Bojim se da se navikavamo. Da nam je seksizam novo normalno. U seksizmu, kao i ostalim izmima smatra se da je jedna grupa superiornija od druge. U slučaju BiH najčešće su muškarci percipirani kao superiorniji, fizički, mentalno, sposobniji za važne poslove. A žene? Žene su preosjetljive, nesposobne, objekti.
Piše: Mersiha Jaskić – civilnodrustvo
Zbog sveopćeg prihvatanja seksizma, sasvim je normalno čitati tonu komentara građana, ali i građanki, Bosne i Hercegovine koji/e opravdavaju mizogino ponašanje u našem društvu.
Međutim, šta kada seksizam postane dio javnog diskursa? Kada seksizam vidimo u najčitanijim medijima, na sjednicama skupština svakog nivoa vlasti u BiH?
Nedavno smo imale/i priliku pratiti Skupštinu Kantona Sarajevo na kojoj je jedan od zastupnika svojoj kolegici zastupnici uputio seksistički komentar vezan za način na koji je ona toga dana bila obučena. I nije to jedini slučaj. Seksistički komentari i objektivizacija žena viđaju se uvijek i svugdje u BiH. I reklame u kojima žene čiste i peru, dok muškarci mirišu odjeću i gledaju to sjajno posuđe. I igračke za djevojčice u vidu pegle za veš ili kuhinje, a roboti i astronauti za dječake. Sve je to makar dijelom seksizam, bio on namjeran ili ne. Sve ovo nam ukazuje da ona stara dobra „šta vi više hoćete, imate sva prava“ u BiH ne pije vode. Nismo ni blizu ravnopravnosti. Posebno je problematičan seksizam u javnom prostoru, nad ženama koje se bave politikom i drugim poslovima zbog kojih su u žiži javnosti.
Prije nekoliko godina britanska političarka Diane Abbott komentirala je seksizam u javnom prostoru i problematizirala sljedeće: kada žene koje se ne bave politikom vide kako su žene u politici tretirane, razmislit će dobro žele li ikada izići u javnost s nekim problemom ili baviti se politikom. Dakle, seksizam kojeg mi prešutno odobravamo imat će za rezultat nevidljivost žena, a mi ćemo se baviti time šta je neka zastupnica obukla, s kim je spavala, ko ju voli ili koliko jede. I prvi kontraargument ženama u politici bit će „vidi je na šta liči“.
Seksizam koji prešutno prihvatamo u javnom prostoru, koji nam je smiješan i za koji nađemo opravdanja prelazi u seksizam u svakoj sferi naših života. I seksizam običnog puka također je vidljiv u javnom prostoru, pa kada se desi femicid – ubojstvo žene od strane partnera – dobri Bosanci/ke i Hercegovci/ke polete da napišu komentar znala je širiti noge, tako joj i treba ili nije kurva vrijedna ležanja u zatvoru, izjednačavajući njihova djela, a neko ko je prevaru „kaznio“ smrću romantizira se kao veliki borac za svoju čast.
I seksizam je tako sveprisutan i normalan.
A radi budućih naraštaja moramo ga jasno i glasno prozivati u svakom slučaju. Politički se možemo neslagati, ali žena je ženi prije svega saveznica pa onda sve ostalo. Puna podrška svim političarkama koje se posljednjih godina kao protiv vjetrenjača bore protiv seksizma i u ime svih nas primaju udarce mizoginije pripremajući tlo za neke nove generacije. Vidimo vas i hvala vam.