Žene su oduvijek imale šta za reći, ali nisu uvijek imale pravo glasa. Iako smo i danas daleko od potpune ravnopravnosti polova, stanje se značajno popravilo, u odnosu na prošli vijek. A među prvim ženama koje su se izborile da mogu reći ono što žele, bile su pjesnikinje, književnice. One su kroz svoje pjesme, romane, priče i novele pisale istoriju ženske književnosti, a da toga nisu bile ni svjesne.
Maya Angelou
Afroamerička pjesnikinja, glumica i aktivistkinja Maya Angelou, čija je karijera trajala 50 godina i čije citate svakodnevno viđamo na društvenim mrežama. Iza sebe je ostavila 36 knjiga, a najpoznatija je po svojoj prvoj autobiografiji „Znam zašto ptica u kavezu pjeva“. Tokom cijelog života je bila aktivistkinja za jednakost, toleranciju i mir, a njena djela i izreke i danas isnpirišu milione ljudi širom svijeta. Kao istaknuta aktivistkinja za građanska prava, družila se i sarađivala sa Martinom Lutherom Kingom, Nelsonom Mendelom i Malcolmom X.
Jane Austin
Jane Austin je poznata kao jedna od prvih ženskih autorki, koje je postigla značajan uspjeh i slavu. Jedna je od prvih, koja je žene učinila središnjom figurom u svojim romanima. U to je vrijeme mnogo uticala na englesku književnost, a danas njena djela značajno doprinose svjetskoj književnosti. Njeni radovi su i dalje predmet književnih studija – kako zbog svog istorijskog konteksta, tako i zbog njenih književnih tehnika. Njena najpoznatija djela su „Ponos i predrasude“, „Razum i osjećajnost“ i „Mansfild park“, navodi ultra.ba.
Ostatak teksta pročitajte na studomat.ba