Kako ljudi i mašine mogu najbolje da rade zajedno.
Često kažem da korištenje umjetne inteligencije daje svoj najbolji potencijal i rezultate kada se, zajedno sa svojim kognitivnim predrasudama, odmaknem. Pitam se, sa osmehom, “WWAID?” ili “Šta bi AI uradio?” Priznajem da bi moj nesvjestan način korištenja genskih alata AI mogao zadati predvidljive ulaze i izlaze. Ali postavljajući pitanje WWAID-u, otvaram se za nove razmjene i iskustva, koja mogu dati neočekivane rezultate.
Iskorištavanje kreativnog i transformativnog potencijala umjetne inteligencije i obučavanje vašeg mozga za svijet koji je prvi u AI zahtijeva od nas da promijenimo svoj stil podsticanja, angažujući AI kao partnera za suradnju, a ne samo kao alat.
Evo desetak načina da treniramo naš mozak da postignemo šire, inovativnije rezultate sa gen AI:
1. Postavite svakodnevnu praksu “istraživačkog podsticanja”.
Započnite svaki dan otvorenim upitom koji vas tjera na veliko razmišljanje. Možete pokušati: “Koje trendove ili prilike ne vidim u svojoj industriji?” ili „Kako mogu potpuno redefinirati svoj pristup ključnom izazovu?“
2. Uokvirite upite oko pitanja “Šta ako” i “Kako bismo mogli”.
Umjesto da postavljate direktna pitanja, brzajte s otvorenim mogućnostima. Na primjer, umjesto pitanja: “Kako mogu poboljšati produktivnost?” pokušajte: „Šta ako bih mogao pristupiti produktivnosti na nekonvencionalan način – kako bi to moglo izgledati?“
3. Prihvatite dvosmislenost i radoznalost u upitima
Uvježbavanje sebe da pitamo bez precizne krajnje točke na umu omogućava AI-u da generiše odgovore koji bi nas mogli iznenaditi. Pitanja poput “Šta bih mogao previdjeti u svom pristupu X?” otvori vrata uvidima o kojima nismo razmišljali.
4. Koristite upite za istraživanje, a ne za rješavanje
Mnogi upiti se fokusiraju na rješenja. Pomak ka istraživanju omogućava stvaranje dubljeg uvida. Na primjer, „Istražimo budućnost liderstva da AI ima mjesto u odboru ili u C-Suite-u — koje bismo promjene mogli vidjeti u našem radu, ulogama i korporativnoj kulturi?“
5. Lanac podstiče da se ideje razvijaju iterativno
Umjesto da se zaustavite na prvom odgovoru, postavite dodatna pitanja koja produbljuju odgovor prema složenijim i vizionarskim odgovorima. Ako AI predloži ideju, nadogradite je pitanjima poput: „Kako bi ovo izgledalo za 5 godina?“ ili „Kako bi ovaj pristup mogao promijeniti budućnost poslovanja kompanija?“
6. Razmišljajte metaforički ili analogno
Osposobljavanje našeg mozga da koristi metaforu ili analogiju u nagoveštajima otvara kreativne puteve. Na primjer, umjesto da tražite savjete o produktivnosti, podstaknite AI sa: „Zamislite produktivnost kao ples – kako bi se moj pristup mogao promijeniti?“
7. Tražite perspektive, izvan činjenica
Zamolite AI da preuzme različite perspektive kako bi proširio kreativni kapacitet za nepredvidive rezultate. Na primjer, „Kako bi jedan umjetnik, naučnik i filozof svaki pristupio izazovu vođenja u svijetu vođenom tehnologijom?“ podstiče AI da kombinuje različita gledišta, nudeći bogatiji fond ideja i inspirišući vas na načine koji do sada nisu bili mogući.
8. Eksperimentirajte s upitima za “igranje uloga”.
Naučite se razmatrati više perspektiva tražeći od AI-a da generiše odgovore iz razmišljanja najboljih svjetskih stručnjaka iz bilo koje industrije ili žanra – možete čak uključiti i izmišljene ličnosti. Na primjer, pokušajte podstaći AI sa: „Kako bi inovativni izvršni direktor, umjetnik i futurista svaki riješili ovaj problem?“ Lično, imao sam interakciju sa AI stavom dvojice mojih favorita – Stevea Jobsa i Walta Disneya – u mnogim prilikama.
9. Tražite nemogućnosti i uključite iskustvene scenarije
Otvorite nove puteve da ponovo zamislite sam problem, otkrivajući rješenja koja bi drugi mogli previdjeti. Podstaknite AI za ideje koje bi “potpuno eliminirale potrebu za [o čemu god da radite]” ili “rješenja koja rješavaju probleme koje još nismo ni zamislili”. I idite dalje tako što ćete podstaći AI da stvori „scenarij iz dana u životu u kojem ovo [rješenje ili napor] postaje neophodno u svakom trenutku [umetnuti osobu] života.“
10. WWAID — Zamislite ulogu AI u samom rješenju
Postavite pitanja koja AI tretiraju kao partnera u inovacijama: „Kako biste vi, kao AI, dizajnirali ovu uslugu ili rješenje da [postignete A, B ili C] na načine koje samo AI može percipirati?“
11. Uspostavite sedmičnu sesiju “brzo vođenu budućnosti”.
Posvetite jednu sesiju sedmično da biste se usredsredili na velika pitanja koja su orijentisana na budućnost, kao što je „Kako će moja industrija izgledati za 10 godina i kako mogu da ostanem na čelu?“ ili „Koje bi radikalne promjene mogle uzrokovati poremećaje ili redefinirati uspjeh u mom polju?“
12. Vodite dnevnik “probojnih upita”
Iako AI alati zadržavaju povijest vaših upita, dokumentirajte one koji daju iznenađujuće, inovativne ili posebno vrijedne uvide i rezultate. Redovno pregledavanje ovog dnevnika može inspirisati nove načine formulisanja budućih upita.
Generativna AI nije samo alat; to je katalizator da promijenimo naše obrasce razmišljanja, oslobodimo se ograničenja linearne logike i otključamo kreativne uvide za koje nismo znali da smo sposobni. Promena uma nas preusmjerava da napustimo zastarjelo razmišljanje, prihvatimo radoznalost i aktiviramo eksponencijalni potencijal postavljanjem boljih, odvažnijih pitanja. Da bismo iskoristili njegovu moć na inovativne načine, prvi korak je usvajanje onoga što ja nazivam “eksponencijalnom radoznalošću”, što nam omogućava da pređemo sa pukog korištenja AI na aktivno zajedničko stvaranje s njim.
Promjene uma uparene s generativnom umjetnom inteligencijom usmjeravaju naše mozgove da rade prema alternativnoj budućnosti koju jedva možemo zamisliti – budućnosti koja je ispunjena zadivljujućim, značajnim otkrićima koji redefiniraju industrije, iskustva i samu prirodu ljudskog potencijala.
Postavljanjem AI pitanja koja dovode u pitanje pretpostavke i upuštate se u nepoznato, ne samo da dobijate kreativne odgovore već razvijate način razmišljanja koji vas pokreće da vidite mogućnosti koje drugima nedostaju. Lideri koji podstiču ove promjene uma u svojim timovima naći će se u kultiviranju kulture u kojoj “nemoguće” postaje svakodnevni izazov – i postignuće.
Dajte sebi dozvolu i prostor da budete izvrsni u svijetu koji je prvi u AI.
Piše: Brian Solis na platformi Harvard Business Review