Može li umjetna inteligencija zamijeniti pisce i scenariste? To je pitanje oko kojeg se u posljednje vrijeme lome koplja i vodi rasprava. Jer, neke su medijske kuće već zamijenile dio novinara različitim alatima umjetne inteligencije, na Amazonu su se pojavile knjige koje su u potpunosti “napisane” pomoću ChatGPT-a, a američki scenaristi čak su tijekom posljednjeg štrajka upozoravali na potencijalni problem da ih zamijeni umjetna inteligencija.
No, koliko je to zaista trenutno moguće? Američki redatelj hrvatskih korjena, Nenad Čičin-Šain na vlastitom je primjeru osjetio što znači imati AI scenarista. Naime, njegov projekt, drama o političaru koji se u potpunosti oslanja na umjetnu inteligenciju da donosi odluke umjesto njega – neslavno je propao. I to upravo zbog AI scenarista, piše Zimo.
Kako je ispričao za Semafor, odlučio je upotrijebiti umjetnu inteligenciju za pisanje scenarija i to iskustvo pretvoriti u dokumentarni ili igrani film. Njegova očekivanja od suradnje s AI scenaristom bila su jasna – on će ubaciti upute i smjernice, a AI scenarist (u ovom slučaju ChatGPT) će izbaciti scenarij.
Umjesto toga, uslijedila je bizarna situacija na kakvu biste prije pomislili da je u pitanju ljudski scenarist, a ne AI. Nakon što je Čičin-Šain zatražio od ChatGPT-a da mu napiše scenarij, chatbot je stalno odgađao “isporuku” napisanog, tražio više vremena, mijenjao rokove i onda davao razloge zašto ih ne može ispoštovati.
Kad je shvatio da od scenarija neće biti ništa, pokušao je ponovno u drugom chatu. No, rezultat je bio isti. Za pomoć je zamolio svog prijatelja i osnivača jednog AI startupa, Thomasa Benhama da on pokuša. Ali, rezultat je i njemu bio jednak.
Zaključili su kako se ne radi o nekoj pogrešci, već očitom problemu u samom načinu na koji je chatbot zamišljen. Za Čičin-Šaina to je i najbolji pokazatelj da AI neće preuzeti pisanje scenarija barem sljedećih nekoliko godina.
Ističe kako umjetnoj inteligenciji nedostaje ona komponenta odgovornosti za njene postupke. A zato, ističe, trenutno ne vidi neko rješenje.
Problem je što chatbotovi poput ChatGPT-a imaju problem s pamćenjem odnosno zadržavanjem konteksta dulje vrijeme. Oni mogu u kratkom vremenu obraditi veliku količinu podataka, ali kad nešto treba razumijeti kao cjelinu – tu posustaju.
Jesu li onda scenaristi sigurni od umjetne inteligencije? Za sad vjerojatno jesu, ali bi se to u budućnosti moglo promijeniti. Jer kako se chatbotovi i veliki jezični modeli budu razvijali, tako će i moći bolji pisati. A to će dati priliku ljudima koji imaju dobru ideju, ali ju ne znaju razraditi i raspisati, da ju izdiktiraju chatbotu i dobiju natrag tekst koji možda neće biti savršen, ali će biti dovoljno dobar da ga čovjek doradi i pretvori u nešto izvrsno, piše Zimo.
Postavlja se samo pitanje – u svijetu u kojem ljudi daju ideju, a AI odrađuje ostatak posla – tko je tu pravi autor?
Manager.ba