Vatrogasci Tešnja dobili su novo i moderno navalno vozilo, IT profesionalci u Trebinju radni prostor i mjesto susreta, osobe s invaliditetom u Tuzli mogu neometano pristupiti Centru za pružanje usluga građanima i Gradskoj upravi, a saobraćajne gužve koje su pacijentima doma zdravlja i bolnice u Gradišci ometale pristup, zahvaljujući rekonstrukciji ceste i proširenju parka sada su prošlost.
U Han Pijesku je izgrađen novi dom za stare osobe, nekada zapuštena livada u Lukavcu postala je mjesto okupljanja svih generacija koje vrijedi posjetiti, dok je izgradnjom saobraćajnice nekada neugledni dio Teslića postao centar u koji svi rado svraćaju. Djeca u školi u novom banjalučkom naselju Ada imaju nov i udoban namještaj, njihovi vršnjakinje i vršnjaci u Osnovnoj školi Grbavica I u Sarajevu ponosni su na novo dvorište u kojem se sigurno mogu igrati bez straha od povreda, a djeca i ostali pješaci u Orašju sigurnije se kreću novim pješačkim stazama.
MN: Uklanjanje barijera – poruka da svi mogu ostvariti svoja prava
Spomenuti su neki od konkretnih i vidljivih rezultata Projekta unapređenja efikasnosti lokalnih usluga u Bosni i Hercegovini (PIPLS) koji finansira Švedska, a implementira i sufinansira Razvojni program Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini (UNDP BiH), uz podršku tri kantona i 22 jedinice lokalne samouprave (JLS). Kroz projekat je osigurana podršku jedinicama lokalne samouprave u uspostavljanju sistema za efikasno upravljanje imovinom, optimizaciji javne potrošnje i generisanju sredstava za kapitalne investicije, jačanju sistema internih kontrola radi suzbijanja nezakonite potrošnje te unapređenju vještina uposlenika jedinica lokalne samouprave za efikasnije vođenje postupaka javnih nabavki. Jedinice lokalne samouprave koje su ostvarile najbolje rezultate u provođenju projektnih aktivnosti, nagrađene su bespovratnim sredstvima za implementaciju prioritetnih projekata koji proizilaze iz njihovih lokalnih strategija razvoja.
Sanacijom Centra za pružanje usluga građanima u Gradu Tuzli uz izgradnju svih potrebnih prilaza, taktilne staze, dva lifta i prilagođenog šaltera omogućene su kvalitetnije usluge i lakši pristup javnim uslugama za sve. Službenica za odnose s javnošću u Informativnom centru za osobe sa invaliditetom “Lotos” Tuzla Adisa Kišić kaže kako za nju ovo ne znači samo uklanjanje fizičkih prepreka i olakšan pristup svim uslugama, nego i poruka da svi, bez obzira na invaliditet ili poteškoću jednako mogu ostvariti sva zagarantovana prava.
“Dostojanstvo i kvaliteta života osobama s invaliditetom u velikoj mjeri zavisi od uslova pristupačnosti. Uvažavanjem potreba nas kao osoba sa invaliditetom omogućeni su prilaz i pristup svim uslugama i sadržajima svima podjednako. Sada ćemo moći da jednostavnije obavljamo svakodnevne stvari, na slobodniji način ostvarujemo sva svoja prava, da učestvujemo u sastancima, inicijativama i dogovorima koji su značajni za našu cjelokupnu zajednicu”, kaže Adisa Kišić, posebno ističući da su kroz ovu intervenciju ispoštovane odredbe Konvencije UN-a o pravima osoba s invaliditetom.
Nesmetano kretanje svim građankama i građanima i pristupačnost uslugama omogućila je i izgradnja nove saobraćajnice u centru Teslića. Olakšan je saobraćaj, na nekada zapuštenom prostoru građani su dobili dio grada kojim mogu ugodnom šetnjom doći do Gradske tržnice i drugih sadržaja, a zaposlenima u prodavnicama do kojih se nekada dolazilo blatnjavom cestom punom rupa uveliko je olakšano poslovanje. Rekonstrukcijom ceste grad je dobio i nova parking mjesta, a projektna intervencija uklopila se u razvoj grada:
“Olakšan je prolaz pješacima, osobama sa invaliditetom i roditeljima s dječijim kolicima. Nemamo više tog neuređenog prostora i situaciju u kojoj su ljudi parkirali gdje god bi stigli, te tako ometali normalan prolaz čineći kompletan prostor nepristupačnim i neatraktivnim. Dobili smo i to da više nemamo blata, riješena je sva infrastruktura, i nakon što smo završili most sada imamo jednu lijepu cjelinu i kompletan prostor je lijepo zaokružen i uklopljen u grad”, kaže Said Ajanović, načelnik Odjeljenja za stambeno-komunalne poslove Teslić.
MN: Saobraćajne gužve prošlost, lakše do usluga doma zdravlja i bolnice
Rekonstrukcijom dijela ulice koja povezuje centar Gradiške i ostalih dijelova grada sa dvije zdravstvene ustanove – Dom zdravlja i Bolnica Gradiška unaprijeđena je sigurnost saobraćaja, smanjene su saobraćajne gužve uz olakšan pristup pacijentima ali i sanitetskim vozilima. Izgrađeno je i obostrano autobusko stajalište, urađena nova rasvjeta, novi urbani mobilijar uz hortikulturno uređenje. Urađena je i biciklistička i pješačka staza, proširen parkovski prostor, i napravljeno 26 novih parking mjesta od kojih su dva za osobe sa invaliditetom, kao i 16 rampi za osobe sa invaliditetom.
“Kroz naše dvije zdravstvene ustanove prođe nekoliko stotina pacijenata dnevno, rekonstrukcija je prije svega doprinijela bezbjednosti saobraćaja, ali i značajno boljoj dostupnosti naših zdravstvenih ustanova svim građankama i građanima. Ulica je bila zaista u jako lošem stanju uz dosta rupa na saobraćajnici, što je otežavalo intervencije službi hitne medicinske pomoći i prolaz saniteta. Svi zdravstveni radnici znaju koliko su te prve minute, kada se radi o hitnim slučajevima, značajne za same pacijente”, kaže direktorica Javne zdravstvene ustanove Dom zdravlja Gradiška Dr Slađana Tepavac
Uređenjem parka uz gradsku pješačku zonu građanke i građani Lukavca dobili su mjesto na kojem mogu provesti kvalitetno vrijeme, prošetati novim pješačkim stazama, odmoriti se na klupama u hladovini ili navečer, pod novom rasvjetom, dok djeca igraju fudbal na igralištu. Uskoro se očekuje i završetak muzičkog paviljona, dok su u tri izložbeno-prodajne kuće neki pronašli i zaposlenje. Članica Vijeća mjesne zajednice Lukavac Grad Amra Kišić živi u blizini, te i sama koristi park, posebno otkako je na porodiljskom odsustvu:
“Park je dao jedan novi izgled gradu, neku novu dimenziju i smisao, i zaista je višestruko doprinio gradu i mlađim naraštajima, djeci pogotovo, ali i starima. Sada je to zaista jedan dio grada koji vrijedi posjetiti kada dođete u Lukavac. Puno je drveća, samim tim i hladovine, što je Lukavcu kao industrijskom gradu jako potrebno. Trenutno sam na porodiljskom odsustvu i sama koristim ovaj park, dođem tu s bebom i prošetam, dok stariji sin koji ima devet i pol godina najradije koristi igralište za fudbal gdje se rado igra sa drugarima”.
MN: Sigurnije igralište i udobniji školski namještaj za djecu
Sanacijom dvorišta Osnovne škole “Grbavica I” u Sarajevu rekonstruisano je više igrališta, nabavljen sav potrebni mobilijar, te su uređene pristupne staze. Postavljene su i klupe, pa tako uz sportsko-rekreacioni dio, nastavnici i nastavnice s djecom mogu da organizuju i druge časove kao vannastavne aktivnosti, koristi se i za produženi boravak, a svaki trenutak lijepog vremena iskoristi se za održavanje časova tjelesnog i zdravstvenog odgoja na otvorenom.
Farijan je četvrti razred, i kaže da najviše voli matematiku iz koje ima sve petice, ali i da s drugaricama i drugarima rado provodi vrijeme na novom školskom igralištu:
“Kada sam krenuo u školu dvorište nije bilo moderno kao što je sada. Najviše volim igrati fudbala sa drugarima, sviđaju mi se golovi i sve, a posebno to što je mekana podloga tako da ako padnemo ne možemo se ozlijediti. Prije je bio beton, pa smo se mogli udariti i ozbiljnije povrijediti”, kaže Farijan, a drugarica Tajra također iz četvrtog razreda dodaje kako joj se posebno sviđa što se na igralištu može igrati bez straha.
Za novoizgrađenu školu u banjalučkom naselju Ada, koja je područno odjeljenje Osnovne škole “Vuk Stefanović Karadžić”, nabavljena je nova oprema koja uključuje namještaj, nastavna pomagala i aparate za učionice, zbornicu, kancelarije, biblioteku i čitaonicu, te školsku kuhinju i trpezariju.
“Ivan i David idu u peti i treći razred, i kažu da mi je u novoj školi lijepo i ugodno:
“Sviđa mi se, ima više mjesta, i nastavnici nam se mogu bolje posvetiti. Klupe su udobne, nisu tvrde i može da se sjedi na njima, a tabla je dobra i po njoj se lakše piše i briše nego po onoj sa kredama”, kaže Ivan, a s njim se slaže i brat David, dok njihov otac Marko Aćić kaže kako je zadovoljan opremom, namještajem i nastavnim sredstvima koje škola za sada ima, ali da se nada kako će se u narednom periodu njen rad dodatno unaprijediti.
MN: Dom za stare, radni prostor za IT stručnjake
U projektu se mislilo i na osobe treće životne dobi, pa je tako u Han Pijesku u nekadašnjem dijelu Doma zdravlja izgrađen potpuno novi dom za stara lica. Prostor je kompletno adaptiran, infrastrukturno uređenje i opremanje je urađeno na višem nivou, a uz blizinu Doma zdravlja činjenica da je područje proglašeno vazdušnom banjom svakako će biti posebno privlačna za populaciju koja ima zdravstvene probleme i kojoj je boravak na čistom zraku posebno važan.
Penzioner Mitar Novaković iz Han Pijeska ima 75 godina, i kaže kako je bio sretan kada je čuo da se u njegovoj opštini gradi novi dom za stare koji bi trebao biti otvoren već na proljeće:
“Znači mi puno da mi je u svakom momentu dostupan jedan ovakav sadržaj, da imam smještaj, ishranu i njegu, i uz sve to mi je bitna rekreacija, da mogu izaći, i ako mogu da se rekreiram i da se krećem, jer mnogo volim da šetam. Uz sve to bih mogao obići i kuću, koja bi mi bila blizu dok boravim ovdje. Supruga mi je umrla prije pet godina, prvi se nadam da će mi vrata ovog doma biti otvorena i bilo bi mi drago da se tu smjestim”.
Trebinje je kroz PIPLS dobilo Inovaciono-preduzetnički centar (IPC) izgrađen na 200 kvadratnih metara prvog sprata Autobuske stanice i otvoren je za sve one koji djeluju u oblasti informaciono-komunikacionih tehnologija i kreativnih industrija koji tu već grade jednu novu zajednicu. Centar raspolaže coworking prostorom s 12 radnih jedinica, dvije kancelarije za online sastanke, projektorom i platnom, te posjeduje manju i veću salu za B2B sastanke koje se sa lakoćom mogu spojiti u jednu veću salu za 20 ljudi pogodnu za radionice, prezentacije ili veće sastanke. Tu je i prostor za opuštanje, koji se lako može pretvoriti u prostor za prezentacije i neformalniju vrstu sastanaka ili radionica.
Vlasnica web agencije WebHerzz Mirjana Mucović koristi prostorije IPC-a od njegovog otvaranja u ljeto 2024. godine, i kaže da je vrlo zadovoljna prostorom koji ispunjava sve njene potrebe i olakšava joj poslovanje:
“Agenciju vodim već četiri godine, i prije sam radila u nekom standardnom poslovnom okruženju, u kancelariji gdje nisam imala dovoljno prostora kao što imam ovdje. Kao i ostali korisnici, na raspolaganju imam sale za sastanke, za pozive, prostor za opuštanje i druge sadržaje. Kada sam bila u manjem prostoru imala sam samo jedan sto, a sada je već drugačiji osjećaj, poslovnije je, kada dođu klijenti i vide ovu širinu odmah sve djeluje ozbiljnije. Tu je i kuhinja ako žele kafu ili čaj, i obično svi koji dođu budu oduševljeni da nešto ovako ima ovdje u Trebinju”, kaže Mirjana Mucović čija agencija iz prostora u Trebinju radi za veliki broj klijenata, među kojima je i Nogometni savez BiH.
MN: Vatrogascima novo vozilo, pješacima sigurnije kretanje
Tešanj sa oko 43.000 stanovnika i naseljenošću od 290 stanovnika po kvadratnom kilometru spada u kategoriju gusto naseljenih općina. Imaju 724 privredna subjekta, uz 19 preduzeća i firmi koje se bave naftom i naftnim derivatima, i tri industrijske zone, uz pokrivenost općine šumom. Sve to opredijelilo ih je da dobijena bespovratna sredstva ulože u nabavku modernog navalnog vatrogasnog vozila. Armin Škapur, starješina grupe u Profesionalnoj vatrogasnoj jedinici Tešanj kaže kako se vozilo već odlično pokazalo na intervencijama, te da je veliko pojačanje za jedinicu:
“Imamo stariji vozni park, a ovo je vozilo novije generacije i od velike nam je pomoći. Opremljeno je sa pumpom normalnog pritiska, i pumpom visokog pritiska, što nam omogućava da uz manju potrošnju vode imamo veći učinak, i što je posebno važno – u kratkom roku, a znamo da je brzina posebno bitna kod spašavanja ljudi i imovine”.
Rekonstrukcija pješačkih staza u dvije najprometnije ulice u centru Orašja osim što je doprinijela urbanijem izgledu grada, donijela je dodatnu sigurnost za sve pješake koji se kreću Trećom i Osmom ulicom, dok je u prigradskom naselju Matići rekonstruisana i cesta, čime su riješeni neki od dugogodišnjih problema s kojima su se stanovnici ovog mjesta susretali.
MN: Značajno unaprijeđeno upravljanje javnom imovinom u svim lokalnim zajednicama
Rukovoditeljica Službe za upravljanje razvojem Grada Orašja Andrijana Dujmenović kaže kako je projekat ispunio svoj cilj, i osim dijela koji se odnosi na konkretnu rekonstrukciju pješačkih staza i ceste, naglašava kako je donio velika unaprjeđenja u oblasti upravljanja imovinom, što ističu i u drugim lokalnim zajednicama.
“Grad Orašje zadovoljan je sudjelovanjem u PIPLS Projektu, koji je uz značajan strateški dio, umnogome i ‘pravni projekat’. Unaprijedili smo sustav za strateško upravljanje javnom imovinom, optimiziranje javne potrošnje i naravno poboljšali i unaprijedili javnu infrastrukturu. Izrađene su pješačke staze u Gradu Orašju, a u naselju Matići je završena cesta”, kaže Andrijana Dujmenović, potcrtavajući kako je izrađen i cijeli niz implementacijskih dokumenata obaveznih zakonom, kao što su trogodišnji i godišnji plan rada:
“Što se tiče ovog dijela, sve je izvrsno napravljeno. Urađeno je mnogo toga i na upravljanju imovinom, kao što je Plan upravljanja imovinom Grada Orašja 2024.-2027., Pravilnik o evidenciji nekretnina, pa odluke poput one o privremenom korištenju javnih površina na području Grada”.
Projekat unapređenja efikasnosti lokalnih usluga u Bosni i Hercegovini (PIPLS) ima za cilj unaprijediti pristup ključnim javnim uslugama kroz bolje upravljanje i povećanje ulaganja u lokalnu infrastrukturu. Ukupna vrijednost gore pomenutih projekata je 3,4 miliona KM od čega su 866.000 KM sufinancirali Švedska i UNDP, dok su ostatak sredstava investirale same lokalne samouprave.