U Sarajevu je 14. novembra održan 2. regionalni sastanak o ekološkoj pravdi, u organizaciji Razvojnog programa Ujedinjenih nacija (UNDP) u Bosni i Hercegovini. Okupljajući preko 50 predstavnika ministarstava, pravosuđa, inspektorata, organizacija civilnog društva i akademske zajednice iz Zapadnog Balkana, uključujući Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Kosovo*, Crnu Goru, Sjevernu Makedoniju , Srbiju, poslužio je kao ključni forum za adresiranje izazova u ekološkoj pravdi, fokusirajući se na zakonodavstvo, kapacitete za provođenje zakona i pristup pravdi.
“Ekološka pravda značajno je i multidimenzionalno pitanje ne samo u BiH, nego i šire u svijetu, a zbog sve većih pritisaka na okoliš. Nadam se da će institucije u BiH preduzeti nužne korake na poboljšanju zakonskog okvira, unaprijeđenju kapaciteta pravosuđa i inspekcija, te obezbijeđenju većeg stepena učešća javnosti u okolišnim pitanjima te pristupu pravnoj zaštiti u uživanju prava na čist i zdrav okoliš,” rekao je Mirza Hujić, pomoćnik ministra, Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH.
Održan u sklopu UNDP-ovog Eko-pravda projekta, događaj je pružio platformu za ispitivanje i unaprijeđenje vladavine prava u oblasti životne sredine u regionu. Sastanak je organiziran pravovremeno, nakon nedavnog objavljivanja izvještaja Evropske komisije o napretku zemalja za 2024. godinu, koji naglašava hitne izazove ekološke pravde Zapadnog Balkana.
Enrico Visentin, programski menadžer za pravosuđe i borbu protiv korupcije pri Delegaciji EU u Bosni i Hercegovini, istakao je globalni obim ekološkog kriminala, ističući: „Ekološki kriminal je jedno od najbrže rastućih područja organiziranog kriminala u svijetu, a košta oko 80-230 milijardi eura godišnje. To je četvrti najveći sektor organizovanog kriminala na svetu, sa stopom rasta od 5-7 % godišnje. Podaci iz EUROPOL-ovih 50 jurisdikcija otkrivaju da veliki dio ovog zločina ostaje neotkriven zbog ograničenih kapaciteta agencija za provođenje zakona da se njime efikasno bave.”
UNDP je fasilitirao ovaj regionalni dijalog kako bi se promovisao kohezivni pristup i kolektivni napredak u upravljanju okolišem. U raspravama na sastanku istaknuta je važnost jačanja vladavine prava u okolišu kako bi se suočili s trostrukom planetarnom krizom klimatskih promjena, gubitka bioraznolikosti i zagađenja.
Victor Munteanu, zamjenik rezidentnog predstavnika UNDP-a u BiH, naglasio je dalekosežne uticaje ekološke vladavine prava: „Efikasna vladavina prava u oblasti okoliša ne samo da pruža ekološke, ekonomske i društvene koristi. Štoviše, povećava povjerenje javnosti u institucije, ključnu komponentu društvene kohezije, ćime se doprinosi većoj sigurnosti i promicanju mira.”
2. regionalni sastanak o ekološkoj pravdi naglasio je potrebu za zajedničkim regionalnim djelovanjem kako bi se osiguralo da sve zajednice, posebno one najugroženije, mogu uživati čist, zdrav i održiv okoliš.