U vrijeme kada su sela sve manje naseljena, te se, tragajući za boljim životnim uvjetima, stanovnici sela doseljavaju u urbana područja, priče o ljubavi prema selu i životu na selu postaju rijetkost. Ipak, postoje i oni koji ne žele otići iz mjesta u kojima su odrasli i u kojima su živjeli njihovi preci, te je i svakodnevni život borba za opstanak. Za to im je potrebna podrška cijelog društva
Petanesti oktobar u svijetu je poznat kao Međunarodni dan žena na selu. U vrijeme kada su sela sve manje naseljena, te se, tragajući za boljim životnim uvjetima, stanovnici sela doseljavaju u urbana područja, priče o ljubavi prema selu i životu na selu postaju rijetkost. Ipak, postoje i oni koji ne žele otići iz mjesta u kojima su odrasli i u kojima su živjeli njihovi preci, te je i svakodnevni život borba za opstanak. Među njima su svakako žene koje su, nerijetko, glava porodice. Muževi dane uglavnom provode na poslu, dok su žene te koje moraju povući veći teret, brigu o djeci, kući, stoci, raditi na njivi i u vrtu. Tada su žene stubovi kuće. One su one koje ustaju u pet sati ujutro da bi najprije namirile stoku, okrenule se ka obavezama prema ukućanima, a potom prešle na radove na njivama i voćnjacima. U selima radni dan počinje rano, a završava kasno i baš uvijek fali još koji sat da se stignu izvršiti sve predviđene obaveze.
Fondacija lokalne demokratije putem raznih programa i podrške donatora, aktivno radi na socio-ekonomskom i psihološkom osnaživanju žena koje žive i rade na selima u BiH, a nerijetko im je u borbi za njihova prava pružana i besplatna pravna podrška. Ženama su, s ciljem ekonomskog osnaživanjaa, ovim putem obezbijeđeni plastenici, stoka, freze, sadnice voća i povrća, sistemi za navodnjavanje, uređaji za preradu mlijeka, a u selu Here (općina Prozor-Rama) izgrađen je i Sigurni kutak kao mjesto okupljanja, podrške i osnaživanja žena. Osim toga, uz potporu Fondacije lokalne demokratije žene iz ovog i okolnih sela Šćipe i Kute osnovale su i registrirale vlastito Udruženje „Mali ženski kutak“. Upravo su se ispred ovog Udruženja predstavile na nedavnom sajmu „Hercegovački plodovi Mediterana“, održanom u 11. i 12. oktobra u Stocu.
Žene iz sela Here, Šćipe i Kute na sajmu hrane u Stocu
– Sretne smo što smo što ponovo imamo priliku učestvovati na ovom sajmu i posjetiteljima predstaviti naše domaće proizvode. Na sajmu smo samo dvije, ali žene iz sva tri sela učestvuju sa svojim domaćim proizvodima. Neke su pripremile džemove, neke mliječne proizvode, neke su isplele pape, a neke su se opet odlučile za sokove i pekmeze. Našu ponudu obogatile smo i organski uzgojenim voćem i povrćem – kazala nam je Enisa M., dodajući da su ostvarile brojne kontakte, ali i pristojnu zaradu koja će doprinijeti njihovom ekonomskoj dobiti.
Primjeri pozitivne prakse svakako su i žene iz sela u okolini Sarajeva, koje su pokrenule male biznise kao što je uzgoj ovaca i mliječnih proizvoda, uzgoj i prodaja jagoda, te šivanje i krojačke prepravke. Među njima je i Fatima K. iz Dejčića, kojoj je Fondacija donirala motornu frezu za uzgoj poljoprivrednih kultura. Više od dulum i po poljoprivredne zemlje Fatima je obrađivala ručno, a prodaja krompira i drugih poljoprivrednih kultura njen su jedini način za finansijsku dobit.
– Baviti se poljoprivredom izuzetno je teško, ali ako vam je to jedini izvor prihoda, onda se morate boriti i naći snagu. Sretna sam što ću sada, zahvaljujući vašoj donaciji, moći obrađivati i drugu površinu i zasaditi još više povrća – kazala je.
Analize položaja žena u bh. selima pokazale su da su žene vitalni faktor, te da od njih zavisi oživljavanje sela i ruralni razvoj u cjelini. Uprkos tome i dalje su u nepovoljnom položaju i susreću se sa brojnim problemima. Fondacija lokalne demokratije će i u budućnosti razvijati programe koji će doprinosti boljem položaju žena na selu, te im pružati besplatnu socio-ekonomsku, psihološku i pravnu podršku.