Da Bosna i Hercegovina može biti pionir u polju nauke, medicine i tehnologije, pokazuju radovi mladih bh. istraživača i univerzitetskih predavača Merima Jusufbegovića i Adija Pandžića.
Predavači na Fakultetu zddravstvenih studija, odnosno Mašinskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu sarađuju nekoliko godina i uspjeli su napraviti značajan napredak na polju 3D štampanja u medicinske svrhe.
Zajedno su objavili tri naučna rada koja su zapažena na međunarodnom nivou, ali najveće postignuće do sada je 3D štampanje tzv. fantoma glave – odnosno makete koja se koristi u svrhu testiranja i baždarenja radioloških uređaja, a prvi put je izrađena 3D printerom upravo u BiH.
No, pomjeranje granica nije stalo tu. Korištenjem upravo takvog, 3D štampanog modela glave, smanjeno je zračenje tokom skeniranja na CT-aparatima za više od 45 posto, što omogućava znatno sigurnije pretrage te vrste za djecu kojoj su one potrebne.
Osim toga, ovaj dvojac napravio je i 3D laringoskop – uređaj koji se koristi tokom invazivnih medicinskih procedura, te model ruke na kojem će se obučavati mladi ljekari.
Želeći podijeliti svoja znanja i otkrića s drugima, dio su organizacijskog tima za radionicu o 3D štampanju u medicini.
Cilj ovog mladog i entuzijastičnog dvojca je nastaviti pomjerati granice mogućeg u 3D printanju u medicini te sarajevski univerzitet, kao i Bosnu i Hercegovinu promovisati kao veliki potencijal i mogući hub za tu oblast.
-klix.ba