrana Kapetanović
Izbačena na ulicu
Oko 80% žena koje traže pomoć u Centru bile su ili su još uvijek žrtve nasilja. Možda to i ne čudi, budući da je 48% žena u Bosni i Hercegovini doživjelo neki oblik rodno zasnovanog nasilja.
Na pitanje o tome kakvu promjenu vidi kod žena koje susreće, Aida podiže ruku kako bi pokazala da se stvarno naježila. Toliko intenzivna su njena osjećanja prema ženama kojima pomaže.
“Da vam ispričam jedan slučaj koji smo imale tokom pandemije. Radilo se o ženi koja je bila žrtva nasilja u porodici. Nazvala me, možda u 10 ili 11 h naveče, što je tad značilo da je na snazi policijski sat. Njen partner, s kojim ima dvoje maloljetne djece, ih je nakon svađe izbacio iz kuće. Bila je vani na hladnoći, s djecom, bez odgovarajuće odjeće i kršeći policijski sat. Došla je policija, a ona nije znala šta da kaže i uradi. Tada me je pozvala na Viber. Uputila sam je šta da kaže policiji i šta da radi sljedeće jutro, kada su nadležne institucije počele raditi na njenom slučaju,” kaže Aida.
Centar ženskih prava uspio je pomoći ženi da dobije zabranu prilaska. Također su je podržale kroz pravni proces da osigura polovinu imovine koju je par posjedovao zajedno.
Kada je ta žena kasnije poslala poruku Aidi da joj se lično zahvali, Aidino srce bilo je puno.
“Iako se nikad nismo lično upoznale, stvarno sam imala osjećaj da sam značajno uticala na njen život,” kaže Aida.
Aida Ćosić (desno) blisko sarađuje sa Sabinom Mahić (lijevo). Obje su pravne ekspertice i među najnovijim članicama tima Centra ženskih prava. Činjenica da mogu razgovarati o slučajevima pomaže im i na profesionalnom i na ličnom nivou. Foto: Imrana Kapetanović
Na pravom mjestu
Centar je posebno imao posla tokom pandemije kada se broj slučajeva povećao za 200%. Žene koje su bile zatvorene u kućama sa počiniteljima očajnički su tražile pomoć. Procesi napuštanja zlostavljača mogu biti prilično uznemiravajući – naročito ako ste godinama bili izloženi fizičkom, seksualnom, psihičkom i ekonomskom zlostavljanju, što je često slučaj.
Aida je konačno osjetila da je na pravom mjestu.
“Nema tog novca koji bi mogao zamijeniti osjećaj da svojim znanjem i sposobnošću mogu pomoći ljudima, a posebno ženama koje nisu u mogućnosti platiti za podršku.”
Prisjetila se još jednog slučaja:
“Tokom pandemije obratila nam se klijentica koja je živjela u nasilnom partnerstvu 37 godina. 37 godina! Išla sam s njom na sud da joj pomognem da preda zahtjev za razvod i kada smo uspjele, kada je sve bilo gotovo, ova gospođa koja ima 60+ godina doslovno je skakala od sreće i uzvikivala ‘Konačno slobodna!’”.
Na trenutak zastaje i kaže:
“Ono što mi radimo je tako malo, a njima znači sve na svijetu.”
Kvinna till Kvinna podržava prava žena u Bosni i Hercegoviniod 1993. Rat u Bosni i Hercegovini je okončan 1995. godine, ali je za sobom ostavio traumatizirano društvo. Na papiru, zakonodavstvo o jednakosti je napredno, ali je njegova provedba neujednačena. Žene zarađuju manje i malo ih je imenovano na položaje odlučivanja u politici. Nasilje nad ženama također je široko rasprostranjeno. Bosanskohercegovački ženski pokret radi na promoviranju mira, utvrđivanju odgovornosti za ratne zločine i zaustavljanju nasilja nad ženama. Kvinna till Kvinna podržava nekoliko partnerskih organizacija koje pružaju usluge telefonske linije za pomoć ženama, skloništa i pravne pomoći ženama koje su preživjele/žrtve nasilja u porodici.