Piše: Hazim Okanović
Foto: Klub sportskih ribolovaca Travnik
Zaštita rijeka i riječnih tokova u Bosni i Hercegovini u direktnoj je vezi sa kvalitetom života lokalnih zajednica. Klub sportskih ribolovaca Travnik prepoznatljiv je po mnoštvu aktivnosti i broji oko 150 članova. Ovaj klub jedan je od najstarijih u Bosni i Hercegovini, osnovan 1906. godine. Djeluju u oblasti sportskog ribolova, ekologije i rekreativnog ribolova.
“Imamo interes mladih posebno kroz škole ribolova. Kod nas kažu voda nosi sve probleme i mladi često uživaju pored naših vodotoka. Kroz ekološke projekte mi se predstavljamo građanima i građankama”, kazao je na početku razgovora predsjednik Kluba sportskih ribolovaca Travnik Indir Melić.
Klub realizira mnoštvo aktivnosti a jedna od njih je poribljavanje kako rijeke Lašve tako i drugih obližnjih rijeka i pritoka. Osim toga, članovi ovog udruženja organiziraju izlete za građane i građanke Travnika, a realizuju i aktivnosti u fly fishingu, lovu ribe udicom na plovak, SPIN-u koje organizuju u saradnji sa državnim, federalnim i kantonalnim sportskim ribolovnim društvima. Sportske ribolovne discipline prenose i na one najmlađe. Već nekoliko godina aktivna je edukacija mladih ribolovaca za koju vlada veliki interes. Iz godine u godinu, sportski ribolovci iz Travnika daju doprinos čistoći grada Travnika, organizuju čišćenja obala i korita rijeka. A onda se pojavio veći problem koji je zahtjevao njihov angažman, mini hidrocentrale.
![Borba za spas rijeka se nastavlja: “Budi mudar spasi Ugar”](https://www.mreza-mira.net/wp-content/uploads/2023/04/Slika-4-1-1024x678.jpg)
Još od 2013. godine aktivisti Kluba sportskih ribolovaca pepoznatljivi su po svom protivljenju izgradnji mini hidrocentrala (Novakovići i Zapeće) u srednjem toku rijeke Ugar. I pored policijske zabrane, odlučuju se za mirne proteste na rijeci Ugar na kojima im se pridružuje i neformalna grupa od deset nevladinih organizacija sa područja općine Travnik.
“Riječ je o mini hidrocentralama koje se nalaze na entitetskoj liniji i gdje je za izgradnju neophodno da dozvolu da državna Komisija za koncesije Bosne i Hercegovine, i pored te činjenice, dozvolu za gradnju je donijela Vlada Republike Srpske. Nakon toga je došlo do izmjene toka rijeke i njegovog izmiještanja. Već 2020. godine započela je gradnja mini hidrocentrale Oštrac na području općine Travnik i to u vrijeme dok je bio moratorij Federalnog parlamenta na izgradnju mini hidrocentrala. Dakle, oni su započeli sa izgradnjom prije isteka moratorija. To je područje gdje se nalazi i starobosanski grad Oštrac”, objašnjava Melić. Napominju da je ovaj Klub korisnik ribolovnog prava na rijeci Ugar, te kako su nakon saznanja o gradnji mini hidrocentrala, animirali javnost za spas rijeke. “Dobili smo podršku bosanskohercegovačke javnosti. Dobit za lokalnu zajednicu je mala, a šteta za okoliš je ogromna”, ističe Melić.
![Borba za spas rijeka se nastavlja: “Budi mudar spasi Ugar”](https://www.mreza-mira.net/wp-content/uploads/2023/04/Slika-8-1024x678.jpg)
Ostatak teksta pročitajte na snagalokalnog.ba