Odabrane organizacije imaju niz aktivnosti u svojim lokalnim zajednicama i sredstva iz Projekta će im dati vjetar u krila i za edukacije, susrete, razvoj psihološke podrške, a sve to će imati uticaj na širu društvenu zajednicu
Piše: R. Č.
Za većinu ljudi u Bosni i Hercegovini ili širom svijeta tri trimera za travu ne znače ništa, ali za žene iz Udruženja Procvat Podrinja iz Bratunca to znači zaposlenje, lična primanja, sigurniju budućnost i egzistenciju, a na kraju i osmjeh na licu.
– Počele smo se družiti kroz pjesmu, na horu, a sad već provodimo razne edukacije, obezbjedile smo i agronome za žene koje uzgajaju voće i povrće. No, kroz ovaj grant koji smo dobili od Fondacije INFOHOUSE i JT International kupujemo trimere za travu i usisivače za dubinsko čišćenje. Dvije dvije žene će započeti vlastiti posao čišćenja namještaja, automobila i slično, što će njima omogućiti zaradu, ali i olakšati svim našim komšijama koji trebaju tu uslugu. Tri žene koje se bave poljoprivredom će dobiti trimere za košenje što će im olakšati posao jer one ne mogu raditi s kosom. Na ovaj način pomažemo direktno pet žena, ali i širu zajednicu koja će imati koristi od onog što one rade – kaže Ensada Imamović iz ovog Udruženja.
Odabrano pet najperspektivnijih aplikacija
Na kraju 2024., kao i protekle dvije godine, Fondacija INFOHOUSE uz podršku donatora JT International, pomaže nezaposlene žene širom Bosne i Hercegovine.
Od 52 aplikacije pristigle na javni poziv odabrano je pet koje su ocijenjene kao najkorisnije i najperspektivnije: Udruženje žena Srce i duša iz Lukavca u Tuzlanskom kantonu će raditi edukaciju za šivenje i tkanje žena iz teško zapošljivih kateogija. Udruženje Žene Plane kod Doboja je kupilo liniju za preradu voća i povrća koju će koristiti 30-ak žena, a Udruženje Procvat Podrinja iz Bratunca je kupilo tri trimera za travu i dva kompleta opreme za dubinsko čišćenje, što će omogućiti da neke od njihovih članica pokrenu vlastitu djelatnost ili olakšaju postojeću. Tuzlansko Udruženje žena Romkinja Bolja budućnost će pomoći svojim članicama koje su završile školu za frizerke i kozmetičarke da u Društvenom centru na Kiseljaku kod Tuzle promovišu svoje znanje. Fondacija Lara Bijeljina će sa ženama iz sigurne kuće raditi na edukaciju za krojenje, šivanje, dekupaž, a Udruženje Nada iz Zenice će za jednu samohranu majku podržati registraciju Samostalne trgovačke radnje Mahala u kojoj će članice udruženja moći prodavati svoje rukotvorine poput pletene odjeće, vezenina i slično.
– Od osnivanja radimo sa ženama i iz radionica u okviru kojih smo radili grupno savjeotvanje i zaštitu mentalnog zdravlja, razuvoj životnih vještina, a dolazile su žene iz različitih dijelova društva s različitim problemima i iz tih susreta smo shvaitli da pomažući jednoj ženi možemo podržati više njih. Mi ćemo kroz ovaj grant pomoći jednoj samohranoj majci da renovira jedan kiosk u kom će biti smještena Samostalna trgovinska radnja Mahala, a u toj prodavnici će i žene koje se bave rukotvorinama prodavati svoje proizvode. Njima će iz Obrtničke komore Zeničko-dobojskog kantona pomoći da tu prodaju postave na zdrave noge kao obrte ili male kućne radinosti – objašnjava Naira Jusufović iz Udruženja za razvoj kompetencija Nada iz Zenice.
Put do stalnog zaposlenja
Sve ove organizacije imaju i niz drugih aktivnosti u svojim lokalnim zajednicama i sredstva iz Projekta će im dati vjetar u krila i za edukacije, susrete, razvoj psihološke podrške, a sve to će imati uticaj na širu društvenu zajednicu.
U Fondaciji Lara u Bjeljina u čijoj sigurnoj kući ima 16 mjesta koja su gotovo redovno popunjena, sredstva od granta će iskoristiti za zapošljavanje svojih štićenica.
– Najteži dio procesa oporavka žene koja je prošla nasilje je zaposliti je i učiniti je ekonomski nezavisnom. Kroz ovaj grant mi ćemo za 12 žena obezbjediti kurs šivanja i korištenja dekupaž-tehnike, a potom stažiranje u krojačkim salonima koje će im otvoriti put do stalnog zaposlenja – pojašnjava Gordana Vidović iz Fondacije Lara koja vodi bjeljinsku sigurnu kuću.
Ukazano povjerenje
Amira Avdić iz Udruženja žena Srce i duša kaže da u cjelokupnom radu vode računa o problemima s kojima se sreću ženu, posebno nezaposlenošću jer u njihovom gradu uglavnom djeluju velike industrijske kompanije.
– Ali sada se polako otvaraju firme koje zapošljavaju veći broj žena i mi smo s privrednim društvima koja se bave proizvodnjom napravili određene dogovore da kroz ovaj grant napravimo neku vrstu servisa za ta preduzeća i teško zapošljive žene obučimo za šivanje i tkanje – kaže Avdić.
U Fondaciji INFOHOUSE ne kriju sreću i ponos da im je donator JT International Ad treću godinu zaredom ukazao povjerenje za upravljanje novcem i odabir korisnica ovih grantova.
– Stara je informacija da stotine hiljada žena u BiH godinama čekaju posao, da je posebno teško ženama u manjim mjestima jer je manje mogućnosti i da većina nezaposlenih žena svoje vrijeme provodi radeći neplaćene kućne poslove. Na naš javni poziv su stigle 52 aplikacije i dodijelili smo šest grantova, za jedan je Infohouse dao dio novca iz vlastitih sredstava. Ovakvi projekti su izuzetno važni i korisni jer pokazuje da se s malo novca mogu postići rezultati, odnosno pružiti pomoć, započeti posao i kreirati usluge koje su potrebne ljudima i koje je neko spreman da plati – kaže Zlatko Lagumdžija, koordinator ovog Projekta.
Potpisani ugovori
Predstavnice pet odabranih udruženja su u Sarajevu potpisale ugovore.
Iz Udruženja Žena Plane iz Doboja Arnesa Subašić kaže da će novac upotrijebiti za kupovinu liniju za preradu voća i povrća.
– Te mašine će našim članicama i svim ženama s našeg područja koje imaju vlastito voće i povrće omogućiti preradu i proizvodnju sokova i džemova što će stvoriti mogućnost zarade i olakšati im život, a ideja je da privučemo i mlade žene, kaže Subašić i napominje da u Udruženju već imaju mašine za šivanje, stan za tkanje, da prave domaću tjesteninu i bave se nizom sličnih djelatnosti.
Regionalna direktorica za komunikacije u JT International Zinaida Babović ne krije zadovoljstvo zbog mogućnosti da pomognu.
– Izuzetno nam je drago da možemo pomoći ekonomsko osnažvanje žena i ova dodjela grantova je samo početak. Cilj nam je uključiti što više žena i pomoći na svaki način na koji možemo – do volonterskih akcija naših zaposlenika. Ako je nama dobro, želimo da bude dobro svima oko nas – kaže Babović.
Kroz grant Fondacije INFOHOUSE i JTI u Udruženju Romkinja „Bolja Budućnot“ 50 mladih žena, frizerki, kozmetičarki i manikirki će dobiti priliku da u Društvenom centru na Kiseljaku pokažu svoje znanje.
– Sada tokom 16 dana aktivizma njih pet će jedan dan ženama uređivati nokte i frizure, a u narednom periodu, tokom godinu dana, njih 50 će dobiti priliku da pokažu šta znaju. Ovo je važno, jer ćemo djevojkama koje su završile srednje škole i one koje su završni razredi omogućiti da pokažu šta su naučile. A s druge strane, članica našeg udruženja i naše korisnice će dobiti usluge frizera i kozmetičara koje si najčešće ne mogu priuštiti zbog teške ekonomske situacije u kojoj se nalaze – pojašnjava Indira Bajramović, predsjednica Udruženja.
U narednim mjesecima će uslijediti i volonterskli dani u kojima će učestvovati i predstavnici Fondacije INFOHOUSE, ali i donatora JTI.
Ekonomsko osnaživanje žena je program koji Fondacija INFOHOUSE provodi duži niz godina, a posljednje tri godine akcije koje je podržao isti donator (JTI ) realizovane u saradnji s udruženjima Jadar iz Konjević Polja, Nera iz Konjica, Pčelica iz Živinica, Budućnost iz Modriče, Ruka iz Tešnja, Romkinja iz Bijeljina, Zvijezda iz Vareša, Udruženje žena Žena iz Janje kod Bijeljine i Jadar iz Konjević Polja rezultirale su obezbjeđenjem znanja, vještina i oprema za blizu 200 nezaposlenih žena u tim gradovima.
Interview.ba