Još 2021. godine Fondacija “Udružene žene” i Helsinški paralemnt građana Banjaluka uputili su zajedničku inicijativu da se 2 ulice u Banjaluci, nazovu po dvjema ženama: partizankama Miri Kesić i Vahidi Maglajlić.
Inicijativa je odbijena, pa su aktivistkinje ponovo uputile isti prijedlog. U ponovljenoj proceduri Mira Kesić je “prošla” i jedna je ulica dobila ime po ovoj Banjalučanki, koja je poslije Drugog svjetskog rata osnovala dom za ratnu siročad.
Ustanova koju je osnovala Mira Kesić i danas postoji: to je Dom za djecu bez roditeljskog staranja “Rada Vranješević”.
Kad je u pitanju Vahida Maglajlić, rasplet je bio drugačiji. Ova inicijativa nije prošla, pa čuvena ratna heriona, odlikovana Ordenom narodnog heroja Juglosavije ni danas nema ulicu u rodnom gradu.
Podsjećamo, do 1992. godine u Banjaluci, u naselju Pobrđe je postojala Ulica Vahide Maglajlić, ali je ona preimenovana i danas nosi ime po jednoj drugoj znamenitoj ženi, Anki Drakulić, prvoj učiteljici u srpskoj zajednici u Banjaluci.
– Naravno, i Anka Drakulić i Vahida Maglajlić, ali i mnoge druge žene, zaslužuju da imaju svoju ulicu u Banjaluci. Banjaluka je grad koji se brzo širi i koji ima potencijala za više ženskih imena na pločicama sa nazivima ulica – kaže za Srpskainfo Lana Jajčević iz Fondacije “Udružene žene”.
Ona dodaje da će ova fondacija, zajedno sa Helsinškim parlamentom građana Banjaluka, ponovo uputiti inicijativu da se jedna od novih, do sada neimenovanih ulica, nazove po Vahidi Maglajlić.
– Razmišljamo i o inicijativi da se jedna ulica nazove po Nasihi Kapidžić Hadžić, pjesnikinji iz Banjaluke, koja je vraćena u čitanke u Republici Srpskoj – kažeLana jajčević.
Ona dodaje da ove dvije organizacije imaju “još aduta” za imenovanje banjalučkih ulica po ženama.
Ove inicijative su dio šire kampanje, pod nazivom „100 žena, 100 ulica po ženama“, koja se provodi širom BiH.
Kampanja je djelo 14 organizacija, okupljenih oko inicijative „Mir sa ženskim licem“.
– Žene, koje su dale ogroman doprinos napretku svoje zajednice, skrajnute su i zaboravljene i time im je učinjena nepravda – poručili su iz ove incijative još 2020. godine.
Jedna od inicijatorki kampanje, izvršna direktorka Fondacije “Lara” Bijeljina, Radmila Žigić, smatra da je borba za pravedniju prošlost preduslov za ravnopravnost u budućnosti.
– Kako se možemo boriti za ravnopravnost u sadašnjosti i budućnosti, ako je u mjestima u kojima živimo javni prostor obilježen gotovo isključivo imenima, doprinosom i dostignućima muškaraca – pita se Radmila Žigić, dodajući da je u BiH više ulica nazvano po rijekama, potocima i planinama, nego po ženama.
Takav slučaj je i u Banjaluci, koja slovi kao “grad žena”.
Statistike pokazuju da je od 710 ulica i trgova u Banjaluci, po geografskim toponimima je nazvano 105 ulica, a po ženama samo 46.
U posljednjih nekoliko mjeseci, zbog predizborne kampanje i lokalnih izbora, nazivi ulica nisu bili na dnevnom redu Skupštine grada Banjaluka.
Očekuje se da se taj posao uskoro nastavi, jer u gradu ima, prema nezvaničnim informacijama, 20-tak neimenovanih ulica, koje su na čekanju.
Izvor: srpskainfo.com