Preporuke su pripremili Reporteri bez granica i Vijeće za medije Albanije.
foto: RSF
Reporteri bez granica (RSF), zajedno sa Vijećem za medije Albanije i drugim predstavnicima albanske novinarske zajednice, predstavili su jučer mapu puta za medije i novinarstvo u Albaniji. Mapa puta čine preporuke koje Albanija mora postići u procesu pridruživanja Evropskoj uniji (EU), a tiču se jačanje sigurnosti novinara, zaštite medijske nezavisnosti i dugoročne podrške novinarstvu u toj zemlji.
RSF navodi da preporuke predstavljaju sveobuhvatnu mapu puta za zaštitu slobode medija i prava na informacije u Albaniji. Na RSF-ovom Svjetskom indeksu slobode medija za 2024. godinu, Albanija se nalazi na 99. mjestu od 180 zemalja i najniže je rangirana u zoni Evropske unije i Balkana.
Preporuke su organizovane oko tri cilja: jačanje sigurnosti novinara, očuvanje nezavisnosti i pluralizma medija i podrška održivosti i povjerenja javnosti u medije.
U preporukama se navodi da je potrebno uspostaviti snažan pravni okvir za suzbijanje zlonamjernih tužbi (SLAPP), jačanje zaštite novinarskih izvora i uspostavljanje Nacionalnog akcionog plana za sigurnost novinara. Ove mjere bi, prema RSF-u, osigurale zaštitu i pravne lijekove za novinare koji se suočavaju s prijetnjama, zlostavljanjem ili neprimjerenim nadzorom.
Specifične mjere uključuju jaču zaštitu albanskog javnog servisa (RTSH) i zahtijevanje od medijskih kompanija da otkriju detalje o vlasništvu kako bi se izbjegli sukobi interesa. U dijelu koji se tiče podrške održivosti i povjerenja javnosti u medije preporučuju se ekonomski poticaji za medije koji se pridržavaju profesionalnih novinarskih standarda, poput standarda iz RSF-ove Inicijative za povjerenje u novinarstvo (JTI). Dodatne mjere uključuju promovisanje etičkih praksi oglašavanja i poticanje modela digitalne pretplate kako bi se ojačala nezavisnost medija od političkog i korporativnog pritiska.
„Rješenja koja smo osmislili sa našim lokalnim partnerima rezultat su konsultacija sa nezavisnom albanskom medijskom zajednicom koje su počele prije šest mjeseci. Preporuke treba da se uključe u ‘Strukturirani dijalog o slobodi medija’, proceduru koja će pomoći Albaniji da ispuni uslove za ulazak u EU“, izjavio je Pavol Szalai, šef odjela RSF-a za regiju EU-Balkan.
Szalai kaže da su napori ovih organizacija motivisani javnim interesom i zasnovani na povjerenju i transparentnosti. Takođe, istakao je da to pokazuje da je moguća zajednička, odlučna akcija čak i u „zemlji u kojoj je sloboda medija osporena na svim nivoima“.
„Raste zabrinutost za stanje i povjerenje u medijima u Albaniji, posebno usred sve većeg autoritarizma i propagande. Ne postoji jednostavno rješenje, ali finansijska nezavisnost medija je ključna polazna tačka. Tek tada mediji mogu zaista služiti javnom interesu a ne interesima korporacija, institucija, bogatih pojedinaca ili čak kriminalaca. Ovo pitanje nije samo ‘njihov problem’ – to je svačiji problem“, rekao je Koloreto Cukali, predsjednik Vijeća za medije Albanije.
Izvor: RSF
media.ba