Karizma, intelekt i gard umjetnika: Posljednji Šejn koji još uvijek “izlazi i bori se”.
Darko Rundek započeo je svoju solo karijeru 1995. godine na hrvatskom glazbenom festivalu Fiju Brije pred publikom od 10 ljudi, gdje je predstavio novi glazbeni materijal koji je, zajedno s popularnim pjesmama iz ranijeg razdoblja, oduševio generacije do danas.
Rođen je u Zagrebu 1956. godine.
Zauvijek mlad, jedan od najvažnijih hrvatskih muzičara
Od ranih osamdesetih godina kao kantautor, Darko Rundek neprekidno igra jednu od najvažnijih uloga u hrvatskoj rock muzici.
Počeo je kao frontmen zagrebačkog novovalnog benda Haustor koji je objavio četiri pažljivo izrađena albuma, uključujući remek-djelo iz 1983. godine Treci svijet (Third World), te povezao estetski pravac 80-ih godina art rocka s raznim ritmovima iz Zapadne Afrike, Kariba i Južne Amerike.
Foto: Tportal
Nakon raspada Haustora, Darko se preselio u Pariz i ostao tamo duže vrijeme, a vratio se u Zagreb 1996. godine kako bi započeo svoju solo karijeru s vrlo hvaljenim albumom Apokalipso.
Bio je to veliki uspjeh u Hrvatskoj, potvrđen nekoliko godina kasnije kroz snimanje albuma pod utjecajem balkanske muzike u svijetu i otvaranjem novog poglavlja s pariskim pratećim bendom Cargo Orkestar.
Multinacionalna snaga bosanskih, hrvatskih, francuskih, portugalskih i švicarskih muzičara pratila je Rundeka na njegovim albumima iz 2000-ih.
Foto: Vedran Metelko
S bogatom karijerom u pozorištu, filmu i muzici, Darko Rundek donosi na pozornicu osjećaj koji će trajati još dugo…
Mnogo je njegovih hitova, ali se čini da je “Šejn” i dalje u vrhu.
Karijerni počeci
Davne 1977. godine Darko Rundek (1956.) i Srđan Sacher (1955.) osnovali su neformalnu grupu Komuna s kojom su dvije godine neobavezno svirali.
Haustor je nastao 1979. godine u postavi: pjevač i solo gitarist Darko Rundek, basist Srđan Sacher, bubnjar Boris Leiner i ritam gitarist Ozren Štiglić.
Na samom početku karijere Boris Leiner je paralelno svirao s njima i s grupom Azra, sve dok u Haustor nije došao bubnjar Zoran Perišić.
Foto: Emir Srkalović
Ubrzo se grupi priključuju saksofonist Damir Prica, klavijaturist Zoran Vuletić i trombonist Nikola Santro.
Zahvaljujući pomoći Dražena Vrdoljaka, 1980. godine za Radio Zagreb snimaju dvije pjesme, a pjesma “Moja prva ljubav” brzo postaje hit. Iste godine nastupaju na Omladinskom festivalu u Subotici gdje ostavljaju odličan utisak. Autorski spoj Rundeka koji je studirao režiju na Kazališnoj akademiji i Sachera koji je izučavao etnologiju, donio je sasvim specifičan amalgam na tadašnjoj muzičkoj sceni.
Album “Bolero” Haustor radi u sastavu Rundek, Prica i Zajec. Ploča je snimljena djelomično s ritam mašinom, a Rundek je svirao bas. Ploča im donosi drugi veliki hit u karijeri, pjesmu “Ena”, ali tu su i efektne “Šejn”, “Ja želim”….
Početkom 1997. godine Rundek je objavio prvu samostalnu ploču “Apokalipso” na kojoj se, usprkos žanrovskoj raznolikosti, u temama kao što su “Crni dusi”, “Štrajk željezničara” (song iz predstave “Ne’”izvedene u Mostaru 1990. godine), “Šuvar i varivo”, “Za nas”, drži stila koji je njegovao s Haustorom.
Uz brojne projekte u kojima je Darko Rundek sudjelovao, značajniji je onaj sa Rade Šerbedžijom “Mnoge smo i mnogo voljeli” na kojoj se nalazi genijalna, a malo poznata, pjesma “Na nešto me sjeća taj grad”, koju su njih dvojica otpjevali zajedno s Arsenom Dedićem.
U proljeće 2003. godine Rundek formira novi bend, Rundek Cargo Orkestar, pretežno od glazbenika s kojima je snimio “Ruke” i s njim odlazi na turneju po Hrvatskoj, Bosni, Srbiji, Crnoj Gori.
Paralelno Rundek nastupa u bednu Andreja, Rundek & Ekipa Ftičeki. Rundek je glazbeni producent projekta “Mura Mura”, kojega je inicirala Sanda Hržić, a Darko je preuzeo obavezu da orijentira rad u studiju, sluša i predloži ‘ključeve’ za pristup pojedinim pjesmama.
Na protekloj Rundekovoj turneji “Apocalypso NOW”, koju je režirala Sanda, novookupljena prateća grupa Ekipa pokazala je izuzetnu kreativnost, svježu energiju i zajedništvo. Sanda je, kao veliki Andrejin poštovalac, osjetila da bi zagrebačka pjevačica, trubačica i performerka s Darkom i Ekipom mogla konačno ostvariti san da otpjeva i snimi 12 najdražih međimurskih pjesama. U studenom 2018. godine Ftičeki obajvljuju album Mura Mura koji je nominiran za Porin u kategoriji za najbolji album etno muzike.
Foto: Deezer
2020. Rundek & Ekipa objavljuju dcostruki EP “Brisani prostor”. Svaki od dva EP-a sadrži po pet snažnih pjesama. “Brisani prostor” mnogi smatraju jednim od njegovih najboljih uradaka i najboljim albumom prošle godine godine.
Žiri treće nezavisne novinarske nagrade Rock&Off je pjesmu “Mila” nominirao u kategoriji za najbolju pjesmu godine, album “Brisani prostor” bio je nominiran u kategoriji za najbolji album dok su Rundek & Ekipa bili i u izboru za Iskonovu nagradu publike.
Foto: Mreža mira
Rundek i Ekipa su također bili nominirani za Večernjakovu ružu u kategoriji za najboljeg glazbenika. Album je nominiran za glazbenu nagradu Porin u kategoriji za album godine i najbolji album alternativne glazbe.
Porodica
Rundek je preko trideset godina u partnerskom odnosu s pozorišnom redateljicom Sandom Hržić, a u javnosti isu zajedno jako rijetko viđeni.
Zajedno su dobili sina koji se rodio 1991. godine u Parizu gdje su tada živjeli, a njegovo ime već godinama intrigira javnost. David Vid Dimitrije Sebastian Ernest Viktor, puno je ime Rundekovog nasljednika.
Društveni aktivizam
Rundek je poznat po mnogim društvenim aktivnostima.
Jedna od njih je i borba za rijeke. Već godinama kroz javne govore i besplatne koncerte pokušava dići glas protiv gradnje hidroelektrana.
Tako je usred šume podržao proteste protiv gradnje elektrane na izvoru Une.
Foto: Društvene mreže
Film
Kao glumac je poznat po filmovima Ruševine (2004), Generacija ‘68 (2016) i Hedgehog's Home (2017).
Intervjui
Rundek rijetko daje intervjue ali kada pristane govoriti javno onda to bude svrsishodno i svaki njegov intervju bude poput male riznice znanja i jakih poruka.
Tako je u jednom intervjuu na pitanje da li je Ena bila stvarna te koliko je Šejn zaista bio slobodan odgovorio kako i priliči, filozofski.
“Ena je proizvod pjesničke slobode, tako se zove jer se rimuje sa žena. Šejn je ono što cijeli život sanjamo, neka vrsta sjene našeg svakodnevnog iskustva koja nas podsjeća na to da u nama ima i nešto drugo, nešto više i istinitije. Šejn kojeg sam kao dječak upoznao u crtanim romanima je tu samo simbol te čežnje. Borba između Šejna i svakodnevnog mene odvija se od trenutka do trenutka. S vremenom shvatimo da je sloboda unutarnja stvar i da gotovo iste uloge koje igramo u životu možemo igrati slobodni iznutra ili zarobljeni u ono što smo navikli smatrati sobom.”
Ono što smatra važnim je vjerovati u ljepotu i dobrotu i time se vodi u životu.
akta.ba