Skupština grada Trebinje usvojila je strategiju razvoja poljoprivrede i ruralnog područja od 2023. do 2027. godine radi uspostavljanja što bolje veza između poljoprivrede i turizma, prvenstveno ruralnog, gdje postoji veliki potencijal, a radiće se i na razvoju brenda radnog naziva Hercegovina.
Zamjenik gradonačelnika Trebinja Dražen Bošković rekao je da Trebinje i istočna Hercegovina imaju autohtone lokalne proizvode, hranu, piće i bogato kulturno-istorijsko nasljeđe u ruralnim područjima.
– Ovaj dokument je bitan jer je osnova da se kreiraju projekti i kandiduju se prema različitim izvorima finansiranja. Donatori žele da znaju da postoji usvojen strateški dokument – pojasnio je Bošković.
Bošković je rekao da je ovaj strateški dokument usvojen juče, a u njegovoj izradi učestvovali su međunarodni i domaći konsultanti, predstavnici Gradske uprave, Agrarnog fonda i područne Privredne komore, a izradu je finansirala Međunarodna organizacija za hranu i poljoprivredu /FAO/.
Načelnik Odjeljenja za turizam, zaštitu životne sredine i preduzetništvo Bojan Vučurević istakao je da su strateški ciljevi ovog dokumenta razvoj i širenje poljoprivredne proizvodnje na porodičnim gazdinstvima.
– Radićemo i na razvoju brenda kojem smo dali radni naziv Hercegovina, a odnosi se na prodaju prehrambenih proizvoda – rekao je Vučurević i dodao da je u planu otvaranje pogona za preradu maslinovog ulja.
On kaže da je cilj da se radi i na unapređenju ruralne infrastrukture, te da se krene sa razvojem toga vid turizma.
– Na području Trebinja imamo tri gazdinstva koja se bave pružanjem usluga turizma na selu, a cilj nam je da imamo bar 20 domaćinstava do isteka ove strategije – rekao je Vučurević.
On je naveo da je na području Trebinja registrovano više od 700 poljoprivrednih komercijalnih i nekomercijalnih gazdinstava koja su u bazi Agencije za posredničke, informatičke i finansijske usluge /APIF/ i Agrarnog fonda, što je i preduslov da bi dobili pomoć grada