Bečke gradske vlasti usvojile su novu strategiju koja do 2040. godine predviđa potpuni prelazak sa fosilnih goriva na obnovljive izvore energije za potrebe grijanja i hlađenja zgrada. Trenutno je skoro 90 posto stakleničkih plinova u Beču prouzrokovano grijanjem na plin, pa je grad pronašao rješenja za energetsku tranziciju.
Na postizanje klimatske neutralnosti grad se obavezao već 2020. godine, a ove godine gradonačelnik Michael Ludwig predstavio je novu strategiju za postepeno ukidanje upotrebe energije iz fosilnih goriva. Fokus strategije je prvenstveno na sanaciji starijih zgrada u gusto naseljenim područjima. Izvršena je detaljna analiza sistema grijanja u postojećim stambenim zgradama, na osnovu koje će se utvrditi koja tehnologija je najprikladnija u pojedinom okruženju. Za novogradnju se razmatraju održive alternative kao što je povećana upotreba geotermalne energije. Svi novi vrtići i škole će također biti izgrađeni prema strogim kriterijima za zaštitu klime i koristiće jedan od održivih oblika energije za grijanje i hlađenje.
„Posebno rat u Ukrajini je pokazao da gas i nafta nisu otporni na krizu. Ova nesigurnost treba da se otkloni pouzdanim alternativama“, pojašnjava član bečke gradske vlade za zaštitu klime Jürgen Czernohorszky.
Procjenjuje se da u austrijskoj prijestolnici trenutno postoji 460.000 plinskih peći i 600.000 plinskih sistema grijanja, od čega je oko 475.000 decentralizovano. Potpuni prelazak na obnovljive izvore energije stoga će biti veliki izazov te će biti moguć samo uz široku podršku stanovništva.
S ciljem podsticanja građana na učešće, kreirana je inicijativa u sklopu koje će grad do 2025. godine odabrati 100 inovativnih projekata, koji će biti finansijski podržani i poslužiti kao primjer energetske tranzicije u narednim godinama. Vlasnici nekretnina koji žele promijeniti sistem grijanja i prijeći na obnovljive izvore energije dostavljaju zahtjev gradskoj upravi, koja potom provjerava adekvatnost zahtjeva. Od početka januara odabrano je prvih 20 projekata, koji se trenutno realizuju ili su već završeni.
Autor fotografije (c) Wien Tourismus/ Gregor Hofbauer