Sinonim za umjetnost, bunt i emociju: Cijeli život je sanjala i živjela slobodu.
Cesária Évora, rođena je 27. avgusta 1941. godine a umrla je 17. decembra 2011. godine.
Bila je pjevačica sa Zelenortskih Ostrva, poznata po izvođenju mornе, muzičkog žanra sa Zelenortskih Ostrva, na svom maternjem Zelenortskom kreolskom jeziku.
Évora je gotovo isključivo izvodila muziku Zelenortskih Ostrva.
Tokom svoje karijere, dobila je nekoliko nadimaka, uključujući Bosa Diva, Cize i Kraljica Morne. Njene pjesme su često sentimentalne, a ona je svoju muziku opisivala kao muziku o “ljubavnim vezama”.
Mnoge od njenih pjesama također se bave temama poput nostalgije i patnje zbog domovine, što su uobičajene teme u morni, u skladu sa tradicijom sodade.
Pjevala je i o životima Zelenortaca, kako u domovini, tako i u velikoj dijaspori, kao i o životima istorijskih Zelenortaca koji su pretrpjeli kolonijalizam i ropstvo.
Évora je uglavnom pjevala na svom maternjem jeziku, Zelenortskoj kreolskoj, iako je ponekad pjevala pesme na španskom jeziku i sarađivala sa muzičarima koji govore španski.
Njen bend je predvodio Nando Andrade, a sastavljen je u potpunosti od mladih Zelenortaca. Njena muzika je upoređivana sa muzikom Edith Piaf i Billie Holiday.
Melanhonični glas
Njen melankolični glas visi u zraku poput olujnog oblaka, ali nikada ne pokušava privući pažnju na sebe.
To je divan i nesebičan pristup koji joj omogućava da uđe u kože ženskih i muških naratora u kombinaciji sa svojom gotovo nevidljivošću kao izvođača na sceni.
Cesária, diva bosa i punog srca
Bosa diva je jedan od najvećih simbola kulture Zelenortskih Ostrva.
Évora je nazvana Bosom Divom jer je često nastupala bez obuće, što je ponekad opisivano kao način na koji je željela da oda poštovanje siromašnima. Prema riječima njenog menadžera, Évora je jednom skinula cipele tokom nastupa jer su je boljela stopala, a njeni fanovi su potom uzeli njene cipele i napunili ih bakšišem.
Ovo je zatim pretvoreno u njen “bosa diva” imidž kako bi je učinili tržišno atraktivnijom u očima distributera. Évora je insistirala da nije postojalo dublje objašnjenje, a navika je jednostavno bila referenca na njen prvi album, Barefoot Diva, i radi njenog ličnog komfora.
Više od pet decenija, ona je nosila mornu i ime Zelenortskih Ostrva širom svijeta, doprinoseći većem međunarodnom priznanju kulture ove zemlje.
Vjerovatno ste tokom svog života čuli neke njeje pjesme poput “Sodade” svuda se puštaju, čak i nakon Cesarijine smrti.
Poznata kao bosa diva, jer se tako predstavljala na svojim nastupima, dobitnica Gremija 2003. za svoj album “Voz D’Amor”, nastupala je na velikim svetskim scenama tokom svoje karijere. Njen omiljeni muzički stil bio je morna, originalna iz Zelenortskih Ostrva, a UNESCO ju je klasifikovao kao nematerijalnu baštinu čovječanstva.
Otkrijte Cesáriu Évoru na svom putovanju na Zelenortska Ostrva
Ako je moguće osjetiti njenu umjetničku žilu kada slušamo njenu muziku, razumijevanje njenog značaja na Zelenortskim Ostrvima omogućava nam da to osjetimo još intenzivnije.
Ostrvo São Vicente, dom velikih muzičara sa Zelenortskih Ostrva, poziva na Cesáriu, jednu od kćeri ove zemlje, koja je postala jedna od velikih svjetskih pjevačica.
Foto: Aerodrom Cesária Évora/Perruby/Wikimedia Commons
Ako putujete avionom na São Vicente, odmah ćete shvatiti značaj pjevačice, jer aerodrom nosi njeno ime. Tamo možete vidjeti i statuu Cesárie Évore, strateški postavljenu prema ulazu/izlazu sa aerodroma, kao da ona pozdravlja ili se oprašta od putnika koji dolaze u “njenu kuću”.
Muzej Cesária Évora
U Muzeju Cesária Évore na São Vicenteu, moguće je pronaći veliki dio njene “diskografije, odjeće, ličnih predmeta, fotografija i videa. U njegovom središtu nalazi se prostor za degustaciju, drugi prostor posvećen iskustvima vezanim za pjevačicine navike i, na kraju, audiovizuelni prostor”, prema Institutu za kulturnu baštinu Zelenortskih Ostrva.
Kuća u kojoj je umjetnica živjela
Kuća u kojoj je pjevačica živjela je jedno od mjesta koje su lokalne vlasti željele da očuvaju, kao način da pokažu kako je živjela i da uklope njenu muziku u njen način života.
Neki od njenih predmeta se takođe mogu naći u njenoj kući u Mindelu.
Ulični murali
Iza Biblioteke u Mindelu možete pronaći mural sa radom u niskom reljefu, autora Vhilsa, koji je prikazuje. Ostrvo São Vicente nije jedino koje ima mural sa Cesáriom Évorom. Na ostrvu Santo Antão, zid jedne zgrade takođe ima sliku Frederica Drawa.
Foto: Mural, Joehawkins/Wikimedia Commons
Palata ljudi
Palata ljudi takođe ima fotografije umjetnice, autora Francisca Rohe, prikupljene tokom 20 godina, kao i internacionalne haljine i certifikate.
Zelenortska Ostrva imaju ambiciju da izgrade muzej, stvoren od nule, gdje bi mogli da prikažu nasljedstvo umjetnice i mornu. Do tada, uvijek imamo gore pomenute prostore da se podsjetimo na jednu od najvećih referenci zeleneortske kulture i muzike širom svijeta.
Sanjala i živjela slobodu
Ono po čemu je ostala poznata je činjenica da je voljela slobodu, nije voljela sprege društva a svojom muzikom je slala jake poruke otpora.
I nakon svjetskog uspjeha, slave i bogatstva, živjela je skromnim životom, trudeći se da pruži najbolje svojoj porodici.
Svoj novac je dijelila onima koji su živjeli siromašno.
Na pitanje da li je slava promijenila rekla je da je ona ista uvijek, samo se okolnosti života mogu mijenjati.
Komentirajući da li vjeruje u snove rekla je da ne vjeruje.
“Kao osoba sam ista uvijek. Kao umjetnica uvijek dajem sve od sebe. Ne vjerujem u snove”, rekla je.
O njoj su snimljeni mnogi dokumentarci.
Muzički stručnjaci za nju kažu da nije bila obrazovana niti je poznavala tehniku ali da je bila čisti talenat.
Bila je sinonim za slobodu, otpor, unikatnost i umjetnost.
Svojim glasom je budila najskrivenije emocije onih koji su je slušali.
Njena muzika je i dalje na top listama onih koji “znaju šta je prava muzika”.
“Otvorila je vrata muzike koju svijet do tada nije čuo”, rekao je jedan saradnik.
Bila je pjevačica čiju svaku riječ čujete ali i osjetite “na koži”.
akta.ba